Počet návštěv: 26351        Začátek počítání: 03-11-2006        Poslední modifikace: 21-08-2009
© 2000 - 2009   Jiří Starý        Česky  Englicky

Charakteristika

Zaměření ústavu lze definovat jako vědecký výzkum materiálů a procesů zemské kůry a jejich vlivy na okolní prostředí. Výzkumné aktivity jsou zaměřeny především na oblast procesů vyvolaných lidskou činností v zemské kůře. K hlavním tématům výzkumné činnosti ústavu patří: struktura a vlastnosti materiálů horní části zemské kůry včetně antropogenních sedimentů; fyzikální zákonitosti a mechanismy indukovaných procesů v horninách; metody a nástroje pro laboratorní i polní výzkum indukovaných procesů; matematické metody a jejich aplikace v počítačových simulacích dějů v horninách; netradiční metody využití zemské kůry (geotechnologie, rozpojování, ovlivňování horninových vlastností, speciální metody ukládání odpadních materiálů); geografie prostředí.

Ústav se podílí na řadě národních a mezinárodních projektů a spolupracuje s průmyslem. Specifické oblasti, ve kterých může ústav nabídnout své dlouholeté zkušenosti, metody a přístrojové vybavení, jsou: horninové vlastnosti a petrologie, geomechanický a geotechnický výzkum, rozpojování materiálů, analýza a zpracování obrazu, aplikovaná matematika, fyzikálně-chemické procesy v minerálech, geofyzika a speciální metody měření, výzkum bezpečnosti a environmentální geografie.

Ústav geoniky AV ČR byl založen v roce 1982 z dřívějšího Hornického ústavu Československé akademie věd. Po roce 1989 byl ústav transformován a současně byla do jeho struktury začleněna Brněnská pobočka. Od roku 1993 nese ústav současné pojmenování (geonika označuje oblast geověd zaměřenou na procesy vyvolané lidskou činností).

Ústav sídlí ve vlastních budovách v Ostravě a v Brně. Celkový počet zaměstnanců mírně překračuje 100.