Zygmunt Bauman
O autorovi
Narozen 19. listopadu 1925 v Poznani v židovské rodině, od roku 1971 žije ve Velké Británii. Je sociologem, ve svém díle se zabývá hlavně tematikou holocaustu a postmoderny.
Po okupaci Polska během druhé světové války uprchl do Sovětského svazu, kde později sloužil v První armádě polského vojska, která byla pod kontrolou Sovětů. V letech 1945-1953 působil ve vojenských oddílech tzv. Jednotek vnitřní bezpečnosti (zkratka KBW), které byly určeny k odhalování a potírání antikomunistických, ukrajinských a německých podzemních hnutí. V roce 1950 byl za tuto činnost vyznamenán polským Válečným křížem.
Nejprve studoval sociologii, která však byla prohlášena za buržoazní obor a zrušena. Přešel tedy studovat filosofii. Od ukončení studií až do roku 1968 byl zaměstnán na varšavské univerzitě. V tomto roce kvůli sílícímu politickému tlaku a antisemitské kampani vystoupil z polské Komunistické strany a odešel do emigrace. Nejprve působil na univerzitě v Tel Avivu a později v Leedsu v Anglii. Od této doby také publikuje své práce v angličtině. Od konce 90. let ovlivňuje Bauman svými názory antiglobalizační hnutí.
Jeho manželkou je spisovatelka Janina Bauman, mají spolu dceru, malířku, Lydii Bauman.
Knihy:
- Sociologie na každý den, 1964
- Freedom (Svoboda), 1968
- Modernity and the holokaust (Modernita a holokaust), 1989
- Paradoxes of Assimilation (Paradoxy asimilace), 1990
- Thinking Sociologically. An Introduction for everyone (Myslet sociologicky. Úvod pro každého), 1990
- Intimations of Postmodernity (Náznaky postmoderny), 1992
- Liquid Modernity, 2000 (vyšlo v roce 2008 v Academii pod názvem Tekuté časy)
- Community. Seeking Safety in a Insecure World, 2002 (Společnost. Hledání jistoty v nejistém světě)
- City of tears, City of hopes, 2003 (Město slz, město nadějí)
Tekuté časy
Zygmunt Bauman
Edice 21. století
Objevná pojednání Zygmunta Baumana o tekuté modernitě proměnila naše uvažování o současném světě. V této rozsahem nevelké knize autor zkoumá zdroje endemické nejistoty, která utváří naše životy dnes, a zároveň čtenáři předkládá stručný a přístupný úvod do svého velmi originálního náhledu na život v naší „tekuté“ moderní době, který ve větším rozsahu propracoval již ve svých předchozích knihách.