Filmová řada
O edici
Ve Filmové řadě vycházejí slavné literární předlohy slavných filmů české i světové kinematografie. Díky Filmové řadě se dozvíte daleko více, než při návštěvě biografu.
Hořký měsíc
Manželé Didier a Beatrice jsou lehce znuděni sami sebou, aby narušili ten věčný stereotyp, vydávají se na zaoceánskou plavbu. Na lodi se seznámí s invalidním Franzem a jeho krásnou manželkou Rebekou. Franz, který vycítí Didiérův zájem o svoji ženu, vypráví šokující příběh plný lásky, vášně a nenávisti…
Franz s Rebekkou se náhodně setkali jednoho dne v autobuse. Začali spolu žít, ale po nějakém čase záletníka Franze život s jednou ženou omrzí. Využije proto veškerou svojí krutost a nenávist k tomu, aby se Rebeky zbavil. Srazí Rebeku až na samé dno lidské důstojnosti, když ji lstí pošle na dovolenou, ze které nemá šanci se vrátit.
Rebeka se však po čase vrací a má plno síly zasadit poslední úder a Franze si k sobě natrvalo připoutat.
Didier opovrhuje Franzem i příběhem, který mu vypráví, ale Rebeka ho stále láká. Dal by cokoliv za jedinou noc s ní. Netuší, že intrikán Franz má svůj plán, jak zkrotit svojí hrdou a krásnou ženu a že on v něm má hrát hlavní roli…
Spalovač mrtvol
Psychologický horor Spalovač mrtvol patří bezesporu k nejznámějším dílům spisovatele Ladislava Fukse. Příběh Karla Kopfrkingla, snaživého zaměstnance pražského krematoria, se začíná odehrávat na konci 30.let 20.století a v období okupace. Vypravěč v něm skvěle zachytil vývoj charakteru „malého“ člověka, který se pod vlivem historických událostí děsivě změní a který je kvůli kariéře ochoten vyvraždit celou svou rodinu.
Obchod na Korze
Obchod na korze se odehrává během druhé světové války v malém městečku Sabinov na Slovensku. Základním motivem novely je dilema hlavního hrdiny, truhláře Tóny Brtka (ve filmu jej ztvárnil Jozef Kroner), zda dokáže odporovat zlu ztělesněnému protižidovskými zákony a jejich vykonavateli – hlinkovskými fašisty – a odolá výhodné šanci, která se mu nabízí: získat postavení a majetek na úkor druhého člověka, hluché majitelky galanterie, Židovky Rozalie Lautmannové (ve filmu ji ztvárnila Ida Kaminská). Tóno Brtko pod nátlakem své ženy a vysoce postaveného švagra získává arizační dekret na obchod a majetek právě paní Lautmannové. V obchodě i přes jeho nevýnosnost zůstává a nepřestává věřit v tradiční hodnoty – úctu ke stáří a k práci. Starou paní chrání před ostatním světem a nacistickým nebezpečím. Brzy však přijde den, kdy všichni Židé obdrží předvolání do transportu…
Chrám Matky Boží v Paříži
Slavný román Victora Huga se odehrává ve středověké Paříži v době vlády francouzského krále Ludvíka XI. Dominantou je pařížská katedrála Notre Dame (Chrám Matky Boží), s níž jsou spojeny životní osudy hlavních postav, hrbatého zvoníka Quasimoda, cikánské tanečnice Esmeraldy a kněze Frolla.
V roce 1956 natočil filmové zpracování tohoto slavného příběhu Jean Dellanoy s Ginou Lollobrigidou a Anthonym Quinnem v hlavních rolích.
Kartouza Parmská
Slavný román francouzského spisovatele Stendhala rozehrává složitý děj zasazený do doby po Napoleonských válkách, v níž mladý šlechtic Fabrizzio del Dongo čelí nekonečným intrikám, lstem a pokrytectví, jež ho vláčejí mezi evropskými městy, šlechtickými sídly, bojišti, církevní dráhou, tragickými náručemi žen a vězením, aby nakonec skončil jako poustevník v kartuziánském klášteře v Parmě, podle kterého je celý román pojmenován. Román Kartouza parmská představuje jedno z vrcholných děl francouzské tvorby 19. století, v němž se mísí realistická kritičnost s romantickou ironií, a pevně patří do kánonu evropské literatury.
Filmové zpracování z roku 1948 je adaptací části románu. Hlavního hrdinu ve filmu ztvárnil Gérard Philipe.
Solaris
Vrcholné dílo jednoho z mála neanglicky píšících spisovatelů, kteří se dostali na absolutní špičku pomyslného žebříčku autorů science fiction. Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris osídlené živým, inteligentním oceánem. Jakékoliv pokusy o navázání kontaktu však vedou k naprosto nečekaným důsledkům. Oceán totiž dokáže zhmotnit nejskrytější lidské myšlenky, vytvořit kopie dávno zemřelých lidí,... To ovšem psychika těch, kteří se o kontakt pokoušejí, nedokáže unést.
Římanka
Asi nejslavnější román italského spisovatele Alberta Moravii z roku 1947 vypráví příběh krásné mladé římské dívky Adriany, kterou okolnosti přiměly k tomu stát se prostitutkou, aniž by ovšem zlomily její ryzí charakter a osobnost. Přes tlak zkaženého, zištného a vypočítavého okolí, které reprezentuje její rodina, přátelé i milenci, přes úzkosti, zoufalství, pochyby i strach, které s sebou nese její zaměstnání a muži, s nimiž se takto setkává, zůstává vnitřně silnou a pevnou v odhodlání žít dál svůj život. To vrcholí v okamžiku ztráty milovaného Giacoma a rozhodnutí zajistit svému nenarozenému dítěti šťastnou budoucnost. Římanka byla v roce 1954 úspěšně zfilmována, Adrianu ztvárnila herečka Gina Lollobrigida.
Člověk bez osudu
Stěžejní dílo významného maďarského spisovatele, jemuž byla udělena v roce 2002 Nobelova cena za literaturu. V Kertészově díle je zobrazen koncentrační tábor z pohledu patnáctiletého chlapce a líčen ve stylu téměř nezúčastněného věcného kronikáře. Název odkazuje na stav kolektivního osudu, v němž je člověk zbaven možnosti individuální volby. Z maďarštiny přeložila Kateřina Pošová.
Kočár do Vídně
Podle námětu a scénáře Jana Procházky natočil v roce 1966 Karel Kachyňa komorní příběh odehrávající se v posledních dnech druhé světové války. Hlavní hrdinkou je zoufalá selka Krista, které němečtí vojáci bez zvláštní příčiny oběsili muže. Jeho smrt se rozhodne pomstít, a to vraždou mladého vojáka, který k ní přichází do statku a žádá ji, aby ho odvezla do Vídně. Celé drama se odehrává v hlubokém lese, v němž koňský povoz se ženou a mladým vojákem míří k rakouským hranicím. Krista stále čeká na příležitost pomstít smrt svého muže, když však nastane vhodná chvíle, zabít nedokáže…
Kristu ve filmu ztvárnila Iva Janžurová, mladého vojáka Jaromír Hanzlík.
Hordubal
Známý román Karla Čapka, který experimentuje s konfrontacemi úhlů pohledů na stejnou věc a při morálním soudu problematizuje, „čí je vlastně pravda“, nás přivádí na předválečnou Podkarpatskou Rus, kam se po osmi letech strávených v cizině vrací námezdní dělník Juraj Hordubal. Jeho zidealizované očekávání domova však naráží na realitu, která se již dávno odvíjí jiným způsobem. Spor mezi Hordubalem a správcem statku, milencem jeho ženy, končí posléze úkladnou vraždou. Je ale vina na tragédii zcela jednoznačná? Právě trojí rovina příběhu odkrývá skutečnost v její komplikované mnohostrannosti. Čapkův román se svou metodou řadí k dalším jeho dílům, románům Povětroň, Obyčejný život a Život a dílo skladatele Foltýna, ale je rozvíjen i filmovou adaptací Martin Friče z roku 1937.
Krakatit
Čapkův utopický román, jehož název je utvořen od názvu indonéské sopky Krakatoa, vznikal v době hrozby války a upozorňuje na nebezpečí zneužití vědy pro válečné účely a získání nadvlády nad světem. Zfilmován byl roku 1948. Již tato skutečnost potvrzuje aktuálnost díla. Čapek byl velmi ovlivněn válkou a sděloval čtenáři své obavy z rozvoje techniky, která může být zneužita proti lidem.
Horalka
Itálie roku 1944. Na zem dolehla válka v plné síle. Na Řím dopadají spojenecké bomby a uprostřed toho chaosu se ovdovělá Cesira rozhodla odvést svou dvanáctiletou dceru Rosettu do bezpečí. Odchází s ní tedy do vesnice, z níž sama pochází. Namísto vysněného klidu ji však čeká mnoho dalších dramatických okamžiků...
Hrbáč
Jedné noci se má Henrich de Lagardére utkat v souboji s vévodou de Nevers, namísto toho s ním ale nakonec bok po boku bojuje. Stane se svědkem vraždy spáchané královým oblíbencem Gonzagou, který se tak chce zmocnit velkého jmění Neversů. Slíbí umírajícímu vévodovi, že před Gonzagovými úklady zachrání jeho malou dcerku Auroru. Po patnácti letech ji vrátí matce, ale zůstává nablízku v masce hrbáče. Nejen aby ji chránil, ale také aby vypátral vraha jejího otce... Příběh z přelomu 17. a 18. století plný dějových zvratů, bojů a šarvátek, řinčení kordů i milostných zápletek se stal předlohou několika filmových zpracování. V roli Lagardéra byl nezapomenutelný Jean Marais (1959, režie André Hunebelle), ale s velkým diváckým ohlasem se setkala i verze s Danielem Auteuilem (1997, režie Philippe de Broca) či film Hrbáč Lagardere (2003, režie Henri Helman) s Brunem Wolkowitchem v titulní roli.
Babička
Nejznámější prózu Boženy Němcové jistě netřeba blíže představovat - patří k nejčtenějším českým knihám. Poprvé vyšla v roce 1855 a od té doby byla publikována ve více než třech stovkách českých vydání a v mnoha zahraničních překladech. Své vzpomínky na dětství, prožité v ratibořickém údolí s babičkou Magdalénou Novotnou, autorka přetavila do částečně idealizované, ale přesto realistické podoby.
Proces
V den svých třicátých narozenin se bankovní prokurista Josef K. probudí ve svém bytě za přítomnosti dvou cizích mužů, kteří mu oznámí, že je zatčen. Nedozví se však, z čeho je obviněn. Během vyšetřování na svobodě se Josef K. snaží záhadu svého nesmyslného zatčení vysvětlit, ale když je opravdu pozván k procesu, ukáže se všechno jako mnohem závažnější a absurdnější, než si myslel. Nedokončený román považovaný za jedno z klíčových děl dvacátého století se stal předlohou řady divadelních zpracování po celém světě. V roce 1993 podle něj režisér David Jones natočil film – natáčení probíhalo z velké části v Praze, za účasti českých herců.
Paní Bovaryová
Emma Bovaryová je obětí středostavovských konvencí poloviny 19. století. Jako mladou romantickou dívku ji provdali za venkovského lékaře, a ona tak příliš záhy poznává ubíjející monotónnost manželského života. Snaží se před nudou uniknout malým flirtem a marnotratnými nákupy, což značně otřese rodinným rozpočtem. Claude Chabrol v roce 1991 na motivy Flaubertova románu natočil celovečerní film s Isabelle Huppertovou v titulní roli.
Nebezpečné známosti
Po více než dvou staletích přitahuje román Nebezpečné známosti krutě kultivovaným stylem, jímž jeho dva protagonisté, markýza de Merteuil a vikomt de Valmont, analyzují milostné city a pro pobavení nebo ze msty vybírají oběti své milostné strategie. Velké pozornosti se těší i u režisérů - připomeňme si Vadimův film z roku 1959 s Jeanne Moreauovou a Gérardem Philipem, adaptaci britského režiséra Stephena Frearse s Johnem Malkovichem či Formanův film Valmont.
Mefisto
Mefisto, nejvýznamnější dílo Klause Manna, je silně otevřeným, zčásti autobiografickým protifašistickým románem, projevem bezradnosti jedné generace intelektuálů vůči nacistickému násilí. Pojednává o významném německém herci Hendriku Höfgenovi (předlohou byl Gustaf Gründgens), který udělal velkou kariéru za Výmarské republiky, pak v době nacismu a nakonec znovu po osvobození Německa. Jeho parádní rolí byl právě Mefisto. Stejně jako hlavní hrdina, i řada dalších postav má předlohu v tehdy žijících osobách, včetně Marlene Dietrichové, samotného autora nebo jeho otce Thomase Manna. Krátce před smrtí se autor dozvěděl, že se Mefista nepodaří vydat – za zablokováním publikace stál muž, podle kterého byla kniha napsána. V roce 1981 natočil István Szabó stejnojmenný film s Klausem Mariou Brandauerem v hlavní roli. Film získal Oskara za nejlepší cizojazyčný film a pomohl vrátit Klause Manna do pozornosti evropského publika.
Černý jestřáb sestřelen
Devětadevadesát elitních amerických vojáků padlo do tisíce střelců, ranění krváceli, docházela jim munice, voda i zdravotnický materiál. Příběh na motivy skutečných událostí vás strhne do přeplněného tržiště v srdci somálského Mogadiša. Žurnalista Mark Bowden, nositel literární ceny, dramaticky zachycuje tento trýznivý osud očima mladých mužů, kteří ten den bojovali. Využívá při tom rozsáhlé rozhovory s účastníky z obou stran, videozáznamy a přepisy rádiových hlášení.
Milenec lady Chatterleyové
Tato kniha z roku 1928 byla ještě v roce 1960 nařčena z pornografie a málem zakázána. Vedle otevřených popisů milostných vztahů ženy provdané za ochrnutého muže však přináší i kritiku společnosti a jejího uspořádání. Stala se předlohou řady adaptací, včetně českého filmu režiséra Viktora Polesného (1998) nebo francouzsko-belgické verze Pascale Ferranové (2006), oceněné pěti Césary.
Petrolejové lampy
Mistrovské psychologické drama je realistickou studií maloměsta (rodné Jilemnice) na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Příběh energické a nepoddajné Štěpky se zapsal do povědomí především díky stejnojmenné filmové interpretaci režiséra Juraje Herze s Petrem Čepkem a Ivou Janžurovou v hlavních rolích.
Kytice
Nejznámější sbírka baladických básní, kterou Karel Jaromír Erben začal psát již jako student. Balady inspirované slovanskými i jinými pověstmi se vyznačují dějově dramatickým spádem, zatímco prostředí je vykresleno stručně, popisně... Osudová dramata následovaná často až neúměrně krutým trestem inspirovala v roce 2000 režiséra F. A. Brabce k natočení filmu oceněného mimo jiné čtyřmi Českými lvy.
Markéta Lazarová
Klasický román Vladislava Vančury přináší příběh o čisté duši a čisté lásce uprostřed chladného a nemilosrdného středověku. Markéta Lazarová má být zaslíbena bohu a strávit život v bezpečí kláštera, ale namísto toho je unesena čeládkou loupežníka Kozlíka. Uprostřed nelítostné sebranky kupodivu nenachází jen ponížení, ale i lásku, pokoru a pokřivený, leč upřímný smysl pro čest. Poprvé román vyšel v roce 1931 a v roce 1967 na jeho motivy František Vláčil natočil film, který se zařadil k vrcholům české kinematografie.
Vzpomínky na Afriku
Autorka pocházející z aristokratického prostředí se v roce 1914 vydala s manželem do tehdejší britské kolonie Keni. Namísto sladkého života mezi zdejší společenskou smetánkou a bohatých zisků z kávové plantáže ji čekala řada větších i menších katastrof. Kniha zachycující její vzpomínky na černý kontinent vyvolala zájem v literárním světě (Ernest Hemingway o ní prohlásil, že je to nejlepší kniha o Africe jakou kdy četl) i mezi filmaři. Film s Meryl Streepovou a Robertem Redfordem v hlavních rolích byl po zásluze oceněn sedmi Oscary.
Kupec benátský
Benátky, 16. století. Mladý kupec Bassanio prohýřil veškerý svůj majetek a jeho jedinou nadějí, jak se dostat ze složité životní situace je uzavřít sňatek se bohatou a krásnou Porcií. Na to, aby se mohl ucházet o její ruku, potřebuje ovšem peníze. Jeho přítel, vážený kupec Antonio, se za něj zaručí u starého lichváře Shylocka a patřičný obnos pro Bassania získá. Sám se tím ovšem dostane do velkých obtížích, když nemůže půjčku včas vrátit. Lakotný a zlý Shylock totiž důsledně trvá na dodržení podmínek smlouvy a cena, kterou mu má Antonio zaplatit, je skutečně bolestná…
Smrt krásných srnců
Povídková kniha, ve které Ota Pavel vzpomíná na šťastné dětství před válkou i neradostná válečná léta. Ústřední postavou je jeho otec Leo Popper, obchodní zástupce firmy Electrolux.
Parfém: Příběh vraha
„Věděl, že teď ovládá techniky, jak oloupit člověka o jeho vůni, a neměl zapotřebí, aby si to opětovně dokazoval. Pach člověka sám o sobě mu byl také lhostejný. Dovedl náhražkami dostatečně lidský pach napodobit. To, po čem toužil, byl pach určitých lidí: totiž oněch krajně vzácných lidí, kteří inspirují lásku. Ti byli jeho obětmi.“ Patrick Süskind (narozen 1949 v Ambachu u Starnberského jezera), jeden z nejúspěšnějších současných německých spisovatelů, na sebe upozornil v roce 1984 krátkou prózou Kontrabas, jejíž divadelní adaptace patřila po řadu let k nejhranějším dílům v německy mluvících zemích. Světový ohlas získal Süskind hororovým románem Parfém: Příběh vraha, jehož hlavním hrdinou příběhu je fanatický mladík Grenouille, kterého posedlost po vytvoření dokonalého parfému dovede až k vraždám. V roce 2006 byl podle Süskindovy předlohy natočen stejnojmenný film pod vedením režiséra Toma Tykwera s Alanem Rickmanem a Dustinem Hoffmanem, který právě přichází do našich kin.
Pianista
Když v srpnu 1939 Hitlerova vojska přepadla Polsko, život mladého, talentovaného oianisty židovského původu Wládislawa Szpilmana se změnil k nepoznání. Po skončení války vylíčil Szpilman své zážitky v knize, která však byla polskými stalinisty stažena z oběhu a vyšla teprve po 50 let pod názvem "Pianista". Podle knihy natočil Roman Polanski stejnojmenný film, za který roku 2002 získal Zlatou palmu v Cannes a byl odměněn dvěma Oskary.
Pýcha a přesudek
Není pochyb o tom, že hrdinka románu, Lízinka, je sama Jane Austenová. Přestože prožila typicky nekonfliktní život, neobráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací kupředu. Román byl s velkým úspěchem zfilmován.
Karlík a továrna na čokoládu
Moderní pohádka nabitá fantazií, hravostí a jemným humorem, je nejslavnější dětskou knížkou Roalda Dahla. Autor v ní splnil dětský sen mnohým z nás: spolu s pěti dětmi, hrdiny této knížky, provádí čtenáře kouzelným světem největší továrny na sladkosti na světě, kde se čokoláda míchá vodopádem na čokoládové řece, kde v mnoha zajímavých sálech vznikají ty nejúžasnější dobroty a kde se dají zažít vskutku neočekávaná dobrodružství. Podle knihy byl natočen film s Johnny Deppem v hlavní roli.
Rozebrané tituly – Filmová řada
Rozum a cit
Hrdinkami románu jsou dívky a ženy , které se musí smířit s tvrdostí života a najít rovnováhu mezi rozumem a citem. I po téměř dvou stoletích překvapuje Austenová neobvyklou zápletkou, jemným humorem, skvělými dialogy i vřelostí citu.