Rostlina pro srpen 2009
Každá rostlinná buňka obsahuje velké množství struktur, takzvaných organel. Dnes vám představíme jejich matku. Dáma je to čiperná. Přehrajte si video a přesvědčte se sami.
Stejně jako orgány v lidském těle, i organely jsou specializovány na různé funkce. Tyto miniaturní „továrny“ jsou ohraničeny membránami, které kontrolují pohyb látek dovnitř a ven – podobně jako plot s vrátnicí u skutečné továrny.
Exkluzivní postavení mezi buněčnými strukturami má endoplazmatické retikulum, přezdívané kvůli svému významu „matka organel“. Jde o systém měchýřků propojených kanálky, který u rostlin prostupuje celou buňkou. Hraje důležitou roli při tvorbě tukových látek a cukrů nebo při úpravách bílkovin. Slouží i jako zásobárna vápenatých iontů.
Až donedávna nemohli vědci sledovat endoplazmatické retikulum v živých buňkách. Dnes už to možné je – díky zeleně světélkující bílkovině GFP. K molekule bílkoviny stačí připojit řetězec aminokyselin, který ji napevno zakotví do membrány retikula. Tím si membránu elegantně obarvíme na zeleno.
V našem týmu studujeme rostlinný hormon auxin. Endoplazmatické retikulum nás velmi zajímá. Auxin je v něm totiž odbouráván, jak jsme nedávno objevili ve spolupráci s dalšími laboratořemi. Na obrázku jsou živé buňky tabáku. Světélkování GFP odkrývá složitě propletenou síť retikula, připomínající krajku. Když se pozorně podíváte na video, zjistíte navíc, že se síť neustále přestavuje (video 7,4 MB; 2x zrychleno).
Foto a video Jan Petrášek
Text Jan Petrášek a Jan Kolář
Po, 03.08.2009 - 08:00 — Jan Kolář