Zpráva o činnosti KNAV v roce 2002

 

A. Vědecká a odborná činnost

B. Servisní činnost

 

C. Přílohy

Průběžná zpráva za 3. rok řešení projektu "Velkoplošná multilicence na přístup do databáze Web of Science"

a projektu "Multilicence na databázi Journal Citation Reports"

Knihovní řád

 


Knihovna Akademie věd České republiky

 

Výroční zpráva

za rok 2002

 

 

 

Knihovna Akademie věd ČR (dále KNAV) plnila v roce 2002 badatelské úkoly vyplývající z výzkumného záměru a projektů a ve své servisní části poskytovala služby uživatelům z prostředí Akademie věd ČR, vysokých škol a další odborné veřejnosti. V roce 2002 se KNAV přihlásila podle zákona č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb, do evidence knihoven Ministerstva kultury ČR jako specializovaná knihovna a v souladu se zákonem vydala nový knihovní řád.

 

A. Vědecká a odborná činnost

 

 

Projekty a granty řešené v roce 2002

 

 

Výzkumný záměr

 

Moderní řešení informační infrastruktury pro výzkum a jeho historická retrospektiva (dějiny knihy a knihoven v českých zemích do roku 1800)

řešitel: PhDr. Ivana Kadlecová

 

Projekty

 

Vyobrazení měst a jiných lokalit v tiscích 16.–18. stol. (se vztahem k území České republiky)

řešitel: PhDr. Anežka Baďurová

 

Tiskařská bohemika v knihovně posledních Rožmberků

řešitel: Mgr. Lenka Prudková (provd. Veselá)

 

Národní identita a kulturní dědictví; moderní systémy sběru, uchování a zpracování informací

spoluřešitel: PhDr. Ivana Kadlecová

 

Zpřístupnění Rozprav České akademie Fr. Josefa pro vědy, slovesnost a umění na Internetu, VISK 7

řešitel: Ing. Martin Lhoták

 

Velkoplošná multilicence na přístup do databáze Web of Science

řešitel: PhDr. Ivana Kadlecová

 

Multilicence na databázi Journal Citation Reports

řešitel: PhDr. Ivana Kadlecová

 

 

Výčet nejdůležitějších výsledků vědecké činnosti a jejich aplikací

 

Výzkumný záměr do databáze Bibliografie cizojazyčných bohemikálních tisků z let 1501–1800 bylo zapsáno 120 bibliografických záznamů a připsány signatury exemplářů z knihovny Evangelické teologické knihovny v Praze, Masarykova ústavu AV ČR a ze sbírky starých tisků Vlastivědného muzea v Kyjově (celkem 135 identifikací, 14 nově zjištěných bohemik). Revizí zapsaných údajů byly odstraněny duplicitně číslované či jinak narušené záznamy a opravena jména osob (s výjimkou pole pro zápis vlastnických označení). Pro CD-ROM s naskenovanou částí bibliografie týkající se domácí tiskařské produkce 16. a 17. století byla záhlaví tiskaských bohemik 16. a 17. století abecedně rozčleněna, doprovodné texty doplněny výkladem o průběhu a současném stavu Bibliografie cizoazyčných bohemik z let 1501–1800.

 

V rámci grantového projektu AV ČR (registrační č. B8083101) Tiskařská bohemika v knihovně posledních Rožmberků byla popsána 102 vydání a zařazena do databáze registrující tisky z produkce domácích tiskáren, zaznamenané v původním katalogu rožmberské knihovny. Konečný počet těchto tisků v databázi dosáhl čísla 459. Současně do ní bylo včleněno 8.933 stručných opisů všech spisů obsažených v historickém katalogu rožmberské knihovny, aby mohla být provedena celková analýza obsahové struktury této knižní sbírky. Byl tak shromážděn podkladový materiál pro studii, kterou L. Veselá připravuje ve spolupráci s PhD. Alešem Stejskalem (SOA Třeboň, pobočka Český Krumlov). Předpokládanou součástí publikace bude rovněž CD-ROM s naskenovanou verzí dochovaného rožmberského katalogu, k němuž bude sestaven rejstřík autorů a přispěvatelů, umožňující širší odborné veřejnosti rychlou orientaci v rukopisných katalogizačních záznamech. Zjišťování současného uložení rožmberských exemplářů bylo ukončeno v českých a švédských knihovnách: Kungliga biblioteket ve Stockholmu, Domkyrkanbiblioteket ve Strängnäs, Stifts och landsbiblioteket ve Västerås, Universitetsbiblioteket v Uppsale a v Národní knihovně ČR v Praze.

 

Do definitivní podoby byla dopracovávána publikace s výsledky ukon-čeného grantového úkolu AV ČR (registrační č. A908391) Vyobrazení měst a jiných lokalit v tiscích 16.–18. století (se vztahem k území České republiky): 1. díl publikace (jazykově české tisky) je hotov, u 2. dílu (cizojazyčná bohemika), byl doplněn úvodní text a excerpována další odborná literatura, popsány nově zjištěné veduty ze 120 tisků nedostupných v době řešení projektu a zhotoveno 420 nových reprodukcí, 206 kopií bylo převedeno do náhledového formátu; na základě rejstříků byla prováděna korektura záznamů, ověřovány vyhledávací možnosti v záznamech a reprodukcích převedených na CD-ROM.

 

Byly dokončeny poslední korektury a některá doplnění publikace prezentující výsledky ukončeného grantu AV ČR (registrační č. A8083801) Tiskařská bohemika ze 16.–18. století dochovaná ve Vatikánské knihovně a knihovně Angelica v Římě (ve dvou svazcích vydala KNAV).

 

Byl proveden průzkum relevantních tisků pro digitalizaci v rámci projektu Programu rozvoje badatelského výzkumu (oblast č. 19, registrační č.  K8002119) – Digitalizace signovaných ilustrací v tiscích z let  1501–1750 uchovávaných ve fondu Knihovny Akademie věd ČR. K ochranné digitalizaci byly vybrány dva vzácné exempláře spisů J. A. Komenského (Vestibulum, Brémy 1636 a Orbis pictus, Norimberk 1754), soubor českých kramářských tisků a spisy zaměřené na perspektivu a geometrii. Do digitální podoby byly převedeny oba výtisky z vydání Komenského děl a jeden kramářský tisk z roku 1793. K řešení tohoto výzkumného projektu byla vytvořena nová metodika popisu signovaných ilustrací a do databáze byly podle ní popsány 53 tisky s 293 signovanými vyobrazeními. Ze 158 z nich byly pořízeny digitální kopie. S ohledem na složitost záznamů o zpracovávaných tiscích byla provedena revize v databázi cca 6.050 starých tisků, která bude využívána rovněž pro ukládání údajů souvisejících s digitalizací signovaných ilustrací. Do databáze byl poté začleněn a ve zkušebním provozu dotvořen nový formát pro zápis kanonizovaných podob osobních jmen prostřednictvím jmenných autorit (7.219 autoritních jmen). Tento nový formát zrychlí zápis všech osobních jmen a zároveň zamezí poměrně vysokému riziku výskytu jedné a téže osoby v databázi pod různými tvary jména.

 

Program Ministerstva kultury – VISK 7, Kramerius

V roce 2002 jsme úspěšně navázali na projekt Zpřístupnění Rozprav České akademie Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění na Internetu z roku 2001. Projekt byl opět řešen ve spolupráci s Centrálním depo-zitářem Hostivař – Odborem ochrany knihovních fondů Národní knihov-ny ČR.

Fondy knihoven, jejichž nástupkyní je Knihovna Akademie věd České republiky, se začaly plnit již od roku 1784, kdy byla uznána císařem Josefem II. Královská česká společnost nauk (KČSN) jako první vědecká instituce v celém rakouském soustátí.

Roku 1891 se začala budovat knihovna České akademie věd a umění, která počínaje rokem 1893 začala vydávat Rozpravy České akademie Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění. Jednalo se o edici, která vycházela pravidelně až do roku 1918. Dále plynule navázaly Rozpravy České akademie věd a umění a Rozpravy Československé akademie věd. Naposledy Rozpravy vyšly v roce 1991. Jedná se o ucelenou edici mapující historii, vývoj a výsledky výzkumů Akademie věd od jejích počátků.

Po první části, tj. po Rozpravách České akademie Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, bychom chtěli pokračovat navazujícími ročníky, které vycházely po roce 1918 pod názvem Rozpravy České akademie věd a umění. Vzhledem ke stáří exemplářů bychom nadále využívali metodu mikrofilmování, aby kromě elektronické podoby zůstaly k dispozici i mikrofilmy.

 

Na projektech z programu MŠMT ČR (Multilicence na přístup do databáze Web of Science, Journal Citation Reports a Beilstein CrosFire) nedošlo k žádné změně, licenční smlouvy trvají do konce roku 2004. Text průběžné zprávy k projektům LI MŠMT je uveden v příloze a celá zpráva včetně tabulek je zveřejněna na webové stránce Web of Science <http://wos.cesnet.cz>.

 

 

Mezinárodní spolupráce

 

 

Účast na mezinárodních akcích

 

Referáty a vystoupení na mezinárodních konferencích

 

Baďurová, A.

Breve recapitulación del estado actual de la retrespectiva bibliografía nacional en la República Checa. In I. Mezinárodní kongres španělského Institutu pro dějiny knihy a četby. Salamanca, 2002.

 

Lhoták, M.

LINCA – Union Catalogue of the Czech Academy of Sciences. In Con-ference On Union Catalogues. Tallin: A. W. Mellon Foundation, 2002.

 

Burgetová, J.

Central and Eastern Europe struggling for the computer literacy – Czech Experience. In Výroční konference IFLA. Glasgow,  2002.

 

Kadlecová, I.

New Ways in Information Services for Science. In EUSIDIC, Annual Conference. Lissabon, 2002.

 

Burgetová, J.

Das neue tschechische Bibliotheksgesetz. In Mezinárodní konference ABDOS. Liberec, 2002.

 

Kadlecová, I.; Simon, E.

Fachliche Zusammenarbeit zwischen Prag und Berlin am Beispiel einer gemeinsamen Publikation zum Thema Konsortien. In Mezinárodní konference ABDOS. Liberec, 2002.

 

Veselá, L.

Rožmberská knihovna a její katalog. K možnostem využití historických katalogů jako pramene. In Mezinárodní odborný seminář Čtenář a jeho knihovna. Jindřichův Hradec, říjen 2002.

Účast na mezinárodních konferencích

 

Chmelařová, Z.; Martínková, P.

On-line služby v knihovnách. Brno, Moravská zemská knihovna.

 

Lhoták, M.; Tichý Z.

CASLIN. Podbanske (Slovensko).

 

Lhoták, M.; Tichý Z.

LIBER. KFU, Graz (Rakousko).

 

Martínková, P.

Conference On Union Catalogues. Tallinn, A. W. Mellon Foundation, 2002.

 

Kadlecová, I.

EUSIDIC Spring Meeting. Paříž, 2002.

 

Burgetová, J.

Národní kongres ABF. Troyes (Francie), 2002.

 

 

Zahraniční studijní cesty

 

Veselá, L.

Studijní pobyt ve švédských knihovnách v rámci grantového projektu AV ČR č. B8083101. (Od 3. do 21. 6. 2002.)

 

 

 

 

 

Členství v mezinárodních organizacích

 

LIBER (Ligue des bibliothèques européennes de recherche)

EUSIDIC (European Association of Information Services)

EAGLE (European Association for Grey Literature Exploitation)

EIS (Establishment of Electronic Informatin Services)

IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions)

 

Spolupráce tuzemská

 

Referáty a vystoupení na tuzemských konferencích

 

Burgetová, J.

Směrnice IFLA pro veřejné knihovny. In Knihovnická dílna. Praha, 2002.

 

Baďurová, A.

Zpráva o dokončovaných úkolech knihovědného oddělení KNAV. In Me-zinárodní odborný seminář Čtenář a jeho knihovna. Jindřichův Hradec, říjen 2002.

 

Lhoták, M.

Neviditelný web – co vyhledávací stroje nenajdou. In Konference Inforum. Praha, květen 2002.

 

 

Účast na konferencích, seminářích a dalších tuzemských akcích

 

Věcné zpracování. Praha, NK ČR, leden a červen 2002.

 

ChemNetBase, GeoBase, GeoRef. Praha, Přírodovědecká fakulta UK, únor 2002.

 

Moderní informační a komunikační technologie v knihovnictví 2002. Praha, STK, březen 2002.

 

Knižní veletrh. Praha, květen 2002.

 

Souborné katalogy. Praha, NK ČR, květen 2002.

 

Konference Inforum 2002. Praha, VŠE, květen 2002.

 

Zasedání národní komise pro služby.  Brno, MZK, květen 2002.

 

Virtuální polytechnická knihovna (VPK). Praha, STK, červen 2002.

 

Projekt eIFL v ČR.  Praha, NK ČR, prosinec 2002.

Časopisy v ALEPH 500.  Praha, NK ČR, prosinec 2002.

 

Celostátní konference "Knihovny současnosti". Seč u Chrudimi, září 2002.

 

Katalogizační komice SKIP. Praha, březen a duben 2002.

 

Seminář o projektu Ústavu klasických studií AV. Praha, duben 2002.

 

Setkání knihovníků teologických knihoven na téma zpracování starých tisků. Praha, duben 2002.

 

Vernisáž výstavy v Muzeu knihy. Žďár nad Sázavou, květen 2002.

 

Odborný seminář knihovníků muzeí a galerií. Hradec Králové, září 2002.

 

 

 

Odborné konzultace

 

V rámci spolupráce s Okresním muzeem v České Lípě dokončila L. Veselá společně s kolegyní A. Braunovou ze Židovského muzea v Praze soupis hebrejských tisků v českolipském knihovním fondu (celkem 385 jednotek). Katalog hebraik byl vyhotoven ve třech kopiích, z nichž jedna je k dispozici v KNAV.

Odborné konzultace byly v průběhu roku poskytovány při katalogizaci starých tisků knihovně Masarykova ústavu AV ČR, pro niž byly rovněž ověřovány potřebné údaje v databázi a kartotékách.

 

 

Členství v odborných komisích a grémiích

 

Baďurová, A.         členka Rady programowej Książnicy Cieszyńskiej

                          členka Rady ředitele Regionálního muzea v Teplicích

                          členka Vědecké rady Národního muzea    

                           členka Komise pro vědecké informace AV ČR

 

Burgetová, J.         předsedkyně redakční rady České terminologické výkladové databáze z oblasti knihovnictví a informační vědy

                          členka hodnotitelské komise pro vědu a výzkum MK ČR

Kadlecová, I.          členka Ústřední knihovnické rady

                           místopředsedkyně Komise pro vědecké informace AV ČR

 

Vítek, A.                člen komise AR pro výpočetní techniku

                           člen Komise pro vědecké informace AV ČR

 

 

Organizování konsorcií

 

On-line databáze:

 

V současné době mají uživatelé KNAV přístup do těchto databází:

WOS, JCR, JSTOR, Springer, EBSCO, ProQuest, TamTam, Chem-NetBase, PCI FT, Literature on-line, ACS, KnowEurope, Elsevier, BioMed Central.

 

JSTOR – v roce 2002 byly přístupny všechny kolekce, tzn. celý obsah databáze. Koncem roku 2002 byla zveřejněna nová kolekce "Language & Literature", již jsme si však vzhledem k malému zájmu našich uživatelů nepředplatili. Databáze se neustále vyvíjí. V letošním roce došlo k dalšímu zlepšení interface. Je možno v různých formátech ukládat bibliografické citace a zasílat je e-mailem. Záznamy článků jsou doplněny o Stable URL, umožňující přímý přístup z eventuálního seznamu nebo bibliografie přímo do článku. K titulům časopisů jsou doplněny ISSN, OCLC record number a LCCN. Články je možné také získávat nejen ve formátu PDF, ale od letošního roku i ve formátu TIFF, což umožňuje lepší další využití textu. Lepšímu využívání určitě přispělo zveřejnění titulů v našem elektronickém katalogu.

V současné době jsou již připraveny informace o ústavech, které by měly (za přijatelných finančních podmínek) zájem o připojení k JSTOR.

 

EBSCO – tato databáze má od léta 2002 nové interface, umožňující zejména lepší vyhledávání v titulech časopisů podle kteréhokoli slova z názvu a abstraktu. Je tím vyřešeno předmětné vymezení časopisů, které u této databáze citelně chybělo. Po obsahové stránce začaly být zařazovány tituly z oblasti STM (Science, Medicine, Technology), což posunulo databázi směrem od humanitního a společenskovědního zaměření k univerzálnímu. Velmi významné je prohloubení retrospektivy k roku 1965. Plné texty jsou u starších ročníků doplňovány ve formátu PDF. Počet jednotlivých databází se od roku zvětšil z 5 na 11. V současné době obsahuje 6.000 plnotextových časopisů, počet recenzovaných časopisů se zvýšil z 987 na 3.138. Byla implementována služba CrossRef poskytující propojení do různých databází a webových stránek, např. vydavatelských. V roce 2003 se začne se zaváděním propojování do OPAC jednotlivých knihoven.

 

BioMed Central – v září 2002 jsme podali žádost o grant na získání institucionálního členství pro ústavy AV ČR biomedicínského zaměření v nově vzniklém elektronickém vydavatelství BioMed Central. Grant byl získán z prostředků Sörösovy nadace. Pracovníkům zúčastněných ústavů je tímto umožněn přístup k osmdesáti plnotextovým časopisům a současně mají možnost zdarma v těchto časopisech publikovat.

 

TamTam, ČTK – koncem roku 2002 se KNAV přihlásila do konsorcia knihoven v rámci podprogramu VISK 8 – Informační zdroje – linie A. Získáváme takto přístup do plnotextové databáze TamTam firmy Anopress s retrospektivou od roku 1996 a do databáze ČTK – Biografie, Země světa, ČR.

 

V roce 2002 získala KNAV také krátkodobé zkušební přístupy do těchto databází:

CSA – na jeden měsíc (říjen),

HighWire Press – na tři měsíce (září–listopad),

Biography Resource Center – na jeden měsíc (prosinec).

 

 

 

Brněnská pobočka KNAV

 

Pobočka Knihovny AV v Brně zajišťovala údržbu knihovního systému BIBIS na brněnském serveru, zaškolení nových zpracovatelů do systému a připravovala exporty dat do vyhledávacího systému Convera, celkem bylo v roce 2002 pořízeno 3.571 záznamů. Knihovny brněnských ústavů k 31. 12. 2002 přispěly do souborného katalogu knihoven AV ČR celkem 12.155 záznamy.

Rozsah rešeršních služeb se vzhledem k snadné dosažitelnosti databází on-line pro všechny pracovníky ústavů značně snížil.

Od března 2002 převzala pobočka koordinaci zpracování dat do systému ASEP a exportů do systému RIV, uspořádala 6 seminářů pro zpracovatele, podílela se na aktualizaci webových formulářů.

 

 

Spolupráce s vysokými školami

 

Kromě rozsáhlé servisní činnosti zaměřené na studenty vysokých škol se spolupráce rozvíjela a projevovala zejména vedením diplomových prací studentů Ústavu informačních studií a knihovnictví a Vyšší školy informačních služeb (A. Baďurová, I. Kadlecová).

 

 

Ediční činnost

 

A. Samostatné publikace

 

Beránková, H. Tiskařská bohemika ze 16.–18. století ve Vatikánské knihovně a v knihovně Angelice. Sv. I : Historický úvod a rejstříky. Sv. II : Popisy docho-vaných exemplářů. ISBN 80-902262-7-2.

 

B. Periodika

 

INFORMACE

V roce 2002 vyšla dvě samostatná čísla a jedno dvojčíslo.

Č. 1 – výroční zpráva KNAV za rok 2001, č. 2 – číslo věnované novému knihovnímu zákonu a jeho aplikaci v knihovnách ústavů AV ČR, č. 3/4 zaměřené na mezinárodní spolupráci shrnulo výsledky a poznatky získané na zahraničních konferencích.

 

KNIHY A DĚJINY

V typografickém zpracování je souborný svazek za ročníky 2000 a 2001.

 

Nejvýznamnější popularizační aktivity pracoviště

 

 

Webové stránky Knihovny AV ČR  <www.lib.cas.cz>

 

Na počátku roku 2002 byl pro větší přehlednost změněn design webových stránek knihovny, které jsou hlavním přístupovým místem k interním i externím, primárním i sekundárním zdrojům informací pro uživatele. Zaznamenáno bylo 90 tisíc přístupů, denní průměr činí 268 přístupů, denní medián 326 přístupů.

 

Výstavy

 

K výročí Akademie věd ČR a jejich předchůdkyň byla uspořádána výstavka pod názvem Knihy v dějinách akademií. Otevřela pohled do cenných sbírek převzatých z Královské české společnosti nauk (KČSN) a České akademie věd a umění (ČAVU), stejně jako Masarykovy akademie práce a ukázala i nedávnou minulost a současnou produkci KNAV. Výstavka byla doplněna vydáním výkladových textů z výstavy ve formě katalogu s plným doprovodným textem. Na přípravě scénáře a instalaci výstavy spolupracovala všechna oddělení KNAV.

Knihovna se podílela i na přípravě dalších výstav organizovaných v rámci oslav tiskovým oddělením AV ČR. Samostatně připravila výstavu výtvarníka Martina Patřičného a výstavu uměleckého vázání knih Ateliéru Krupka. Pro výstavu České stopy na Amazonce (Národní technické muzeum, duben–květen 2002) zapůjčila knihovna 4 vzácné exempláře k tématu výstavy a dodala k nim i texty na popisky.

Knihovna pořádala v průběhu roku pravidelně výstavy knih a propagovala produkci tzv. kmenových nakladatelství KNAV. V roce 2002 to byla nakladatelství LINDE, LIBRI, PORTAL, LIDOVÉ NOVINY, VYŠEHRAD, TRITON, GALEN, ACADEMIA, KAROLINUM, IFEC, GRADA. Ve spolupráci s firmou Megabooks, která se zabývá dovozem zahraniční vědecké a odborné literatury, připravila druhý ročník výstavy Akademický podzim 2002, na kterém byly vystaveny knihy podle návrhů, požadavků a objednávek ústavů AV ČR.

                  

 

Semináře a akce uspořádané v roce 2002

 

 

11. 1.           Oponentní řízení WoS a JCR

7. 3.             Seminář KnowEurope (Albertina icome Praha)

19.,  20. 3.    Seminář "Neviditelný web + 10 tipů jak vyhledávat na Internetu" (Ing.  Lhoták)

2. 4.             Křest knihy a dokumentárního seriálu "Modrá planeta"

24. 5.           Dopplerovo gymnázium – slavnostní předávání maturitních vysvědčení

12. 6.           Seminář pro knihovníky z ústavů AV ČR na téma "Knihovní zákon" a "ASEP" (Dr. Burgetová, dr. Vítek)

23. 9.           Dopplerovo gymnázium – inaugurace studentů

23. 9.           Zahájení výstavy knih z produkce nakladatelství Megabooks (prodejní výstava "Akademický podzim 2002")

1. 10.           Seminář ASEP (Ing. Doleželová)

21. 10.         Zahájení výstavy Martin Patřičný: Minulost a budoucnost (dřevo)

24. 10.         Výběr nového knihovního systému – seminář pro knihovníky z ústavů AV ČR (Ing. Lhoták)

4. 11.           Seminář ProQuest 5000 (Albertina icome Praha)

18. 11.         Odborný seminář "Informační zdroje pro humanitní a společenské vědy"

26. 11.         Seminář pro studenty pomocných věd historických a archivního studia FF UK (Dr. Baďurová)

27. 11.         Prezentace encyklopedického portálu Co to je (Mgr. Hartma-nová)

2. 12.           Zahájení výstavy "Knihy v historii akademií"

 

 

 

B. Servisní činnost

 

 

Zpřístupněné CD-ROMy:

 

Název

Vydání

Počet CD

Skupina

Book find 2001

2001

1

Studovna/Standard

České knihy

2000

1

Studovna

ČNB 2002

2002

3

Studovna

Dialog OnDisc

1990–2000

1

Studovna/Standard

Druhá světová válka

1995

2

Studovna

Encyclopedia of Chemical Technology

1996

1

Studovna/Standard

Encyklopedie českého filmu

2000

1

Studovna

ERIC

1982–2000/III.

2

Standard

Evropané

1996

1

Studovna

Francis

1984–2000/VI.

1

Studovna

Inspec on Disc

1989–1998

10

Standard

International Directory of Arts and Museums of the World

2000–2001

1

Studovna

International Medieval Bibliography

1999

1

Special

Kdo byl kdo do roku 1918

1997

1

Studovna

Kdo byl kdo ve 20. století

1996

1

Studovna

MDT

2002

1

Studovna/Standard

Multimediální učebnice DNA

1998

1

Studovna

OSN

2000

1

Studovna

Paměť světa

 

1

Studovna

Pascal

1995–2000/III.

1

Studovna

Pascal 2000

2000

2

Studovna

Patrologia Latina Database

1995

5

Special

Physical Science and Technology

1996

1

Studovna/Standard

Publishers´ International ISBN Directory PLUS

1998–2000

1

Studovna

Sigle

1980–2000

1

Standard

SKAT

1997

1

Studovna

Social Abstracts

1963–2000/VI.

2

Standard

Státy a jejich představitelé

1996

1

Studovna

Urbadisc

1999

1

Studovna

Výtvarné umění

1998

1

Studovna

 

Pozn.: Skupina "Studovna" je pro uživatele počítačové studovny, skupinu "Standard" využívají ústavy AV ČR a skupina "Special" je pro CMS při Filozofickém ústavu AV ČR.

 

AC LINCA – souborný katalog Akademie věd

 

Počet katalogů se v AC LINCA navýšil o 5 na současných 41. Celkem souborný katalog obsahuje 280.000 záznamů, což je nárůst o 60.000. Katalog Knihovny AV ČR obsahuje 54.929 záznamů, včetně 9.976 záznamů časopisů.

 

Počet záznamů v jednotlivých vědních oblastech:

 

 

1. vědní oblast

76.300

 

2. vědní oblast

35.400

 

3. vědní oblast

103.300

 

 

        

KEZ – Katalog elektronických zdrojů

 

V uplynulém roce probíhala úprava struktury, zaměřená především na začlenění kódu Dublin Core. Byla provedena aktualizace záznamů popisujících webové zdroje umístěné na stránkách ústavů AV ČR.

 

 

 

Registr informací o výsledcích (RIV)

a výsledky publikační činnosti v AV ČR

 

 

Sběr dat do databáze ASEP a RIV v roce 2002

 

Sběr dat za rok 2001 byl ukončen 27. března 2002.

K tomuto termínu bylo přijato do databáze ASEP celkem 12.206 záznamů. Z tohoto množství bylo označeno 7.295 záznamů pro odevzdání do databáze RIV.

 

 

 

 

V tabulce č. 1 a v grafu č. 1 je zobrazeno, jak byly při sběru dat zastoupeny jednotlivé roky.

 

Tabulka č. 1

 

 

Záznamy do ASEP

Záznamy ozn. do RIV

1993

4

1

1994

6

3

1995

8

0

1996

20

8

1997

40

7

1998

62

33

1999

336

172

2000

2.935

1.637

2001

8.730

5.385

2002

65

49

 

celkem

 

12.206

 

7.295

 

 

 

Graf č. 1

 

V tabulce č. 2 a v grafu č. 2 je zobrazeno, jak byly při sběru dat zastoupeny jednotlivé typy dokumentů.

 

Tabulka č. 2

 

 

Typ dokumentu

 

Počet záznamů

Ozn. do RIV

Abstrakt

A

1.780

0

Monografie, kniha (jako celek)

B

327

270

Konferenční příspěvek

C

1.965

1.757

Disertace

D

105

0

Elektronický dokument

E

49

30

Konferenční sborník (zahr.)

G

85

64

Konferenční sborník (tuz.)

H

24

17

Interní tisk

I

92

0

článek v odb. periodiku

J

4.744

3.952

Konferenční příspěvek (tuz.)

K

381

151

Část monografie, knihy

M

927

697

Článek v novinách

N

379

0

Patentový dokument

P

12

10

Recenze

R

921

122

Překlad

T

56

38

Uspořádání akce

U

116

102

Výzkumná zpráva

V

243

85

 

 

 

 

celkem

 

12.206

7.295

 

 

Graf č. 2

 

Dokumenty s vročením  2001

 

V tabulce č. 3 a v grafu č. 3 je zobrazeno, jak byly při sběru dat s vročením 2001 zastoupeny jednotlivé typy dokumentů.

Celkový počet záznamů:             9.674 (sběr 2000, 2001)

Záznamy označené do RIV:           6.005

 

Tabulka č. 3

 

Typ dokumentu

 

Počet záznamů

Ozn. do RIV

Abstrakt

A

1.387

0

Monografie, kniha (jako celek)

B

234

208

Konferenční příspěvek

C

1.738

1.549

Disertace

D

93

0

Elektronický dokument

E

29

16

Konferenční sborník (zahr.)

G

77

62

Konferenční sborník (tuz.)

H

18

14

Interní tisk

I

83

0

článek v odb. periodiku

J

3.936

3.365

Konferenční příspěvek (tuz.)

K

277

92

Část monografie, knihy

M

522

408

Článek v novinách

N

283

0

Patentový dokument

P

9

9

Recenze

R

548

78

Překlad

T

41

30

Uspořádání akce

U

129

115

Výzkumná zpráva

V

270

59

 

 

 

 

celkem

 

9.674

6.005

 

 

 

 

Graf č. 3

Ultra*net

 

Počet registrovaných uživatelů v roce 2002 stagnoval, zůstal též téměř nezměněn. Využití databází zpřístupněných na Ultranetu má, vzhledem k zpřístupnění on-line databází, stále klesající tendenci.

 

 

Knihovní systém

 

 

Nadále pracujeme se systémem BIBIS. Během minulého roku se připojily další dva ústavy – Slovanský ústav a Ústav pro hudební vědu. Na konci roku v něm začal zkušebně pracovat Psychologický ústav, který by se měl oficiálně připojit od počátku ledna 2003.

Během celého roku probíhal výběr nového systému, který nahradí současnou zastaralou instalaci BIBISu. Vzhledem k situaci v České republice a samozřejmě také vzhledem ke kvalitě systému byl jako jednoznačně nejvhodnější řešení označen ALEPH 500.

 

 

VPK – elektronické doručování dokumentů

 

 

Na počátku roku 2002 byla KNAV rozhodnuta přistoupit k systému DODO od Aip*safe, čímž by byla otevřena služba elektronického doručování dokumentů (EDD). Ve stejné době bylo zjištěno, že systém využívaný ve VPK (Virtuální polytechnická knihovna), kterou provozuje Státní technická knihovna, byl zdokonalen (upgrade) a vzhledem k tomu se pro nás stal výhodnější formou. KNAV se tak stane účastníkem virtuálního souborného katalogu s možností EDD, tato služba bude přístupná našim uživatelům se specifickým nastavením.

 

 

Počítačová studovna

 

Všechny stanice ve studovně byly obměněny za nové a přibyla další 4 místa. Celkem je uživatelům k dispozici 18 stanic. Provoz ve studovně je již zaběhnutý a nedošlo k významnějším změnám. Registrovaným čtenářům jsme nově umožnili využít rychlého připojení k Internetu, které je k dispo-zici v rámci akademické sítě. Uživatelé se od 1. října mohou připojit se svým notebookem na 18 místech ve studovně. Tuto službu zřejmě nabízíme jako první knihovna v ČR a počet zájemců se pomalu rozrůstá. V počítačové studovně mají uživatelé mimo jiné možnost přistupovat do 15 placených on-line databází a k CD-ROM z fondu knihovny.

 

 

 

Rešeršní činnost

 

 

Přehled zpracovaných rešerší v průběhu roku:

 

 

Měsíc

počet

požadavků

celk. počet rešerší

počet

citací

počet tematických reš. + IF

leden

77

729

710

19

únor

35

1.503

780

723

březen

31

823

704

119

duben

17

882

817

65

květen

25

687

660

27

červen

22

1.222

1.180

42

červenec

12

228

220

8

srpen

29

501

494

7

září

14

489

481

8

říjen

69

956

888

68

listopad

64

2.247

2.211

36

prosinec

14

1.628

1.600

28

 

 

 

 

 

součet

409

11.895

10.745

1.150

 

 

 

 

 

 

Výpůjčky

 

Absenční výpůjčky v roce 2002

 

 

Měsíc

Návštěvnost

Noví

čtenáři

Absenční výpůjčky

Prezenční výpůjčky

Leden

3.100

225

1.130

1.050

Únor

2.400

130

890

860

Březen

3.100

180

930

920

Duben

2.900

150

750

960

Květen

3.000

175

1.010

870

Červen

2.800

210

980

790

Červenec

2.300

130

710

640

Srpen

0

0

0

0

Září

2.100

215

840

750

Říjen

3.700

195

1.090

1.120

Listopad

3.600

220

980

990

Prosinec

2.900

150

910

840

 

Celkem

 

31.900

 

1.980

 

10.220

 

9.790

 

 

 

Měsíc

Vrácené dokumenty

Prodloužení

Rezervace

Upomínky

Kopie

Leden

830

220

68

250

6.200

Únor

810

145

53

190

5.200

Březen

960

190

59

230

5.800

Duben

1.115

215

61

300

5.300

Květen

1.005

185

36

360

5.000

Červen

1.240

205

24

280

4.900

Červenec

860

165

21

150

4.500

Srpen

130

60

3

0

0

Září

680

175

22

100

6.100

Říjen

1.850

195

68

350

6.900

Listopad

1.340

180

87

160

6.800

Prosinec

990

170

80

130

4.900

 

Celkem

 

11.810

 

2.105

 

582

 

2.500

 

61.800

 

 

Meziknihovní výpůjční služba (MVS) a

mezinárodní meziknihovní výpůjční služba (MMVS)

 

 

 

 

Odesláno

objednávek

Přijato výpůjček

Přijato

kopií / stran

Celkem výpůjček

 

 

 

 

 

MMVS  do zahraničí 

  717 *

294

279 / 4.097

573

– z toho pro KNAV

41

24

14 / 102

38

MMVS  ze zahraničí 

    66 **

8

44 / 436

52

MVS  a  RMS  z ČR do KNAV

1.830

232

896 / 10.949

1.108

MVS  a  RMS  z KNAV

do knihoven ČR

82

12

66 / 301

78

 

*   na 43 objednávek očekáváme odpověď

     101 objednávek vráceno ústavům = požadovanou literaturu knihovny nepůjčují, nemají

 

**      7 objednávek postoupeno

     7 objednávek vráceno zpět – není v ČR

 

 

 

 

Akvizice Knihovny Akademie věd ČR

 

Akvizici knih tvoří nákup, dary, výměna a výsledky výstavní a propagační činnosti KNAV pro nakladatelství, která produkují vědeckou, odbornou a populárně naučnou literaturu.

V roce 2002 tvořil knižní přírůstek 6.289 knihovních jednotek. Rekatalogizací do elektronického katalogu přístupného na webové stránce KNAV přibylo 1.380 knihovních jednotek. Celkem bylo pořízeno 9.771 záznamů, z toho 8.480 monografií, 506 vícesvazkových děl, 573 edic, 1 přívazek, 195 CD-ROM monografií, 14 CD-ROM vícesvazkových děl a 2 CD-ROM edice.

Z knižního přírůstku 6.289 knihovních jednotek bylo 1.648 knih získáno nákupem (1.222 českých a 426 zahraničních publikací), 1.029 publikací zahraniční výměnou a 3.612 formou daru a reciprocí za výstavní a propagační činnost KNAV.

Přírůstek časopisů činí 1.364 jednotek. Nákupem bylo získáno 104 titulů českých a 20 zahraničních, zahraniční výměnou 855 titulů. Zkatalogi-zováno bylo 119 nových titulů.

Výměnou KNAV získala také 104 titulů pro ústavy AV ČR.

 

 

Evidence docházejících titulů periodik      

 

 

celkem KNAV

1.364 titulů

z toho:

 

povinný výtisk a dary

375 titulů

koupí pro KNAV

– české

104 titulů

 

– zahraniční

20 titulů

výměna pro KNAV

855 titulů

CD-ROM

6 titulů

diskety

4 tituly

výměnou pro ústavy AV ČR

104 titulů

Počet nových titulů časopisů v r. 2002

119 titulů

Zpracovaný přírůstek v r. 2002

4.750 knihovních jednotek

z toho

 

povinný výtisk

1.560 titulů

výměna

2.238 titulů

nákup

447 titulů

dary

505 titulů

 

Na základě zahraniční výměny jsme v roce 2002:

 

poslali

498 titulů časopisů

1.414 knih

získali a evidovali

782 titulů časopisů

1.029 knih

darem

73 periodik

nákupem

18 titulů

 

Bylo evidováno

533 ročenek

4.784 ks časopisů

57 CD-ROMů

204 disket

 Ústavům AV ČR přiděleno 104 titulů  (850 ks).

Celkové statistické údaje o stavu a činnosti KNAV v roce 2002

 

 

 

Knihovní fond

Knihovní fond

948.130 knihovních jednotek

(dále jen k.j.)

Přírůstek

11.039 k.j.

z toho získáno

 

koupí

2.095 k.j.

výměnou

3.267 k.j.

jinak

5.677 k.j.

Vyřazeno

132 k.j.

Počet titulů časopisů

1.364

z toho získáno

 

koupí

124

výměnou

865

jinak

375

 

 

Uživatelé

Počet uživatelů celkem

18.000

Počet výpůjček celkem

20.148

MVS do českých knihoven

1.108

MVS do zahraničí

52

výpůjčky z českých knihoven

78

výpůjčky ze zahraničí

573

 

 

Personálie

Počet pracovníků celkem

79

z toho VŠ

29

z toho SŠ

36

ostatní

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 Publikační činnost

 

 

Baďurová, A.

O mejlkách, aneb Spisek útěšný pro redaktory, editory i autory. Miscellanea oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny ČR. 2002, č. 16, s. 239–259.  

 

Beránková, H.

Tiskařská bohemika ze 16.–18. století ve Vatikánské knihovně a v knihovně Angelice. I. Historický úvod a rejstříky. Praha : Knihovna AV ČR, 2002. 226 s.

 

Beránková, H.

Tiskařská bohemika ze 16.–18. století ve Vatikánské knihovně a v knihovně Angelice. II. Popisy dochovaných exemplářů. Praha : Knihovna AV ČR, 2002. 419 s.

 

Beránková, H.; Růžičková, M.; Baďurová, A.

Signety tiskařů a nakladatelů ze 16. a 17. století v tiscích z fondu Knihovny Akademie věd ČR. Praha : Knihovna Akademie věd ČR, 2002. 631 signet.

 

Blažková, L.

Vyobrazení měst a jiných lokalit v tiscích 16. –18. století (se vztahem k území České republiky). I. Knihopis českých a slovenských tisků od doby nejstarší až do konce XVIII. století. Baďurová, A. (předmluva a úvod). Praha : Knihovna Akademie věd České republiky, 2002. 160 s. Příl. 7 s.

 

Burgetová, J.

Odešel knihovník. U nás. 2002, roč. 12, č. 3, s. 19–20.

 

Burgetová, J.

Register európských kompetencií v oblasti kníh a informačných služieb – hlavný cieľ projektu DECIDoc. IT lib. 2002, č. 2, s. 35–36.

 

Burgetová, J.

Das neue tschechische Bibliotheksgesetz. In Görner, F. (ed.) Regionale Zusammenarbeit in einem vereinten Europa, Regionale Zusammenarbeit in einem vereinten Europa. Berlin : Staatsbibliothek zu Berlin, 2002, s. 147–150.

 

 

Burgetová, J.

Zpráva o účasti na 68. výroční konferenci Mezinárodní federace knihovnických spolků a institucí (IFLA) v Glasgow. Praha : Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, 2002, 7 s.

 

Burgetová, J.

Zpráva o účasti na 48. národním kongresu Spolku francouzských knihovníků, konaném ve dnech 21.–24.června 2002 v Troyes (département Aube). Praha : Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, 2002, 4 s.

 

Burgetová, J.

55. výročí knihovnické spolkové činnosti na Slovensku. Bulletin SKIP. 2002, roč. 11, č. 1, s. 8–9.

 

Burgetová, J.

Konference IFLA v Glasgow. Bulletin SKIP. 2002, roč. 11, č. 4, s. 22–23.

 

Burgetová, J.

Projekt České terminologické databáze z oblasti knihovnictví a infor-mační vědy. Bulletin SKIP. 2002, roč. 11, č. 4, s. 36.

 

Burgetová, J.

Central and Eastern Europe Struggling for Computer Literacy – a Czech experience. In Libraries for Life: Democracy, Diversity, Delivery, 68th IFLA Council and General Conference, Glasgow. Glasgow : IFLA, 2002.

 

Kadlecová, I.; Simon, E.

Fachliche Zusammenarbeit zwischen Prag und Berlin am Beispiel einer gemeinsamen Publikation zum Thema Konsortien. Pläne und Aussichten für die Zukunft. In Görner, F. (ed.) Regionale Zusammenarbeit in einem vereinten Europa, 31. ABDOS–Tagung. Liberec (CZ). Berlin : Staatsbibliothek zu Berlin, 2002, s. 193.

 

Lhoták, M.

Neviditelný web – co vyhledávací stroje nenajdou.  In Inforum 2002. 

Praha : Albertina icome, 2002.

 

 

 

 

Seznam pracovníků KNAV k 31. 12. 2002

 

Baďurová Anežka, PhDr.

Bartoníčková Iva, PhDr.

Bártová Lenka, Mgr.

Beránková Hana, Mgr.

Bílá Zdena

Blažejová Dagmar

Borecký Michal

Brabcová Markéta, Mgr.

Bumbálková Kateřina

Burgetová Jarmila, PhDr.

Černý Pavel, Ing.

Čibera Ondřej

Dedíková Marcella

Doleželová Jana, Ing.

Dvořák Jan

Florián Mirek

Fiala Michal

Gaarová Marie

Grygarová Dana, Ing.

Hartmanová Dagmar

Herrmannová Jitka, Ing.

Hlaváčová Vladěna

Chmelařová Zdeňka, Mgr.

Jandera Tomáš

Kadlecová Ivana, PhDr.

Koberová Jiřina

Koděrová Hana, Mgr.

Kostkanová Jarmila, Mgr. CSc.

Kovanda Václav

Krahulcová Marina

Kratochvílová Danuše

Kratochvílová Ladislava

Kraus Miroslav, Ing.

Kvízová Zdeňka

Kynclová Hana

Lakomá Milena

Lhoták Martin, Ing.

Mandová Jana

Marenová Ivanka

Martínková Petra

Mikšovská Milena

Milfaitová Libuše

Nebeský Radek, Ing.

Němčická Veronika

Neumanová Věra

Odehnalová Božena

Pekárková Julie

Pelikánová Alena, Ing.

Pitterová Květa, Ing.

Prášilová Alena

Rameš Bohdan, Ing.

Remešová Eva, Mgr.

Riedlová Libuše

Rotkovská Jana, Mgr.

Řezníčková Růžena

Sálová Angela

Samková Radka

Semerádová Ludmila

Skuhrovcová Jiřina

Stehlíček Jaroslav

Stehlíková Danuše

Svobodová Květa

Šatoplet Miroslav

Šebešová Jaroslava

Šrajerová Jana, PhDr.

Švancara Blahoslav

Tichý Zdeněk

Tláskalová Lenka, Ing.

Tomanová Hana, Mgr.

Trinkewitzová Helena

Turková Jarmila

Tyburcová Helena

Váňová Jaroslava

Veselá Lenka, Mgr.

Veselá Věra

Víšek Josef

Vítek Antonín, Mgr. CSc.

Wildová Julie

Zagalaková Věra


 


C. Přílohy

 

 

Průběžná zpráva za 3. rok řešení projektu "Velkoplošná multilicence na přístup do databáze Web of Science"

 

Podrobná specifikace a zdůvodnění jednotlivých položek

vyčerpaných finančních prostředků v roce 2002

 

Celkové náklady na projekt WoS činily v roce 2002 plánovaných 32.000 tis. Kč. Z prostředků poskytovatele to byla částka 20.000 tis. Kč, z prostředků řešitele a spoluřešitelů 12.000 tis. Kč dle rozpisu v projektu a ve znění smluv. Částka 301 tis. Kč byla zaplacena za administraci pro-jektu.

Jednotlivé platby proběhly v etapách podle toho, jak byly finanční prostředky poskytnuty od MF i od spoluřešitelů, což proběhlo bez problémů.

Kromě částky za licenční poplatky bylo třeba uhradit za úpravu českého prostředí pro nový sofware na serveru, který provozuje české zrcadlo, což proběhlo ve dvou fázích v částkách 84 tis. Kč a 44 tis. Kč.

Skladba finančních úhrad byla tedy následující:

 

 

Platby – rekapitulace

 

Faktura

 

US$ 500000

16 975 500,00

 

popl. banka

1 130,00

 

popl. banka

407,00

 

US$ 139663

4 287 653,00

 

popl. banka

1 000,00

 

popl. banka

470,00

 

US$ 331363

10 303 069,00

 

popl. banka

1 130,00

 

popl. banka

373,00

 

popl. banka

251,00

 

služby sw UK

84 000,00

 

služby sw Cesnet

44 237,00

 

 

 

31 699 220,00

 

31 699,00 tis.

 

V současnosti tedy zůstává u ISI rezerva na poplatek za rok 2003 ve výši téměř 140 tisíc $.

V průběhu roku, kdy byl kurz koruny příznivý, jsme se snažili přednostně o (bezplatné) propojení WoS s plnými texty, abychom posléze podali návrh o další rozšíření služby z téhož zdroje (kupř. Current Contents Connect), což je služba placená a nebyla by bývala finančně nedostupná. Bylo však rizikové zahájit jednání o tomto rozšíření, protože v takovém případě by se určitě zahájily přednostně práce na připojení k Current Contents a propojení k plným textům by ustoupilo do druhého pořadí.

 

 

Podrobná specifikace a zdůvodnění jednotlivých položek předpokládaných v roce 2003

 

V roce 2003 se předpokládá zaplacení nasmlouvané částky 24.619 tis. Kč za licenční poplatek za WoS. V návrhu projektu je ještě částka 500 tis. Kč za administraci projektu a částka 1.881 tis. Kč, která byla původně uvažovaná alternativně jako rezerva na výkyv kurzu české koruny, v opačném, příznivém stavu koruny pak na eventuální upgrade serveru, na kterém je provozováno české zrcadlo.

V poslední den před odevzdáním průběžné zprávy proběhlo velmi důkladné jednání se zástupcem ISI. Nabízí se další eventualita, alternativní k rozšíření českého zrcadla. Tato alternativa musí být ještě diskutována se zástupci konsorcia, než bude vhodná k předložení MŠMT jako návrh změny ve financování projektu pro rok 2003, bude tomu tak v průběhu zhruba 4 týdnů.

 

 

Průběžná zpráva o realizaci projektu v roce 2002

 

V třetím roce řešení byla pozornost soustředěna na další rozšíření služeb pro uživatele.

Nad rámec smlouvy a znění projektu bylo s producentem předběžně dohodnuto otevření přístupu k plným textům v rámci konsorcia a propojení mezi SCI a JCR. Tento příslib byl dán mimo rámec smlouvy pouze verbálně, nicméně dokonce na fóru tak významném, jakým bylo slavnostní zahájení provozu na českém serveru. Časový odhad byl udán v několika málo týdnech. V průběhu roku 2001 již nastaly potíže na straně vývojové skupiny v ISI, kdy bylo zjištěno, že program se teprve vyvíjí a dojde k odkladu. Poté bylo zjištěno, že program k propojení si vyžádá nový software a že na něm skupina usilovně pracuje.

Celá anabáze s novou verzí SW pro WoS má počátek při výběru HW, na kterém bude WoS provozován. ISI deklaruje, že SW je možno provozovat na třech různých platformách: Sun, DEC Alpha a IBM RS6000. Na dotaz, která platforma je nejlepší pro provoz u nás, bylo odpovězeno, že jsou si všechny rovny až na jednu drobnost – SW je vyvíjen na platformě Sun a na ostatní je se zhruba jednoměsíčním zpožděním migrován. Toto omezení se zdálo jako nepodstatné, protože jeden měsíc zpoždění se dá akceptovat. Jako platforma na provozování byl tedy vybrán DEC Alpha server, se kterým máme velké zkušenosti a několik vyškolených správců. To pro jiné platformy nemáme.

V létě 2001 byla ze strany ISI uvedena nová verze SW. Kontaktovali jsme zástupce ISI, abychom dohodli instalaci této verze. Během léta jsme do ISI dodali všechny podklady potřebné k instalaci a konfiguraci SW. Hlavně se jednalo o seznam časopisů, které konsorcium odebírá, aby bylo možno konfigurovat odkazy na plné texty. Na podzim nám bylo sděleno, že SW stále ještě není připravený k instalaci. Během listopadu nám byla odeslána CD-ROM s daty pro novou verzi SW a v prosinci byla nahrána na server.

Po instalování bylo zahájeno přehrávání dat, v lednu 2002 však byla nalezena chyba v nahrávacím programu a datech. Po reklamaci byla dodána CD-ROM znovu a práce pokračovala. V březnu se objevila další chyba v SW a další následovaly až do listopadu, kdy bylo konečně možné přejít k testování. Bohužel testování bylo úspěšné jenom při velmi malém počtu uživatelů, při ostrém provozu, který jsme zkoušeli, se ukázalo, že tato nová verze nebude použitelná. Na začátek února je plánováno další jednání s ISI, kde se tento problém bude řešit.

Prvním krokem bude nátlak na ISI, aby po dobu, než bude možné rutinně provozovat české zrcadlo s úspěšným propojením k plným textům a eventuálně k JCR, jak bylo také přislíbeno, byla možná náhrada v přístupu přímo do ISI a to pro celé konsorcium v plném rozsahu. Je jasné, že pro ISI to bude velká práce nad rámec smlouvy, ve které o plných textech tehdy nic nebylo uvedeno, protože ještě tato služba neexistovala.

Mimořádnou událostí v roce 2002 byly povodně, které ohrožovaly i prostor Univerzity Karlovy, kde je server pro WoS umístěn v suterénní místnosti. Server byl přestěhován do nových prostor UK do areálu v Jinonicích.

V rámci smlouvy se spolunositeli byl přístup k databázím v českém zrcadle přerušen pouze v období záplav při stěhování a krátce poté. V průběhu roku nastaly výpadky při pokusech o instalaci nové verze.

Srovnáním původního výpočtu procenta finanční spoluúčasti a skutečného procenta využití (řešitelka mluví v neprospěch své vlastní instituce, nicméně je třeba přistoupit k výhledu do budoucna seriózně a objektivně) multioborová Akademie věd vybočuje z rámce předchozího výpočtu pro podání projektu, zatímco některým spoluřešitelům tento zdroj informací nepřináší výsledky průměru celého konsorcia.

Druhá největší spoluřešitelská instituce, Universita Karlova, se po-hybuje blízko vypočítané hodnoty.

Do programu na příští rok bude naplánována další výuka pro zájemce ze spoluřešitelských pracovišť, protože by tam mohla být ještě rezerva v propagaci možností, které tato databáze uživatelům poskytuje.

Závěrem lze konstatovat, že pro další konstruování finančního modelu konsorcia bude nutné přistoupit k přehodnocení poměru finanční spoluúčasti, což bylo v oponentní zprávě za rok 2001 naznačeno ze sta-tistik za 9 měsíců a na konci tohoto roku zdokumentováno za 12 měsíců.

Využití WoS je vysoké a pracovníci VaV se bez tohoto zdroje neobejdou. Zatím není ve výhledu jiný takto mocný nástroj a jediné, co v průběhu několika let může trochu změnit situaci, je elektronické publikování, které si patrně vytvoří vlastní prostor k vyhledávání a hodnocení. Toto konstatování není úplně předčasné, je třeba je mít na paměti. Ze zkušeností známe rychlost nástupu internetu, mobilů, před časem byla prudká výměna CD-ROMů za přímé přístupy do informačních zdrojů formou licencí.

V následujících 4 letech, na která se nutně bude muset hledat další zdroj financí, se ještě význam WoS nezmění.

Pokud vznikne program obdobný současnému LI, ve kterém bude mít prostor informační infrakstruktura, přístup k WoS by nutně měl mít možnost pokračovat.

 

 

PhDr. Ivana Kadlecová

řešitelka a nositelka projektu

 

 

V Praze dne 30. 1. 2003

 

Průběžná zpráva za 3. rok řešení projektu "Multilicence na přístup do databáze Journal Citation Reports"

 

 

Podrobná specifikace a zdůvodnění jednotlivých položek

 

Byla uhrazena celková částka 1.869 tis. Kč bez finanční spoluúčasti příjemce a spolupříjemců. Protože byl velmi příznivý kurs koruny, pokoušeli jsme se využít tuto finanční výhodu a předběžně vyjednávali s ISI úpravu přístupu do některé z hodnotících databází (NSI, ISI Natio-nal Science Indicators). Až do konce roku jsme však nedosáhli pozitivních výsledků ve vyjednávání, ISI prostě zatím svoji metodu přístupu nezmě-nilo. Finance nám v ISI nyní platí jako část předplatného na rok 2003/4 (databáze je obnovována vždy k polovině roku).

Z celkové částky 1.869 tis. Kč je 357 tis. Kč záloha na rok 2003.

 

Průběžná zpráva o realizaci projektu v roce 2002

 

Projekt JCR spočívá v doplnění Web of Science pro badatele, editory, knihovny a autory.

         V průběhu roku 2002 byla otevřena nová verze hodnocení časopisů podchycených v JCR, takže v současné době jsou k využití dostupné roky 1998, 1999, 2000 a 2001 pro JCR Science Edition a stejně tak 4 roky pro JCR Social Science Edition.

         V roce 2002 jsme se snažili o propojení mezi WoS a JCR, tato možnost je sice reálná, ale zatím není dořešena.

         Přiložené statistiky o využití naznačují, že je třeba věnovat zvýšenou pozornost publicitě tohoto zdroje. Přístup je otevřen pro všechny členy konsorcia na Web of Science.

 

 

Zpřesnění cílů řešení pro rok 2003

 

V roce 3003 bude databáze aktualizována o další ročník statistických i bibliografických údajů o časopisech.

         Bude činěn tlak na ISI, aby zprovoznila propojení mezi WoS a JCR. Vzhledem k finanční rezervě navrhuji rozšířit JCR o některou z dalších služeb ISI, například indikátory o výkonnosti, ale nikoliv hned. Je třeba vynutit na ISI některé změny, které pro potřeby hodnocení vědy pro Českou republiku nejsou dosud dosažitelné (nerozlišitelnost jednotlivých roků, klouzavé pětileté období).

 

PhDr. Ivana Kadlecová

 řešitelka a nositelka projektu

 

V Praze dne 30. 1. 2003

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Knihovní řád

Knihovny Akademie věd České republiky

 

 

ÚVOD

V souladu se zákonem ČNR č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky ve znění zákona č. 220/2000 Sb., Stanovami Akademie věd České republiky ze dne 19. února 2001 (článek 46d) a zřizovací listinou Knihovny Akademie věd, vydávám tento knihovní řád:

 

Článek I.

POSLÁNÍ A ČINNOST KNIHOVNY

 

1. Úvodní ustanovení

Knihovna AV ČR (dále jen KNAV) realizuje podle § 4, odst. 5 zák. č. 257/2001 Sb., o knihovnách (dále jen knihovní zákon) právo občana na svobodný a rovný přístup k informacím a tím zároveň naplňuje čl. 17 odst. 4 Listiny základních práv a svobod.

 

2. Knihovní fond, jeho skladba a doplňování

Shromažďuje a spravuje fond domácí a zahraniční literatury i dalších informačních pramenů průřezově ze všech vědních oborů. Tematická a druhová skladba knihovních fondů (primárních a sekundárních) odpovídá zaměření na vědecký výzkum, takto profilovaný knihovní fond je systematicky doplňován nákupem, výměnou a dalšími zdroji ve spolupráci s knihovnami téhož nebo příbuzného tematického zaměření. Knihovní a informační fond není omezen pouze na klasické nosiče informací, ale zahrnuje i elektronické informační zdroje a fondy.

 

3. Uživatelé knihovny

Poskytuje knihovnické a informační služby právnickým a fyzickým osobám, především ústavům AV ČR, vysokým školám a ostatním uživatelům ve sféře vědy a výzkumu. KNAV současně plní funkce veřejně přístupné vědecké knihovny. Ve vztahu k uživatelům působí KNAV jako univerzální vědecká knihovna.

 

 

4. Služby knihovny

Svůj fond zpřístupňuje prostřednictvím výpůjčních, reprografických, elektronických, rešeršních, bibliografických, informačních a propagačních služeb při uplatnění zásad diferenciace uživatelů.

 

5. Právní předpisy

Činnost KNAV se řídí těmito právními předpisy:

– zákon č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon),

– vyhláška Ministerstva kultury č. 88/2002 Sb., k provedení zákona č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon),

– zákon č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých zákonů (tiskový zákon),

– zákon č. 37/1995 Sb., o neperiodických publikacích,

– vyhláška č. 252199/5 Sb., kterou se provádí některá ustanovení zákona č. 37/1995 Sb., o neperiodických publikacích,

– zákon č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě ve znění zákona č. 356/1999 Sb.,

– zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon),

– zákon č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích,

– zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů,

– zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím,

– zákon č. 563/1999 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů,

– zákon 40/1964 Sb., občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů.

 

Článek II.

UŽIVATELÉ KNIHOVNICKÝCH A INFORMAČNÍCH SLUŽEB

 

1. Vydání čtenářského průkazu

Základní kategorií uživatelů knihovny jsou pracovníci pracovišť AV ČR a širší veřejnost. Uživatelem služeb KNAV (dále jen uživatel) se všemi právy a povinnostmi se může po vydání čtenářského průkazu stát

a) občan České republiky starší 15 let;

b) organizace, která má přidělené IČO;

c) cizí státní příslušník starší 15 let;

a to na základě vyplněné přihlášky, ověřené pracovníkem knihovny podle osobních údajů, (u právnických osob navíc na základě písemného ověření) a zaplacení registračního poplatku.

Podmínkou vydání čtenářského průkazu je předložení platného průkazu totožnosti (viz dále), fotografie o rozměrech 3×4 cm a vyplnění přihlášky čtenáře. Podpisem přihlášky a zaplacením stanoveného poplatku (viz Ceník služeb a poplatků KNAV) se uživatel zavazuje k dodržování tohoto Knihovního řádu a získává právo využívat služeb KNAV.

a) Občané ČR předkládají platný občanský průkaz. Osoba mladší 18 let se uživatelem služeb KNAV stane po předložení písemného, notářsky ověřeného souhlasu svého zákonného zástupce.

b) Organizacím (ústavům AV ČR a ostatním právnickým osobám, dále jen kolektivní uživatelé), využívajícím služeb KNAV přímo, je čtenářský průkaz vystaven na jméno pracovníka zodpovědného pro styk s KNAV, který se prokáže platným občanským průkazem a předloží vyplněnou přihlášku kolektivního uživatele, podepsanou statutárním zástupcem instituce a opatřenou platným razítkem.

c) Cizí státní příslušník předloží k získání čtenářského průkazu platný cestovní pas a dokumenty, opravňující ho k dlouhodobému nebo trvalému pobytu na území ČR. Pro čtenářský průkaz k prezenčnímu využívání knihovny stačí předložení platného cestovního pasu.

 

2. Platnost čtenářského průkazu

a) Čtenářský průkaz je vydáván na náklady uživatele (viz Ceník služeb a poplatků KNAV), je nepřenosný a uživatel zodpovídá za jeho zneužití. U kolektivních uživatelů nese odpovědnost jejich statutární zástupce.

b) Po uplynutí doby platnosti průkazu uživatel ztrácí právo na po-skytování služeb KNAV. Platnost průkazu je možné obnovovat (jsou-li ze strany uživatele dodržována ustanovení Knihovního řádu).

c) Změny v osobních údajích, uvedených na přihlášce, je uživatel povinen bez zbytečného odkladu ohlásit KNAV. Je-li KNAV nucena si tyto údaje zjišťovat sama, hradí vzniklé náklady uživatel.

d) Změnou příjmení končí platnost čtenářského průkazu (vystavení nového je zdarma).

e) Změny v osobách pověřených pracovníků, adres či názvů institucí u kolektivních uživatelů je povinen jejich statutární zástupce ohlásit KNAV písemně.

 

3. Ztráta čtenářského průkazu

a) Ztrátu čtenářského průkazu je uživatel povinen neprodleně ohlásit KNAV. Knihovna provede zablokování ztraceného průkazu v evidenci uživatelů KNAV. Za dokumenty vypůjčené do této doby na tento průkaz zodpovídá uživatel až do jejich vrácení KNAV.

b) Při opakované ztrátě může být uživatel zbaven práva používat služeb KNAV. Za vystavení nového (náhradního) průkazu je uživatel povinen zaplatit KNAV stanovený poplatek (viz Ceník služeb a poplatků KNAV).

 

4. Práva a povinnosti uživatelů

a) Uživatelé mají právo na získávání informací a využívání všech služeb knihovny.

b) Uživatelé jsou povinni dodržovat a řídit se Knihovním řádem KNAV a pokyny pracovníků knihovny. Z práva použít služby KNAV jsou vyloučeni uživatelé, kteří mohou být ostatním na obtíž (infekční choroby, podnapilost, mimořádné znečištění oděvu apod.).

c) Vstup do studovny a půjčovny je podmíněn odložením svrchního oděvu, tašky apod. v šatně knihovny.

d) Při průchodu vstupní a výstupní kontrolou KNAV (do studovny a půjčovny) je uživatel povinen předložit ke kontrole čtenářský průkaz a veškeré (i vlastní) materiály, které vnáší a odnáší. Podle pokynů pracovníků knihovny musí na ně vyplnit propustku, popř. se podrobit dalším kontrolním opatřením, potřebným k ochraně majetku spravovaného KNAV.

e) Uživatel nesmí vypůjčené dokumenty půjčovat dalším osobám. Ručí za ně po celou dobu, kdy je má vypůjčené. Ztrátu vypůjčených dokumentů je uživatel povinen neprodleně ohlásit KNAV a do stanovené doby ji nahradit ve smyslu Knihovního řádu KNAV (viz Čl. III./7. –Náhrady za ztracené a poškozené nebo zničené dokumenty).

 

f) Uživatelé jsou povinni ve všech prostorách KNAV zachovávat klid, čistotu a pořádek. V prostorách studovny a půjčovny není dovoleno kouřit ani konzumovat potraviny (včetně nápojů) a používat mobilní telefon.

g) Za škody, které způsobil na majetku KNAV, odpovídá uživatel podle ustanovení Občanského zákoníku.

h) Nedodržuje-li uživatel ustanovení Knihovního řádu, může být dočasně nebo trvale zbaven práva používat služby KNAV. Tím však není zbaven odpovědnosti a povinnosti způsobenou škodu podle platných předpisů nahradit.

i) Fotografování a filmování dokumentů a prostor KNAV není dovoleno. V odůvodněných případech je nutno žádat o povolení ředitelství KNAV (týká se i reprodukčního práva)

j) Reklamace a stížnosti, které souvisejí s poskytováním služeb KNAV, stejně tak jako návrhy na zlepšení služeb knihovny, může uživatel kdykoliv sdělit službu konajícím pracovníkům KNAV, zaslat poštou na adresu KNAV, na e-mailovou adresu knavcr@lib.cas.cz nebo na adresu příslušné služby.

 

Článek III.

VÝPŮJČNÍ ŘÁD KNIHOVNY

 

1. Zpřístupňování dokumentů

Půjčování dokumentů z vlastního knihovního a informačního fondu je bezplatné. KNAV rozhoduje o způsobu zpřístupňování svých fondů a o možnosti půjčování dokumentů v souladu se svým posláním a se zřetelem na požadavky ochrany knihovních fondů. Je oprávněna vázat půjčení některých dokumentů na složení kauce v hotovosti v Kč proti potvrzení. O povinnosti složit kauci a o její výši rozhoduje pověřený pracovník. Prezenčně se půjčuje z celého dostupného fondu.

Mimo budovu KNAV se nepůjčují:

a) dokumenty z volně přístupného fondu studovny a ze všech příručních fondů KNAV

b) knihovní fond do r. 1945, archiválie, bibliofilie, unikátní publikace a publikace signatur začínajících písmeny J, S, T, U, X. Dále dokumenty, kterým by hrozilo nebezpečí nenahraditelné ztráty nebo poškození

c) periodika

d) počítačové nosiče

 

2. Způsob objednávání, půjčování, vracení dokumentů

1. Uživatel si požadované dokumenty vyhledá osobně v elektronických katalozích KNAV (event. lístkovém katalogu) v knihovně nebo na webové adrese <www.lib.cas.cz>.

2. Vyplní tiskopis OBJEDNÁVKA a předá jej službě v půjčovně.

3. O vyhledání, popř.objednání, může uživatel požádat též telefonicky nebo e-mailem servis@lib.cas.cz. Lhůta pro tuto službu je určena provozními poměry KNAV. Nevztahuje se na meziknihovní služby.

4. Objednané dokumenty je uživatel povinen si vyzvednout nej-později do pěti pracovních dnů po datu stanoveném půjčovnou. Po uplynutí této doby jsou objednané dokumenty vráceny zpět do depozitáře.

5. Před převzetím výpůjčky je každý uživatel povinen si vypůjčené dokumenty prohlédnout a zjištěné závady ihned ohlásit pracovníkovi půjčovny, který je zaznamená na výpůjčním lístku. Neohlásí-li uživatel tyto závady, zodpovídá za všechny závady zjištěné na dokumentu při vracení a je povinen uhradit náklady spojené s uvedením dokumentu do původního stavu.

6. Na absenční výpůjčky i prezenční výpůjčky objednané z depozitářů je uživatel povinen vyplnit výpůjční lístek; výpůjčky archiválií, rukopisů a starých tisků podepisuje uživatel do badatelského listu.

7. Je-li požadovaný dokument již půjčen jinému uživateli, pracovník půjčovny na žádost zájemce podle možnosti přijme záznam na rezervaci. Pokud žádá stejný dokument více zájemců najednou, stanoví se jejich pořadí podle data žádanky. Za oznámení se účtuje stanovený poplatek (viz Ceník služeb a poplatků KNAV).

8. Při vracení absenčních výpůjček i prezenčních výpůjček objednaných z depozitářů obdrží uživatel jako doklad o vrácení výpůjční lístek se svým podpisem. Při vrácení výpůjčky vázané na složení kauce je uživateli kauce vrácena v plné výši oproti potvrzení o složení kauce. Vrací-li ovšem knihu po uplynutí výpůjční doby, kauce propadá, aniž knihovna ztrácí nárok na vrácení knihy.

 

 

 

3. Výpůjční lhůty, prodlužování

1. Základní výpůjční lhůty

a) absenční výpůjčky na dobu 30 dnů

b) prezenční fondy z depozitářů do studovny na dobu 14 dnů

2. Výpůjční lhůta absenční výpůjčky může být prodloužena na žádost uživatele tehdy, požádá-li o to uživatel před jejím uplynutím a není-li na zapůjčený dokument záznam. KNAV může výpůjční lhůtu prodloužit nanejvýš třikrát, a to vždy o délku základní výpůjční lhůty. Po uplynutí 3× prodloužené výpůjční lhůty je uživatel povinen publikaci vrátit.

3. Prezenční výpůjčky objednané z depozitářů KNAV se prodlužují za stejných podmínek, nanejvýš však jedenkrát o délku základní výpůjční lhůty. Tyto výpůjčky uživatel vrátí při odchodu ze studovny službě v půjčovně

4. Uživatel – fyzická osoba – může mít současně nejvýše 15 výpůjček. Kolektivní uživatel může mít současně nejvýše 25 výpůjček.

 

4. Poplatky za opožděné vracení

1. KNAV není povinna upomínat své uživatele o vrácení vypůjčených dokumentů, může však uživatele upozornit na překročení výpůjční lhůty zasláním upomínky. Povinnost platit poplatek za opožděné vrácení vzniká dnem, který následuje po uplynutí stanovené výpůjční lhůty a kon-čí dnem vrácení výpůjčky, a to bez ohledu na to, zda byl o vrácení výpůjčky upomenut či nikoliv. V případě zaslání upomínky je uživatel povinen zaplatit kromě poplatku za opožděné vrácení i poplatky za zaslání upomínek (viz Ceník služeb a poplatků KNAV).

2. Poplatky za opožděné vrácení jsou vybírány v hotovosti v půjčovně. Nemůže-li uživatel uhradit poplatek v hotovosti, bude mu pozasta-veno poskytování všech služeb zablokováním platnosti čtenářského průkazu až do doby vyrovnání této pohledávky.

 

5. Vymáhání nevrácených výpůjček

Nevrátí-li uživatel výpůjčku ani po zaslání I., II., III. a ředitelské upomínky, přikročí KNAV k vymáhání této výpůjčky prostřednictvím advokáta a následně soudní cestou. V tomto případě jsou účtovány i náklady právního zastupování. Vychází se přitom z toho, že knihovní fondy KNAV jsou národním majetkem, který požívá zvláštní ochrany. Vlastnické právo KNAV k dokumentu z jejího fondu je nepromlčitelné.

6. Volně přístupné fondy studovny

1. Uživatel si může sám nebo za pomoci pracovníků KNAV vyhledávat a půjčovat tyto fondy k prezenčnímu studiu.

2. O zapůjčení určitých vybraných dokumentů je nutno požádat pracovníka studovny.

3. Půjčené dokumenty nevřazuje uživatel zpět, ale odkládá na místa k tomu určená.

4. Dokumenty z volně přístupného fondu nelze rezervovat.

 

7. Náhrady za ztracené, poškozené nebo zničené dokumenty

1. KNAV po dohodě s uživatelem může přijmout jako náhradu jiný výtisk publikace téhož vydání nebo tutéž publikaci novějšího vydání. KNAV může přijmout jako náhradu též jinou publikaci nebo finanční úhradu, kterou sama určí s ohledem na zachování informační a finanční hodnoty knihovního fondu.

2. KNAV je oprávněna požadovat náhradu škody v celém rozsahu i v případě, že ztráta, zničení nebo poškození se týká jen části více-svazkového díla, pokud tím bylo způsobeno znehodnocení celého souboru.

3. O způsobu a výši náhrady rozhodne ve všech případech vedení KNAV po prošetření záležitosti pověřenými pracovníky KNAV.

4. Nedojde-li k náhradě škody výše uvedeným způsobem, přikročí KNAV k vymáhání prostřednictvím advokáta a následně soudní cestou. V tom případě jsou účtovány uživateli též náklady právního zastupování.

5. Do vyřešení způsobu nahrazení ztráty a uhrazení všech pohledávek má KNAV právo pozastavit uživateli poskytování všech služeb.

 

8. Meziknihovní služby

1. Meziknihovní výpůjční služby

a) Kolektivním uživatelům, kteří nemají možnost pravidelně navštěvovat KNAV, se půjčují dokumenty z fondu KNAV prostřednictvím meziknihovních služeb podle předpisů platných pro tyto knihovnické služby (vyhláška č. 88/2001 Sb., Metodických pokynů pro meziknihovní služby v České republice – dostupné na webové adrese <www.nkp.cz/o_knihovnach/Zakon257Vyhl.htm> a

<www.nkp.cz/refer_centrum/mvs_metpokyny.htm>.

Kolektivním uživatelům se sídlem v Praze se půjčují dokumenty prostřednictvím meziknihovních služeb osobním vyzvednutím výpůjčky v KNAV za předpokladu, že jsou registrovanými uživateli knihovny .

b) Není-li v knihovním fondu KNAV nebo v jiné pražské knihovně požadovaný dokument, může registrovaný uživatel KNAV – fyzická oso-ba s platným čtenářským průkazem požádat o jeho zapůjčení prostřednictvím meziknihovních služeb. Pracovníkům ústavů AV ČR tuto službu zajišťuje příslušná ústavní knihovna.

c) Tuzemské meziknihovní výpůjční služby jsou všem uživatelům poskytovány zdarma.

 

2. Reprografické služby

a) Reprografické služby se zajišťují pouze z dokumentů z fondu KNAV a z dokumentů knihovnou opatřených, a to jen pro osobní potřebu uživatele v souladu s ustanoveními autorského zákona (č.121/2000 Sb.)

b) Kolektivním uživatelům, kteří nemají možnost pravidelně navštěvovat KNAV, se zajišťují kopie z fondu prostřednictvím mezi-knihovních služeb, totéž platí pro majitele uživatelského konta VPK Státní technické knihovny (<www.vpk.cz>)

c) Není-li požadovaný dokument v knihovním fondu KNAV nebo v jiné pražské knihovně, může registrovaný uživatel KNAV – fyzická osoba s platným čtenářským průkazem požádat o zajištění kopie prostřednictvím meziknihovních služeb. Pracovníkům ústavů AV ČR tuto službu zajišťuje příslušná ústavní knihovna.

d) Reprografické služby jsou poskytovány za úhradu (viz Ceník služeb a poplatků KNAV).

 

3. Mezinárodní meziknihovní služby

a) Objednávání dokumentů ze zahraničních knihoven a institucí se řídí platnými předpisy pro oblast mezinárodních meziknihovních služeb.

<www.nkp.cz/o_knihovnach/Zasady_a_smerniceMMVS.htm>

b) Pokud požadovaný dokument nemá prokazatelně žádná knihovna na území ČR, může registrovaný uživatel KNAV požádat o zprostředkování výpůjček dokumentů, popřípadě obstarání jejich reprografických kopií v zahraničních knihovnách, prostřednictvím mezinárodní meziknihovní služby.

Požadavky na MMS KNAV pro vědecké pracovníky ústavů AV ČR zpra-vidla podává příslušná knihovna ústavu.

c) U výpůjček ze zahraničních knihoven je stanovena individuální výpůjční lhůta, kterou nelze prodlužovat; za její dodržení odpovídá uživatel, který KNAV o výpůjčku požádal.

d) Mezinárodní meziknihovní služby jsou poskytovány za úhradu (viz Ceník služeb a poplatků KNAV).

 

9. Využívání počítačové studovny

1. Počítačová studovna je určena k využívání elektronických informačních zdrojů KNAV (databáze v síti KNAV, CD-ROM a diskety z fondu KNAV) pro studijní účely uživatelů a k zpřístupnění volně dostupných dat vědeckého charakteru z internetu.

2. Pravidla pro využívání výpočetní techniky

a) Uživatel nesmí používat výpočetní techniku KNAV jinak než k účelu, uvedenému v odst. 9.1.

b) Uživatel má možnost si rezervovat osobně, telefonicky nebo            e-mailem počítačovou stanici na konkrétní dobu. Při nedodržení časo-vého termínu rezervace propadá. KNAV si vyhrazuje právo určit v případě zvýšeného zájmu časový limit pro využití pracovní stanice.

c) Uživatel má nárok, v případě dodržování pravidel, na max. 90 minut využívání výpočetní techniky denně. V mimořádných případech je služba oprávněna tuto dobu prodloužit.

d) V případě, že uživatel opakovaně hrubě porušuje ustanovení Knihovního řádu, nedodržuje pokyny služby nebo svým chováním ruší ostatní uživatele ve studovně, má služba oprávnění vydat mu půlroční zákaz využívání studovny.

e) Způsob práce uživatele je přesně vymezen vždy na příslušném počítači.

f) Uživatel smí pracovat v počítačové síti pouze pod uživatelským jménem přiděleným pro uživatele KNAV. Získá-li uživatel omylem jemu nepříslušející práva, je povinen tuto skutečnost neprodleně ohlásit službě.

g) Uživatel nesmí používat v KNAV jiné programové vybavení než to, které je mu v nabídce poskytnuto.

h) Uživatel nesmí kopírovat a distribuovat části operačního systému, nainstalovaných aplikací a programů z KNAV.

ch) Uživatel nesmí kopírovat na vlastní diskety informace získané z bází dat zpřístupněných v síti KNAV nebo v internetu. Výsledky své práce si může uložit do svého pracovního adresáře. Kopírování na novou disketu, popř. tisk na laserové tiskárně, zajistí za příslušný poplatek (viz Ceník služeb a poplatků KNAV) pracovník studovny. Obsah pracovního adresáře bude po ukončení práce smazán.

i) Kopírování disket a CD-ROM z fondu není dovoleno, pokud to neumožňují licenční podmínky.

j) Veškeré získané informace a data (v jakékoliv formě, na jakémkoli médiu) slouží výhradně k osobní potřebě uživatele a jeho studijním účelům. Není povoleno je dále rozšiřovat, rozmnožovat, kopírovat, půjčovat, distribuovat (ani v počítačové síti), prodávat nebo jinak využívat, zejména ke komerčním účelům. Zneužití dat a informací může být trestné (Zák.č. 256/1992 Sb.)

k) Uživatel nesmí vědomě narušovat práci ostatních uživatelů počítačové sítě ani chod a výkonnost sítě jako celku, např. nadměrným přetěžováním zdrojů sítě, používat síť k přístupům do jiných počítačů nebo jiných sítí či k šíření virů.

l) Uživatel nese plnou odpovědnost za své případné zásahy do kon-figurace počítače, které by jakýmkoliv způsobem mohly mít vliv na pro-voz počítače nebo sítě. Dále je plně odpovědný za škody vzniklé svou neodbornou manipulací s prostředky výpočetní techniky, včetně škod způsobených jim zanesenými počítačovými viry.

m) Provoz sítě KNAV může být omezen nebo přerušen z důvodů nezbytné technické a softwarové údržby sítě, popř. z jiných závažných důvodů.

n) Uživatelé knihovny mají možnost připojit se ve studovně na internet svým přenosným zařízením (notebook, PDA,...) na základě předložení a zástavy platného čtenářského průkazu u služby v počítačové studovně.

o) Uživatelé výše zmíněného připojení na internet musí dodržovat všechny body uvedené v Knihovním řádu odst. 9.2 , vyjma bodu c), který se týká časového omezení. Práce ve studovně s vlastním zařízením připojeným na Internet nebude až do odvolání časově omezena.

 

 

Článek IV.

ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

1. Výjimky z Knihovního řádu povoluje ředitelka KNAV nebo jí pověřený pracovník.

2. Nedílnou součástí tohoto Knihovního řádu je Ceník služeb a poplatků KNAV.

3. Tento Knihovní řád KNAV byl schválen a nabývá účinnosti dnem 1. 1. 2003. Současně se ruší Výpůjční řád KNAV ze dne 30. listopadu 1999.

 

 

 

PhDr. Ivana Kadlecová v. r.

ředitelka KNAV

 

 

V Praze dne 30. 12. 2002

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CENÍK SLUŽEB A POPLATKŮ KNAV

 

Příloha Knihovního řádu KNAV ze dne 1. 1. 2003

 

ČTENÁŘSKÉ PRŮKAZY

 

Pracovníci a ústavy AV ČR 

zdarma

Osoby starší 70 let a mladší 18 let 

50,– Kč

Ostatní fyzické osoby 

100,– Kč

Ostatní kolektivní uživatelé 

300,– Kč

Poplatek za zhotovení

20,– Kč

Ztráta čtenářského průkazu 

pokuta 100,– Kč

 

 

POPLATKY ZA OPOŽDĚNÉ VRÁCENÍ

 

1. upomínka 

10,– Kč

2. upomínka 

50,– Kč

3. upomínka 

100,– Kč

Ředitelská upomínka 

300,– Kč

Advokátní upomínka 

v plné výši

Soudní vymáhání 

v plné výši

 

 

POPLATKY ZA VYMÁHÁNÍ NÁHRADY ŠKODY

 

Návrh v procentech 

  (určí vedení)

 

 

MANIPULAČNÍ POPLATKY

 

Oznámení o rezervaci

– poštou

7,– Kč

 

– elektronickou cestou

zdarma

Pokuta za vyřízení ztráty publikace 

 50,– Kč

Za zjišťování neohlášené změny adresy 

50,– Kč

Sankce za ztrátu

– klíč od skříňky      

100,- Kč

 

– číslo věšáku

50,-Kč

 

 

REPROGRAFICKÉ SLUŽBY

 

Černobílá kopie zhotovovaná pracovníky KNAV

 

 

1strana A 4  

2,- 

 

1strana A 4 oboustranně

3,- 

 

1 strana A 3

4,- 

 

1 strana A 3 oboustranně

6,- Kč

Černobílá kopie zhotovená na samoobslužné kopírce

 

 

1strana A 4

1,- Kč

 

1strana A 4 oboustranně

2,- Kč

 

1 strana A 3

2,- Kč

 

1 strana A 3 oboustranně

4,- Kč

Kopie 1 strany A 4 dodávaná elektronickou cestou ve formátu

Adobe Acrobat PDF

 

Pro občany ČR a SR 

2,- Kč

 

Knihovny  ústavů AV ČR

zdarma

 

Pro občany jiných států     

12,- Kč

Kopie 1 strany A 4 dodaná faxem - k poplatku se připočítává částka odpovídající počtu telefonních impulsů

5,50 Kč

Expresní příplatek

100 % k základní ceně

Vytištění dat uživatele na počítačové tiskárně    

 

 

1 strana A 4

2,- Kč     

Kopírování dat na disketu 

15,- Kč

Poštovné za odeslání dokumentu

dle platných tarifů České pošty

 

 

Mezinárodní meziknihovní služby

 

Ze zahraničí 

 

Výpůjčka

 

 

ústavy AV ČR

200,- Kč

 

ostatní registrovani uživatelé

600,- Kč 

Kopie za každých 5 str.      

 

 

ústavy AV ČR

50,- Kč

 

ostatní registrovani uživatelé

60,- Kč 

Pro zahraničí

 

Výpůjčka

 

 

Slovensko

zdarma

 

Evropa / Zámoří

1 IFLA Voucher /7 CRI

Kopie 1 strana A4 – Slovensko

2,- Kč

Kopie 1 – 10 str.      Evropa / Zámoří      

1 IFLA Voucher/7 CRI

Poštovné za odeslání dokumentu

dle platných tarifů České pošty

 

 

REŠERŠNÍ SLUŽBY

 

Rešerše za každou započatou půl hodinu:

 

Uživatelé z AV ČR 

 zdarma

Ostatní 

50,– Kč

          

 

KNAV si vyhrazuje právo, uzná-li to za nutné, výše uvedené poplatky změnit a vyhlásit nový ceník.