Aktuality

Hlavní stránka » Úvodní stránka »

Mezinárodní konference o roli středovýchodní Evropy ve studené válce

Při příležitosti 20. výročí zhroucení komunistických režimů ve středovýchodní Evropě a konce studené války pořádá ÚSD ve spolupráci s Institutem mezinárodních studií FSV UK a Úřadem vlády ČR 20.-21. listopadu 2009 mezinárodní konferenci DROPPING, MAINTAINING AND BREAKING THE IRON CURTAIN: The Cold War and East-Central Europe Twenty Years Later. Renomovaní historikové dějin studené války z obou stran bývalé železné opony využijí dvou desetiletí soustavného výzkumu k tomu, aby zhodnotili otázky týkající se úlohy, kterou středovýchodní Evropa sehrávala v období studené války, dále příčiny vzniku a zejména konce bipolárního konfliktu, a zamysleli se rovněž nad dlouhodobějšími důsledky studené války, s nimiž se mezinárodní společenství potýká ještě na začátku 21. století. Účast na konferenci přislíbili mj. Oliver Bange, Csaba Békés, Thomas Blanton, László Borhi, Anne Deighton, Leonid Gibianskij, Jussi M. Hanhimäki, Hope M. Harrison, James Hershberg, David Holloway, Michael Hopkins, Mark Kramer, Richard Ned Lebow, Petr Luňák, Timothy Naftali, Vladimír Nálevka, Christian F. Ostermann, Silvio Pons, Vilém Prečan, Svetlana Savranskaya, Bernd Schäfer, *Georges-Henri Soutou,* Dariusz Stola, Soňa Szomolányi, William Taubman, Odd Arne Westad, John W. Young. Konferenci samé bude vpodvečer 19. listopadu ve Strakově akademii předcházet debata přímých účastníků dramatických momentů studené války z řad vlivných poradců a východoevropských disidentů a rovněž diskuse vybraných odborníků na téma How Well Did the Cold War Experience Prepare for Membership in NATO and EU?, simultánně tlumočená do češtiny. Od 15. 10. se bude možné k účasti na konferenci přihlásit prostřednictvím webu ÚSD. Jednacím jazykem konference bude angličtina.


„Já prostě nemůžu žít jinak“. Proces s členy VONS v roce 1979

Výstava je věnována procesu s členy Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných v roce 1979 Ottou Bednářovou, Václavem Bendou, Jiřím Dienstbierem, Václavem Havlem, Danou Němcovou a Petrem Uhlem. Výstavu připravila Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny a knihovnou Libri prohibiti. Vernisáž se uskuteční v úterý 22. září 2009 v Knihovně Václava Havla (Galerie Montmartre, Řetězová 7, Praha 1) v 18 hod. Vernisáži bude předcházet historický seminář, který začíná v 15 hod. Dne 22. října 2009 bude výstava ukončena rekonstrukcí soudního líčení před Městským soudem v roce 1979 na základě dochovaných archivních dokumentů a dobového pořadu Rádia Svobodná Evropa. Pozvánka ke stažení zde.


Internetové stránky k pádu komunismu v Československu

U příležitosti 20. výročí 17. listopadu 1989 otevíráme internetové stránky k pádu komunismu v Československu. Opatřili jsme je názvem /Demokratická revoluce 1989/, neboť se domníváme, že vyjadřuje charakter posledních týdnů roku 1989 z hlediska kolektivně a většinově sdílených představ, hodnot a projevů. Účelem stránek je snadno a pohodlně zpřístupnit základní fakta, obrazy, názory a interpretace: ty, které už byly našimi badateli zpracovány a publikovány knižně (a nyní jsou již hůře dostupné); nebo ty, jež pocházejí z fondů a sbírek archivu Ústavu pro soudobé dějiny, a v neposlední řadě také ty, které nám laskavě dali k dispozici spříznění jednotlivci či instituce. Stránky v současné podobě nepovažujeme za definitivní a hodláme je postupně doplňovat o další historické prameny a materiály z období od ledna 1987 do června 1990.


Stanovisko akademické obce k budoucnosti výzkumu a vývoje v České republice

Jsme vážně znepokojeni hrozící likvidací Akademie věd ČR a většiny základního výzkumu v České republice. Neodborné, zmatené a nezdůvodněné nastavení systému financování výzkumu, vývoje a inovací v ČR, pokud bude uskutečněno, bude mít fatální důsledky nejen pro samotnou AV ČR, ale i pro celou českou společnost.

V důsledku návrhu Rady pro výzkum a vývoj má být institucionální rozpočet Akademie věd ČR během tří let snížen na polovinu. To by vedlo k propuštění mnoha vysoce kvalifikovaných odborníků, k rozbití vědecké infrastruktury a k likvidaci současné sítě akademických ústavů.

Zničení Akademie věd ČR by postihlo i vysoké školy, s nimiž AV ČR úzce spolupracuje v řadě oblastí od vedení postgraduálních studentů až po výuku v řadě jedinečných a nenahraditelných oborů. Hlavními oběťmi takto navrženého rozpočtu by se staly jak kvalitní základní a aplikovaný výzkum, tak i vysokoškolské vzdělávání. Zodpovědnost za tyto nedozírné škody by padla se všemi politickými, kulturními a morálními důsledky jednoznačně na vrub současné Rady pro výzkum a vývoj.

Proto považujeme jednání členů Rady pro výzkum a vývoj za nesystémové, nekvalifikované a nezodpovědné. Naléhavě žádáme předsedu vlády ČR Jana Fischera, aby neprodleně obměnil personální obsazení Rady pro výzkum a vývoj tak, aby tvořila skutečně kvalifikovaný a odpovědný orgán, schopný zajistit potřeby výzkumu a vývoje v České republice a dlouhodobé zájmy české společnosti v této oblasti.

Současně vyzýváme vládu, aby znovu zvážila, zda by celkové posílení investic do výzkumu a vývoje nebylo tím nejlepším způsobem, jak čelit současné ekonomické krizi a jak položit základy budoucího rozvoje a prosperity.

Bez kvalitního a všestranně rozvinutého základního výzkumu nemůže existovat ani úspěšný aplikovaný výzkum a nemohou se rozvinout ekonomicky efektivní inovace. Škrty právě v této oblasti by byly vysloveně kontraproduktivní a stály by v přímém rozporu s protikrizovými opatřeními vlád ve vyspělých státech světa.

Vyzýváme příslušníky akademické obce, aby svými podpisy podpořili toto stanovisko.

V Praze dne 30. června 2009

Prohlášení Akademického sněmu AV ČR k budoucnosti výzkumu a vývoje v České republice

Stanovisko akademické obce k budoucnosti výzkumu a vývoje v České republice je možné podepsat v sekretariátu ústavu anebo se k němu připojit prostřednictvím webu (http://academy3.avcr.cz/petice/).


Publikace / právě vyšlo

  
Soudobé dějiny 1/2009
  
Opozice ´68
  
Hledání ztraceného smyslu revoluce
  
Dějiny elektrochemie v českých zemích 1882–1989

 


Týden vědy a techniky Akademie věd v ohrožení Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu

Obrazové aktuality

Vyhlášení 5. ročníku soutěže EUstory. Zleva Ivan Šedivý, předseda redakční rady časopisu Dějiny a současnost; Jiří Kocian, zástupce ředitele Ústavu pro soudobé dějiny; Vojtech Čelko, koordinátor soutěže; Ilona Pařízková, předsedkyně výboru soutěže; Rudolf Zahradník, čestný předseda Akademie věd a zaštiťovatel soutěže.
Pohled do auditoria.
Violoncellista Petr Mašlaň.

Vyhlášení oceněných prací v 5. ročníku soutěže EUstory na téma Zastavený čas. Příběh fotografie. Akademie věd, 5. června 2009.

více...