5. června 2009: Akademie věd ČR dnes uspořádala tiskovou konferenci o objevech týmu profesora Strnada. Jeho laboratoř vyvinula látku, která účinně omlazuje pleť a pomáhá i při léčbě kožních chorob. Zajímavé je, že začátkem cesty k úspěchu byl výzkum rostlinných hormonů.
O tomto projektu jsme psali na webu už vloni v září. Dnes vám přinášíme podrobnosti.
Profesor Miroslav Strnad vede Laboratoř růstových regulátorů, což je společné pracoviště našeho ústavu a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Laboratoř se věnuje hlavně výzkumu rostlinných hormonů cytokininů. Cytokininy ovlivňují život rostlin mnoha způsoby; mimo jiné zpomalují stárnutí buněk.
Biologové již delší dobu vědí, že některé cytokininy oddalují stárnutí i u živočišných buněk, včetně kožních tkání. Před pěti lety se týmu M. Strnada podařilo vyrobit sloučeniny, které jsou cytokininům podobné, ovšem stárnutí kožních buněk zpomalují mnohem účinněji.
Laboratoř využila příležitosti a spojila síly s firmou Senetek z USA. Vloni uvedla firma na trh první sloučeninu z Olomouce, pojmenovanou Pyratine-6. Kosmetické výrobky obsahující Pyratine-6 výrazně omlazují pleť a potlačují její zarudnutí. Zatím jsou dostupné jen v USA, ale plánuje se i prodej v Evropské unii. Více najdete na www.pyratine.com.
Tyto přípravky navíc pomáhají léčit některé nepříjemné kožní choroby, mimo jiné růžovku. Výsledky klinických testů jsou podle amerických lékařů velmi slibné.
Společnost Senetek chce brzy zahájit prodej výrobků s druhou látkou vyvinutou v Olomouci. Účinky dalších šestnácti se ověřují. Výzkum v ÚEB a spolupráce s Američany tedy zdaleka nekončí. Jasně to vyjádřil ředitel Seneteku, pan Frank J. Massino, když předal ředitelce ÚEB na tiskové konferenci symbolický šek na 100 000 dolarů pro financování dalšího výzkumu.
Další informace se dozvíte v tiskové zprávě.
Foto: Kosmetické přípravky obsahující látku vyvinutou v ÚEB. Zdroj Senetek PLC.