Úkolem práce je rozšířit tyto poznatky na statistické zákonitosti v silně nerovnovážném proudu media s charakteristikami jetu. Je třeba pokračovat ve vývoji kvantifikačních algoritmů pro dynamiku nestacionárních stavů v proudícím plynném nebo plazmatickém mediu. Využitím korelací posloupnosti snímků a se součaným aplikováním váhování vlivu okolí na dynamiku procesu pohybu media nalézt a stanovit algoritmy vystihující tenzory napětí a vorticity . Takto získat algoritmy charakterizující dynamiku vírových procesů včetně rozměrových parametrů jednotlivých vírů i jejich vzájemné časové a prostorové účasti v globální dynamice .
V roce 2007 byly v rámci řešeného pilotního projektu připraveny algoritmy a získány výsledky identifikace vírových struktur vahovací metodou, která využívá srovnávání struktur prostřednictvím vlastních waveletových diagnostických funkcí vyšetřované struktury metodou korelací. Tento přístup umožňuje srovnání variet generovaných dynamikou děje v čase. K identifikaci systému pak stačí posloupnost waveletových funkcí odečtených ve zvoleném časové a prostorovém intervalu sledovaných proměnných. Takto vybraná posloupnost pak umožňuje kontrolu odezvy na budící podnět pro jednotlivé proměnné termodynamického systému.
Předmětem práce je využití vahovací metody k určení měřítek termodynamického děje v různých dynamických režimech, například při generování helikálních struktur v proudu plazmatu. Perspektivně lze uvažovat i o modelování zatím stacionárních útvarů se zákonitostmi, jež se uplatňují při formování jádra tornáda.
© 2008 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.