Fritjof Capra
O autorovi
Americký fyzik rakouského původu zabývající se výzkumem v oblasti kvantové teorie a systémové teorie se narodil 1. února 1939, je autorem řady světových bestsellerů jako např.: Tao fyziky a nebo Bod obratu a je považován za jednoho z ideologů hnutí „New Age“.
Fritjof Capra je vídeňským rodákem, vystudoval zde na univerzitě obor teoretická fyzika, poté se začal zabývat kvantovou fyzikou a působit na univerzitách v Paříži, v Santa Cruz a Berkeleyv Kalifornii, kde působil i jako pedagog. Vyučuje na Schumacher College, mezinárodním centru pro studia ekologie v Anglii. Vedle výzkumů v oboru fyziky a systémové teorie se již více než třicet let zabývá filozofickými a sociálními důsledky současného pojetí vědy. Capra je také spoluzakladatelem centra pro ekogramotnost v americkém Berkeley, kde žije.
Dílo:
Tao fyziky (1975) hledá souvislosti mezi teoriemi „nové fyziky“ a koncepcemi taoismu, buddhismu, zenu a hinduismu. Capra tak kombinuje moderní vědu a starou orientální filozofii.
Práce Bod obratu (1982) je polemikou o vlivu karteziánsko-newtonovského pojetí vědy a světonázoru na všechny současné vědní obory. Capra požaduje syntetizující pohled na svět a novou vizi reality. Na knize se podíleli významní světoví vědci, například Hazel Hendersonová nebo Stanislav Grof. Na základě knihy vznikl i film Mindwalk (1990) režírovaný Caprovým bratrem Berntem.
Tkáň života (1996) představuje osnovu nové vědecké teorie života, opírající se o kritický rozbor historie přírodních věd, o matematiku komplexity a zejména o teorii disipativních struktur a teorii sebeutváření. Propaguje holistické vidění světa a systémový přístup, chápe svět jako síť vzájemně propojených a na sebe působících vztahů – od buněk a pletiv přes organismy, ekosystémy a sociální systémy až k planetárnímu systému Gaia.
Capra je dále autorem knih:
Uncommon Wisdom (Neobvyklá moudrost, 1988), The Hidden Connections (Skrytá spojení, 2002). Spolupodílel se na pracích Green Politics (Zelená politika, 1984), Belonging to the Universe (Součást vesmíru, 1991), EcoManagement (1993) a Steering Business Toward Sustainability (Nasměrování byznysu směrem k udržitelnému rozvoji, 1995).
Věda mistra Leonarda
Fritjof Capra
Edice Galileo
Současníci Leonarda da Vinci o jeho průkopnickém vědeckém díle prakticky nevěděli. Fritjof Capra, americký vědec původem z Vídně, autor několika pozoruhodných knih (například Tao fyziky nebo Bod obratu), teď na základě prostudování více než 6000 stran, které se z Leonardových zápisníků dochovaly, přichází s tvrzením, že právě Leonardo je „otcem moderní vědy“. Svými výzkumy živých i neživých forem, od architektury a anatomie člověka až k vodním turbulencím nebo otázkám růstu rostlin, se stal průkopníkem empirického a systematického přístupu k pozorování přírody, jemuž se dnes říká vědecká metoda. Autor však čtenáři přiblíží nejen Leonarda-vědce, ale seznámí jej také s Leonardovým životním příběhem od uměleckých začátků ve Florencii až po poslední etapu jeho života na francouzském královském dvoře.