Průhledy
O edici
Edice Průhledy akladatelství Academia chce být příspěvkem domácí vzdělanosti . Vychází pro ty, kdož jsou zvídaví a potřebují mít vlastní názor založený na kriticky zhodnocené materii. Témata, která Průhledy nazíráme jsou oborově pestrá, svou podstatou aktuální a přitažlivá. Jsou uváděna odborníky, kteří se na rozvoji příslušné vědní oblasti sami podíleli a prokázali schopnost jejího srozumitelného tlumočení. Dosavadní tituly této edice vycházející od roku 2004 zachycují jak společensky vysoce závažné problémy, jako na příklad historický pohled na střety islámu a křesťanství či vyvážené pojednání o nejběžnějším skleníkovém plynu, oxidu uhličitém, hrozbě i nezbytnosti. Na druhém pólu třeba výklad objevů biologických hodin rostlin, umožňujících přizpůsobení sezónám roku či seznámení s exoplanetami, vzdálenými příbuznými naší sluneční soustavy. Nakonec čtenářské pozvání, zkuste se zadívat na svět některým z Průhledů.
Doc. Ing. Jan Krekule, DrSc.
- jeden z nejvýznamnějších představitelů české školy regulace vývoje rostlin a dlouholetý pracovník Ústavu experimentální botaniky AV ČR.
Variace na gender
Téma genderové identity nabývá v sociálních vědách na významu i popularitě. Kniha Variace na gender čtivou formou představuje a aplikuje poststrukturální, postmoderní a diskurzivní teorie genderové identity uplatňující se na poli feministické teorie, sociální psychologie a lingvistiky. Publikace diskutuje témata, která jsou pro současné uvažování o genderové identitě klíčová, jako například kritiku distinkce pohlaví-gender, teorii performativity Judith Butler, poststrukturální a postmoderní feminismus, třetí feministickou vlnu, diskurzivní teorii Michela Foucaulta, obrat k diskurzu a mnoho dalších. Představuje rovněž v českém kontextu relativně novou metodu kvalitativní analýzy psaných, mluvených a vizuálních textů, označovanou jako diskurzivní analýza. Autorka se nespokojuje pouze s teoretickou diskusí nejrůznějších „post“ koncepcí a metod, ale v druhé části knihy je uplatňuje při detailních analýzách konkrétních genderových identit. Analýzy se soustředí na diskurzivní a rétorické prostředky, jimiž je v daném socio-historickém kontextu možné konstituovat sebe sama jako ženu či muže, a slouží autorce k úvaze nad překážkami i možnostmi změny genderových vztahů. Kniha Variace na gender najde své publikum mezi odbornou veřejností zajímající se o genderové vztahy, identitu, kvalitativní metodologii a v neposlední řadě o nové kritické směry sociálněvědné teorie a výzkumu. Kniha je určena zejména pro zájemce a zájemkyně z oborů sociální psychologie, gender studies, sociologie, filozofie, lingvistiky a pedagogiky.
Biologické hodiny rostlin
Kniha se zabývá velmi zajímavou, ovšem neodborníkům zatím málo známou oblastí biologie: schopností rostlin spolehlivě měřit čas. Mnoho lidí jistě slyšelo o existenci „vnitřních hodin“ u člověka a zvířat. U rostlin, které jsou zdánlivě méně vývojově pokročilé, by je však asi očekával málokdo. Kniha chce proto čtenářům ukázat, že také rostliny mají své biologické hodiny (a kalendář), s jejichž pomocí dovedou určovat denní dobu i roční období. Na příbězích důležitých objevů přibližuje vývoj poznání těchto jevů, seznamuje se základními vlastnostmi rostlinných „hodin“ a „kalendáře“ a s jejich biologickou podstatou. Autor rovněž popisuje význam orientace v čase během dne a roku pro samotné rostliny i pro člověka, hlavně v zemědělství a květinářství. Zamýšlí se též nad současnými a budoucími trendy výzkumu v tomto intenzivně se rozvíjejícím oboru. Text je napsán tak, aby byl srozumitelný každému zájemci o přírodní vědy i bez předchozích znalostí rostlinné biologie.
Ze života bakterií
Bakterie, s nimiž člověk přichází do styku, tvoří mikrosvět, do něhož lze nahlédnout mikroskopem. Ačkoliv je takový pohled fascinující, odhaluje jen část skutečnosti. Bakterie, které nás obklopují, mají překvapivé životní projevy a koordinovaně je řídí, pracují pomocí trpasličích mechanických strojů poháněných chemickou energií, pohybují se za potravou a prchají od jedovatých látek, komunikují s ostatními, kooperují, pokud to potřebují, a jsou si antagonisty, pokud by jejich pozice byla ohrožena. Chovají se jinak, když jich je málo, a jinak, když jejich populace roste.
Exoplanety
První exoplaneta – planeta obíhající kolem jiné hvězdy než Slunce – byla spolehlivě prokázána v roce 1995. Nyní, zhruba deset let po prvním objevu, je exoplanet známo na dvě stovky a jejich počet se rychle zvětšuje. Ukazuje se přitom, že cizí planetární soustavy jsou velmi rozmanité; rozhodně neplatí, že ta naše představuje jakýsi univerzální „prototyp“. To jen podtrhuje značný význam výzkumu exoplanet. Jejich studium nepochybně poskytne v nedaleké budoucnosti zásadní výsledky a může přispět k zodpovězení otázky, jak vzácnou planetou je naše Země.
Svaté války a civilizační tolerance
Kniha přibližuje širší čtenářské veřejnosti aktuální téma soudobého světa – mezinárodní terorismus a jeho náboženské, společenské a lidské souvislosti. Název publikace byl zvolen záměrně jako výzva k dialogu o tom, zda kulturní, civilizační a náboženská nedorozumění byla a jsou osudová, anebo zda je lidstvu bližší civilizační a náboženský mír. Autor nabízí čtenáři přehled soudobých představ, projektů a akcí, kterými se projevuje interakce náboženství a ideologie, náboženské kultury a náboženské víry, náboženského přesvědčení a extremismu. Knihu doplňuje chronologická tabulka a řada barevných ilustrací.