Genderonline


Hledej ve všech článcích
Hlavní stránka Aktuality Projekty Publikace Oddělení Časopis Archiv čísel Rubriky Nabídka rukopisů Redakční rada Recenzní řízení Recenzentky/ti Ke stazeni Odkazy Registrace Kontakt English

Dnešní datum:
04. 09. 2009

Vydáno dne 22. 08. 2009 (90 přečtení)

Vážné čtenářky, vážení čtenáři,

nové číslo časopisu Gender, rovné příležitosti, výzkum nemá tentokrát vyhraněné téma. Nicméně všechny články a příspěvky v něm uveřejněné se vyznačují určitým společným uchopením sociální reality – společenských fenoménů a procesů, které jsou v nich analyzovány kritickou optikou genderové perspektivy.
V rubrice gender naleznete článek Kateřiny Machovcové přibližující naší veřejnosti u nás doposud ne příliš známé a reflektované feministické debaty o politických aspektech psychologické praxe, v nichž se nastolují jiné nároky na tento typ odborné práce.
Následující rubrika rovné příležitosti obsahuje stať tří autorek – Kateřiny Šaldové, Barbory Tupé a Marty Vohlídalové – na téma sexuálního obtěžování ve vysokoškolském prostředí. Autorky v ní poukazují na nedostatečné výzkumné podchycení i praktické řešení této problematiky v našem prostředí na rozdíl od zahraničí, především anglosaských zemí.
Rubrika výzkum obsahuje tentokrát pouze tři statě, které však, jak věříme, zaujmou Vaši pozornost. V první z nich Kateřina Kolářová vstupuje v českém kontextu na nové pole svou snahou o otevření kritické reflexe diskursu o HIV/AIDS – fenoménu, který u nás nebyl stále ještě objeven jako kulturně-společenské téma. Text Radky Dudové se zase věnuje problematice interrupcí v socialistickém Československu z foucaultovské perspektivy. Jak v předchozím, tak i v tomto článku autorka vychází z Foucaultovy teorie biomoci, kterou však v tomto případě obohacuje o související koncept „gouvernemantalité“, aby mohla plastičtěji postihnout fungování politické racionality vůči ženským tělům v naší společnosti v daném období. Období socialismu se věnuje rovněž poslední příspěvek, tentokrát zahraniční autorky, někdejší studentky Berkeley University v USA, kterou návštěva letní školy v Praze inspirovala k intenzivnějšímu studiu a seznámení se s problematikou feminismu u nás v období socialismu a na počátku nové společenské éry. Její analýza „feminismu v Čechách“ představuje pohled „odjinud“ – pohled „zvnějšku“.
...
Přestože toto číslo nemá vyhraněné téma, věříme, že Vás zaujme a bude pro Vás i tentokrát inspirativním čtením. Přejeme Vám příjemný zážitek!
 
  
Hana Maríková a Alen Křížová, spolueditorky čísla
Rocník 10, číslo 1/2009

Obsah čísla  1 / 2009

Genger
Machovcová, Kateřina: Mlčení je forma komunikace. Feministické debaty o politických aspektech psychologické praxe

Rovné příležitosti
Šaldová, Kateřina, Tupá, Barbora, Vohlídalová, Marta: Sexuální obtěžování ve vysokoškolském prostředí: Zkušenosti zavádění politik v zahraničí

Výzkum
Kolářová, Kateřina: Diskurs rizika v prevenci AIDS/ HIV
Dudová, Radka: Interrupce v socialistickém Československu z foucaultovské perspektivy
Martin R., Megan: The Growth of Czech Feminism: Analyzing Resistance Activities through a Gendered Lens, 1968 to 1993

Rozhovor
From “doing” and “undoing gender“ to changing the university system in the United States and work-family balance: An interview with Nancy Jurik ( Alena Křížková, Hana Maříková)

Recenze
Antagonismus neoliberalismu a sociální spravedlnosti (Zuzana Uhde)
Hypermobilní globální pracovnice (Alena Pařízková)
Diverzita sociálních států a genderových vztahů v tzv. nových zemích EU: zkušenost státního socializmu, kontinuita, transformace a srovnání (Zdeněk Sloboda)
O možnostech zajištění péče o dítě nejen v ČR (Lucie Kozlová)
Zaostrené na viacnásobné znevýhodnenie žien vo veku nad 45 rokov (Zuzana Búranová)
Komplexní pohled na problematiku sexuálního obtěžování na vysokých školách (Marta Vohlídalová)

Zprávy a komentáře
Kolářová, Marta: Je genderově vyrovnaný svět možný? Globální feminismus v Amazonii
Uhde, Zuzana: Konference Asociace globálních studií na Floridě
Štěch, Ondřej: Zpráva Social Watch 2008. Odpověď zní: lidská práva
Křížková, Alena: Konference Community, work and family 2009
Formánková, Lenka: Inovace politik ke kombinaci práce a rodiny na úrovni státu a korporací

Celý článek... | Autor: Admin | Informační e-mail Vytisknout článek