Astronomický ústav AV ČR   Ondřejov

Fričova 298
251 65 Ondřejov

Tel. +420 323649201
Fax: +420 323620 110, 117
Email:

Akademie věd
České republiky

 

Sluneční oddělení

Oddělení sluneční fyziky studuje naši nejbližší hvězdu, Slunce, a zaměřuje se především jak na aktivní, tak klidné procesy ve sluneční atmosféře. Do toho spadá výzkum slunečních erupcí, jejich vliv na heliosféru, velkorozměrová sluneční aktivita, vývoj aktivních oblastí, struktura a vývoj slunečních skvrn a filamentů, kumulace a přeměny energie a pod. Sluneční erupce ovlivňují celý meziplanetární prostor, včetně naší Země a jejího okolí. Proto je studium slunečních erupcí významné i pro obory sledující vztahy Slunce-Země.

V Ondřejově pozorujeme Slunce v optickém a radiovém oboru elektromagnetického záření a tato pozorování doplňujeme v rámci mezinárodní spolupráce daty z celé řady družic, které nám především dodávají informace o slunečním záření v ultrafialové, rentgenové a gama-oblasti spektra.

 

Hlavními pozorovacími přístroji v Ondřejově jsou:

Patrolní sluneční dalekohledy pro pozorování v bílém světle a v čáře vodíku (H-alfa) v systému s videozáznamem a analyzátorem obrazů, mnohokamerový horizontální spektrograf pro pozorování vývoje slunečních erupcí a protuberancí, získávající spektra s vysokým rozlišením a radiospektrograf v pásmu 100-4000 MHz ke studiu radiových vzplanutí slunečních erupcí, doplněný citlivým přijímačem na frekvenci 3 GHz s velmi vysokým časovým rozlišením.

Podílíme se také na mezinárodních experimentech na slunečních satelitech, např. v období let 2000-2003 měřil na palubě amerického satelitu MTI náš spektrometr tvrdého rentgenového záření (HXRS), nyní se podílíme na přípravě měkkého rentgenového spektrometru SphinX pro ruský satelit CORONAS a jsme zapojeni do budoucího velkého projektu Solar Orbiter, který má realizovat a v roce 2015 vypustit Evropská kosmická agentura.

Podstatnou součástí naší práce je rovněž budování teoretických představ o procesech na Slunci s důrazem na numerické modelování studovaných procesů, pro tento účel jsme vybudovali velký paralelní počítač. Veškerá naše činnost stojí na rozsáhlé mezinárodní spolupráci s institucemi ve Francii, USA, Německu, Nizozemí, Španělsku, Itálii, Japonsku a Rusku.

 

Oddělení je rozděleno do tří pracovních skupin:

 

Fyzika slunečních erupcí a protuberancí 

Skupina se zabývá studiem slunečních erupcí a protuberancí. Analyzujeme a interpretujeme data získaná pozorováním na ondřejovské observatoři i data pozorovaná ze satelitů (SOHO, TRACE, RHESSI, Hinode atd.). Rozvíjíme teorii v oblasti sluneční spektroskopie, a v oblasti plazmové, rentgenové a radiové astrofyziky. Numericky modelujeme procesy ve slunečních erupcích a protuberancích.

vedoucí: Marian Karlický

Více na http://asu.cas.cz/erupce-protuberance

 

Struktura a dynamika sluneční atmosféry
vedoucí: Michal Sobotka

Skupina se zabývá fyzikalními podmínkami ve sluneční atmosféře, v aktivních oblastech a ve slunečních skvrnách. Studujeme klidné a aktivní oblasti na Slunci v různých výškách v atmosféře, abychom porozuměli interakcím mezi pohybem plazmatu a magnetickým polem. Za tímto účelem využíváme pozorování se středním (2") a velmi vysokým (0.1" až 0.2") prostorovým rozlišením ve viditelné oblasti spektra. Studují se globální a velkorozměrové dynamické parametry Slunce a jsou vyhodnocovány rychlosti horizontálního transportu plazmatu ve sluneční atmosféře.

Více na http://www.asu.cas.cz/~sdsa

 

Heliosféra a kosmické počasí
vedoucí: Marek Vandas

Skupina se zabýva dynamickými jevy ve slunečním větru, zejména stavbou a šířením koronálních výronů hmoty (CME) a s nimi spojenými magnetickými oblaky, a interakcí slunečního větru s tělesy sluneční soustavy. Při výzkumu se kombinuje analýza družicových měření s analytickým modelováním a numerickými simulacemi s použitím magnetohydrodynamických (MHD), hybridních a částicových počítačových kódů. Skupina se také zabývá zpracováním obrazové informace a vylepšením jeho metod. Součástí skupiny je malá skupina sledování a předpovídání sluneční aktivity. Skupina vydává týdenní předpověď sluneční aktivity pro řadu institucí a denní předpověď sluneční aktivity pro Českou televizi.

 

Kontakt:

Vedoucí: František Fárník
Zástupce: Michal Sobotka
Sekretářka: Alice Chytrová

e-mail:alchytr@asu.cas.cz
tel.: +420 323620146
fax: +420 323620210
Adresa: Fričova 298, 251 65  Ondřejov