Novověk
O edici
V edici Novověk vycházejí publikace, zaměřené na historii 16. až 20. století. Edice Novověk přináší práce renomovaných českých i světových historiků, politologů i sociologů.
Soumrak a úsvit československé diplomacie
Publikace zpracovává téma, které vypadá na první pohled spíš jako okrajové, ale ve skutečnosti představuje jednu z nejdramatičtějších a nejzajímavějších kapitol novodobé české historie: dějiny české diplomacie po 15. březnu 1939, kdy byla po vzniku Protektorátu Čechy a Morava likvidována všechna československá zastupitelstva v zahraničí a zároveň exilová vláda začala rozvíjet diplomatickou činnost v nové situaci. Autor na základě důkladného studia archivních materiálů sleduje podrobně vývoj v mnoha zemích, rekonstruuje jednotlivé případy (neboť vývoj se lišil podle toho, jaký postoj ta či ona země k nacistickému Německu zaujímala) a líčí řadu pohnutých lidských osudů.
Hitlerova odložená válka
V roce 2008 nás opět čeká „osmičkové“ výročí – jedno z těch, které nás osudově provází dějinami, výročí Mnichovské konference z roku 1938, která způsobila dočasný zánik československého státu a umožnila Hitlerovi zahájit jeho vysněnou válku za světovládu. O hodnocení konference je dodnes spor, na jedné straně převažuje rozhodný odsudek, na druhé straně se však objevuje názor, že šlo o legální a legitimní akt, neboť prý „Mnichov“ napravil bezpráví, kterého se Němcům, speciálně sudetským, dostalo rozhodnutím mírových konferencí po první světové válce.
Češi a země Koruny české
Kniha amerického historika, specialisty na východní Evropu a zejména na dějiny českých zemí Hugha Agnewa uvádí čtenáře do hlavních témat českých dějin: líčí jejich základní obrysy od pravěku až po vstup České republiky do Evropské unie. Autora zajímá, co si sami Češi ze své historie pamatují, na co se naopak rozhodli zapomenout a kým se rozhodli být. Je to cenný pohled zvenčí, pohled člověka, pro nějž jsou Češi a jejich dějiny celoživotní sférou zájmu a jenž chce ukázat, že české země v širších evropských strukturách nezmizely, ale zachovaly si svou specifičnost.
Helsinský efekt
Kniha Helsinský efekt Daniela Thomase je jako celek velmi srozumitelná, napsaná s hlubokou znalostí věcí a rozhledem po celém komplexu helsinské problematiky. Přehledně, ale současně všestranně osvětluje cestu, na jejímž konci byl Závěrečný akt, jemuž vévodila "Deklarace principů, jimiž se řídí vztahy mezi zúčastněnými státy". Kniha velmi přesně pojmenovává onen přelom v dějinách mezinárodní diplomacie, který představovaly Helsinky tím, že učinily záležitosti vnitřního uspořádání států, které se do té doby těšily výsadě nevměšování, legitimním diplomatickým tématem.