Historie
O edici
Řada Historie má velmi široký záběr. Čtenář zde najde témata z historie od starověku po 20. století. V řadě Historie vycházejí jak monografické studie věnované jednotlivým historickým osobnostem, ať už byla jejich úloha v historii jakákoliv, tak rozsáhlé práce věnované klíčovým momentům dějin.
Logika terorismu
Terorismus vyvolává řadu intelektuálních i morálních otázek. Řada lidí pro něj hledá nějaké ospravedlnění, zatímco mnozí další vidí kořeny jeho krutosti v šílenství, fanatismu, bezpráví, střetech kultur atd. Tato kniha reaguje na potřebu vnést světlo do kriminálního jevu, jehož škodlivý vliv od konce devatenáctého století bez ustání narůstá. Proto zkoumá terorismus ze všech úhlů pohledu, rozebírá výslechy hlavních současných teroristických skupin a přezkoumává mnohé podnětné vysvětlující hypotézy i důkazy získané během několika desetiletí výzkumu. Po nastínění historické různorodosti terorismu studuje jeho kořeny a spouštěcí mechanismy, stejně jako jeho charakter v éře globalismu. Poté vysvětluje psychologii a argumenty samotných teroristů, jejich ideologie a myšlenky a konečně i chod a proměnlivou strukturu jejich organizací.
Jan Amos Komenský
Svatava Chocholová, Markéta Pánková, Martin Steiner (eds.)
Publikace obsahuje příspěvky z mezinárodní vědecké konference konané na podzim roku 2007 v Praze, uspořádané u příležitosti výročí vydání spisu Opera didactica magna a zaměřené na vztah Komenského díla ke vzdělávání, a to v širokém historickém záběru – od doby, v níž Komenský žil, do současnosti. Kniha je rozdělena do několika oddílů, autoři (téměř z poloviny autoři ze zahraničí) jsou představiteli různých oborů – filozofie, dějin filozofie, komeniologie a pedagogiky.
Válka světa
Dvacáté století, od konfliktů, jež zvěstovaly příchod 1. světové války, po dozvuky války studené, je jednoznačně nejkrvavějším stoletím dějin člověka. Jak vysvětlit ten ohromný rozsah a intenzitu násilí v době, kdy na tom byla většina lidí díky vědeckým a ekonomickým pokrokům lépe než kdykoli předtím? Proč se pokrok zvrhl v genocidu? Ferguson hledá řešení paradoxu věku nenávisti, pátrá po vysvětlení, co se to s naší dobou vlastně stalo.
Češi a Němci 1939 - 1946
V druhém díle své obsáhlé publikace o vztazích a soužití mezi Čechy a Němci za první republiky a protektorátu v letech 1918–1946 (první díl Češi a Němci 1918–1938 vyšel v Academii 2006) se autor – publicista, historik a politik narozený v moravských Sudetech, bytostný demokrat a antinacionalista sympatizující s Čechy, soustřeďuje především na otázku vyhnání Němců z Československa, vůči oběma stranám zachovávaje stejnou míru kritičnosti. Kriticky hodnotí roli Benešovu, stejně tak jako roli svých spolustraníků v exilu (sociálních demokratů, zejména Wenzela Jaksche).
Alexandr Veliký
Paul Cartledge patří mezi přední světové odborníky na starověké Řecko. V této knize se mu podařilo skvěle vykreslit politické a vojenské úspěchy Alexanda Velikého, a ukázal tak proč byl tento panovník tak výborným vůdcem. Poutavý portrét muže, který fascinoval a inspiroval řadu jeho nejen politických následovníků, vyvažuje a obohacuje o mýty a legendy, které často pokřivují historii i reálnou postavu Alexandra.
Valdštejn
Kniha napsaná v roce 1895 a zásadně přepracovaná a rozšířená v roce třístého jubilea Valdštejnovy smrti (1934) je zajímavá a přitažlivá zejména ze dvou důvodů. Za prvé přináší jeden z možných pohledů na závěrečná léta Valdštejnova života. Pokus o „pravdivou“ rekonstrukci příběhu Valdštejnových tajných vyjednávání je nad možnosti historiků, protože prameny, které máme k dispozici, nás nechávají tak říkajíc na holičkách; v takovém případě získává na důležitosti každá myšlenková konstrukce, která je vnitřně vyvážená a v níž fakta do sebe spolehlivě zapadají. Pekařova kniha takovou konstrukci nepochybně nabízí. A za druhé – jako i u jiných Pekařových spisů – je tato kniha velmi pěknou četbou. Proto má co říci i dnešním zájemcům o historii, jimž byla v podstatě nedostupná – její druhé vydání v roce 1934 bylo až dosud vydáním posledním. Nyní se tedy znovu dostává do rukou čtenářů, doplněná o rozsáhlou předmluvu Antonína Kostlána.
Armageddon
Britský autor řady životopisných, historických i reportážních knih, se ve své nejnovější knize z roku 2004 zabývá závěrečným obdobím druhé světové války – řečeno slovy podtitulu „bitvou o Německo 1944–1945“. Sleduje postupné osvobozování zemí násilně začleněných do nacistické říše a dobývání Německa až do závěrečné kapitulace.
Řád johanitů ve středověku
Autor na základě rozsáhlého studia vydaných pramenů, archivních materiálů i odborné literatury líčí život středověkého řeholního společenství, které vzniklo v Jeruzalémě v období krátce po první křížové výpravě a které společně s templáři představovalo hlavní vojenskou sílu křesťanských státečků ve Svaté zemi. Rovněž pozdější řádový stát johanitů na Rhodu a posléze na Maltě se stal významným činitelem evropských dějin.
Klopýtání přes budoucnost
Kniha se soustředí na mocenské systémy dané geopolitickou strukturou, jež určovaly podobu Evropy po Vídeňském kongresu 1815, v roce 1848, po vzniku Itálie a Německa a Versailleském míru 1919. K diskusím o úloze Jaltské konference (1945) při rozdělení Evropy nejen dovozuje, že se tak stalo mnohem dříve, ale také proč; ve značné míře autor zkoumá vliv významných osobností na historické události. „Není takových textů nazbyt a po tomto mohou sáhnout studenti, učitelé a vůbec zájemci o novodobou historii, kteří chtějí získat povědomost o evropském politickém vývoji,“ uvádí v recenzi knihy prof. Robert Kvaček. Monografii uzavírá hledání jistot v mezinárodních vztazích po rozpadu bipolárního světa až do roku 2005.
Svatý chrt
Kniha známého francouzského medievalisty se zabývá jednou zajímavou středověkou pověstí a na jejím základě vzájemným vztahem mezi latinskou, psanou kulturou vzdělanců a orální kulturou, šířenou mezi prostými lidmi. Autor analyzuje text Étienna de Bourbon, který ve 13. století pověst zaznamenal, popisuje okolnosti rozšíření této pověsti, kult sv. Guineforta, místního světce, který s pověstí souvisel, a v obecnější rovině se zabývá spojením světců se psy a pověrečnými obřady za uzdravení dětí, jež přetrvávaly až téměř do začátku 20. století.
Text doprovázejí nákresy, plánky a fotografie.
Edvard Beneš
Vedle Winstona Churchilla byl Beneš jediným státníkem-memoáristou, který publikoval své politické reminiscence z doby obou světových válek. V pamětech mu šlo především o „odčinění“ Mnichova, tj. o objasnění podstaty tzv. československé (sudetské) krize roku 1938. Jako vedoucí československý státník, který nesl zodpovědnost za vznik a existenci ČSR, chtěl „podat zprávu národu“ a vysvětlit, jak prožil zánik a znovuvzkříšení Československa v letech 1938–1945, proč uzavřel „na věčné časy“ spojenectví se Sovětským svazem, proč si zásadně nepřál udělit Slovákům autonomii a proč dospěl během války k nevyhnutelnému řešení německé otázky formou odsunu. Bohužel mu nebylo dopřáno je dokončit.
Benešovy vzpomínky vycházejí nyní poprvé v kritickém, doplněném, rekonstruovaném vydání (svazky I a II přinášejí vlastní text pamětí doplněný obrazovými přílohami, ve svazku III je soustředěna většina dokumentů, které se k pamětem vztahují).
Češi a Němci 1918 - 1938
První díl obsáhlé publikace, která na pozadí bohatého materiálu a s exkurzy do dávnější minulosti dopodrobna líčí všechny peripetie novodobých vztahů Čechů a Němců ve společném státě. Mimořádnost díla ke dána nejen jeho obsažností, fundovaností, ale i zvláštní pomezní pozicí autora (rodem sudetský Němec, v předválečném Československu pracoval na pražském ministerstvu, pak emigroval a v emigraci – přesvědčený sociální demokrat – zůstal také po válce, kde se věnoval historickému bádání). Z této jeho pozice „mezi národy“ vyplývají i jeho postoje, soudy, hodnocení, s velkým úspěchem dociluje maximální objektivity a vyváženosti; k Čechům je v nezbytné míře spravedlivě kritický, ale také jim prokazuje značné sympatie, má pro ně veliké pochopení. Knihu lze charakterizovat i jako svého druhu dějiny první republiky či nezbytný doplněk k takovým dějinám. Dílo bylo dopsáno v šedesátých letech, ale stále patří k základní a zcela nepostradatelné literatuře o daném tématu. Kniha byla vydána s podporou Česko - německého fondu budoucnosti.
Kateřina Medicejská
Travička, úzkostlivá matka, despota, vyvolávačka duchů a organizátorka masakru: tajemné síly a hanba byly spojovány se jménem Kateřiny Medicejské po několik staletí. V této kritické biografii se autorka Leonie Frieda vrací k příběhu královny Francie a odhaluje v ní schopnou panovnici bojující proti výjimečným politickým a osobním nesnázím – od problematického dětství ve Florencii až po manželství s Jindřichem, synem králem Franicse I, od její přeměny francouzské kultury k jejímu boji za svůj trůn a právo porodit syna. Biografie vycházející ze stovek soukromých dopisů, tak ukazuje mimořádný přínos jedné z nejvlivnějších žen, které kdy nosily královskou korunu.
Tajemství Olgy Čechovové
Příběh rodiny, která přežila ruskou revoluci, občanskou válku, nástup Hitlera, stalinistický teror a vpád nacistů do Sovětského svazu. Olga, neteř spisovatele Antona Čechova, odešla z Moskvy v roce 1920 a v Berlíně, především díky svému slavnému jménu získala roli v němém filmu. Následoval velký úspěch a Olga se stala jednou z Hitlerových nejoblíbenějších filmových hvězd. Její bratr Lev Knipper, skladatel, který bojoval na straně bělogvardějců během občanské války, byl po svém návratu do Ruska v roce 1921 donucen spolupracovat se sovětskou rozvědkou a donášel na ruské emigranty. Jako hlavního spojence pro Německo zaangažoval svou sestru Olgu. Na základě tohoto dramatického příběhu Beevor skvěle vypodobňuje život lidí pod ohromným tlakem totality. Odkrývá spojení odvahy, idealismu, strachu a sebeobětování a zklamání. Olga a Lev přežili nejvražednější období historie, to co museli udělat proto, aby přežili zanechalo hluboké ale skryté jizvy.