Psychologie
O edici
V malé řadě psychologie vycházejí rozsahem nevelké monotematické studie z nejrůznějších oborů této široce rozvětvené vědy. Velká řada se zaměřuje spíše na obsáhlejší syntetická díla, učebnice či oborová kompendia doplněná bohatou ilustrační a jinou výbavou.
Psychologie osobnosti (rozš. a přep. vydání)
V novém, přepracovaném a rozšířeném vydání vychází již klasická monografie profesora Nakonečného o osobnostní psychologii, jednom z nejdůležitějších oborů psychologických věd. Ve své práci shromáždil autor množství empirického materiálu, nových poznatků a teorií, vedle tradičních témat oboru, jako jsou typy osobnosti, její psychické vlastnosti či biologické a kulturní určení, najde zde čtenář i obsáhlé kapitoly o charakteru člověka a motivech jeho jednání nebo o teoriích osobnosti. Psychologové, pedagogové, sociologové, popř. personalisté, sociální pracovníci, manažeři, ale především studenti psychologie i příbuzných humanitních oborů tak dostávají do rukou tematicky ucelené a formálně přístupné dílo – učebnici, umožňující dostatečnou orientaci v problematice a přinášející i řadu podnětů k filozofickým úvahám o člověku. Kniha je vybavena ilustračními obrázky, grafy, tabulkami.
Sociální psychologie
Stále aktuálnější problematika mezilidských vztahů s jejich psychologickými aspekty staví sociální psychologii mezi psychologickými vědami na přední místo. Současnou úroveň poznání v oboru sociální psychologie shrnuje v plné šíři tento systematický přehled sociálněpsychologických jevů a kategorií - sociální motivace, komunikace, socializace, sociální chování a další - i způsobů praktického využití sociální psychologie v různých oblastech lidské činnosti: představuje soustavu široce aplikovatelných poznatků, bez nichž se dnes neobejde žádný obor práce s lidmi.
Dílo přinášející řadu nových teoretických a empirických nálezů, opřené též o autorovy cenné interpretace a citace světové odborné literatury, vychází v novém, přepracovaném a doplněném vydání.
Učebnice obecné psychologie
Učebnice obecné psychologie předkládá výklad pojmů, teorií a metod nejzákladnějšího psychologického oboru. Vedle tradičních témat obecné psychologie, tedy především poznávacích, motivačních a emocionálních procesů, publikace obsahuje poměrně rozsáhlé kapitoly o vědomí a imaginaci, které se v podobných anglicky psaných učebnicích zpravidla neobjevují. Autorka dokázala, že obecná psychologie, považovaná většinou studentů za nezáživný předmět, je ve skutečnosti obor nesmírně zajímavý.
Kognitivní psychologie
Michael W. Eysenck, Mark Keane
Kniha světově uznávaných autorů představuje souhrnnou práci o jednom z nejširších a nejvýznamnějších psychologických oborů – kognitivní psychologii – a je určena především ke studiu. Práce reflektuje nejnovější výzkumné výsledky v této oblasti a obsahuje i informativní diskusi o teoretickém, empirickém a metodologickém kontextu vývoje kognitivní psychologie. Prezentuje jak základy kognitivní psychologie, tak všechny významné teorie, přístupy, metody a poznatky. Ty jsou vysvětleny, hodnoceny a shrnuty tak, aby si čtenář mohl vytvořit i vlastní kritický názor. Díky těmto charakteristikám je Eysenckova a Keanova Kognitivní psychologie, která vyšla anglicky již v pěti vydáních, „příručkou“ takového druhu, že ji čtenáři budou chtít mít stále „po ruce“. Text je navíc doplněn množstvím názorných obrázků a grafů. Kromě studentů psychologie a psychologů zaujme publikace nepochybě i pedagogy, lékaře, lingvisty, fyziology a odborníky na informační technologie.
Motivace lidského chování
Kniha přináší množství moderních a aktuálních poznatků o motivaci lidského chování. V obecné části autor objasňuje pojem motivace a chování. Ve speciální části se zabývá alimentárním, sexuálním, agresivním či sociálně motivovaným chováním. Kniha je doplněna množstvím zajímavých informací o konkrétních výzkumech.
Přehled dějin reflexe psychologie osobnosti v našich zemích
V přehledové historické studii se autor pokouší zmapovat české a slovenské psychologické bádání v oblasti psychologického myšlení o osobnosti v širokém časovém rozpětí a kulturněhistorickém kontextu. Jedná se o původní práci na základě interpretace primární literatury v „předfilosofickém“ starším období a výsledků novodobého bádání v této základní psychologické disciplíně; studie se tak snaží vyplnit mezeru v historiografii české a slovenské psychologie. Třebaže jde především o reflexi cizích výzkumů v této oblasti, i naše psychologická tradice představuje nemalý přínos, který je ve studii akcentován (zvláště brněnské školy celostní a tvarové psychologie, jmenovitě F. Kratiny aj.). Hodnotu práce nesporně umocňuje uvedení tématu psychologie osobnosti do širších filosofických a dalších souvislostí, ale stejně tak i zařazení názorných tabulek či výběr ukázek starších textů.
Dialogičnost a sociální reprezentace
Publikace z oboru sociální psychologie, zabývající se problematikou vztahu sociálních jevů a lidské komunikace. Její autorka, profesorka na francouzských a anglických univerzitách, přichází s názorem, že studium sociálních jevů vyžaduje teorii sociálního poznání, jež tyto jevy pojímá jako fenomény ve změně, v jejich historickém a kulturním vývoji. Tvrdí, že bázi pro takovou teorii poznání tvoří dialogičnost lidské mysli. Dialogičnost jako schopnost lidské mysli nazírat, tvořit a komunikovat sociální skutečnosti z hlediska jinakosti nebo v opozici k ní. Dialog, dialogické vztahy a sociální změna se zde stávají důležitou součástí sociálního poznání. Dále autorka provází čtenáře analýzou dialogických antinomií v myšlení a jazyce; zaobírá se mentálními a kolektivními reprezentacemi, jež odlišuje od reprezentací sociálních. Teorie sociálních reprezentací potom klade komunikaci a koncept změny do centra sociální psychologie. Nová kniha profesorky Ivany Markové je jedinečná a cenná tím, že spojuje koncept dialogu se sociálním poznáním, a pro obor sociální psychologie se tak stává významným přínosem.