Místo konání: ÚOCHB AV ÈR, v.v.i., Flemingovo nám. 2, Praha 6

Datum a doba otevøení: 5. – 6. listopadu 2009, 9.00 – 16.00 hodin (objednané návštìvy)
7. listopadu 2009, 9.00 – 16.00 hodin

Kontakt: Ing. Irena Krumlová, telefon: 220183 205, email: krumlova@uochb.cas.cz


BIOCHEMIE A MOLEKULÁRNÍ BIOLOGIE:

  • Analogy inzulínu a jejich použití pøi studiu interakce inzulínu s receptorem inzulínu

Inzulín je jedním s centrálních hormonù organizmu. Poruchy v jeho pùsobení vedou k jedné z nejrozšíøenìjších civilizaèních chorob – cukrovce. Pøes desítky let výzkumu není stále známá struktura a zpùsob interakce inzulínu v komplexu s jeho bunìèným receptorem. Syntetizujeme analogy inzulínu, molekuly s pozmìnìnou strukturou, abychom lépe pochopili mechanismus interakce inzulínu s jeho receptorem.

  • Regulace pøíjmu potravy a obezita

V posledních desetiletích, kdy se obezita stává celosvìtovou epidemií, se ukázalo, že pøedstavuje pøedevším závažný zdravotní problém, který podstatnì snižuje kvalitu života a jeho délku. V dùsledku složitosti a vzájemné zastupitelnosti mechanismù regulujících pøíjem potravy je velmi nesnadné nalézt látku, která by zpùsobila cílené omezení pøíjmu potravy a navození sytosti nebo zvýšení výdeje energie bez vedlejších úèinkù.

  • Proteomika a její aplikace

Témìø každá chemická reakce v organizmu je zprostøedkována pùsobením proteinù neboli bílkovin. Proteomika je soubor metod, které slouží ke studiu pøítomnosti a funkce proteinù za daných podmínek v daném místì organizmu. Soubor všech proteinù se nazývá proteom. Za použití dvojdimenzionální elektroforézy a hmotnostní spektrometrie analyzujeme proteiny zdravých a rakovinných bunìk prsu. Technika je urèena k identifikaci tzv. proteinových markerù, bílkovin, které mohou sloužit k vèasnému rozpoznání zhoubného bujení. Stejnou metodu používáme pro studium vlivu inhibitorù specifických enzymù na metabolizmus jaterních bunìk.

  • Protéza z viru HIV jako cíl terapeutického zásahu aneb Pøímá rána do Achillovy paty viru

Vysvìtlíme jaká je role enzymù v životním cyklu HIV, jak mohou specifické inhibitory tìchto enzymù virus zablokovat a jak se viry tìmto lékùm brání. Prakticky ukážeme pøípravu rekombinaèní virové protézy genovým inženýrstvím v bakteriích a testování nových inhibitorù pomocí spektrofotometru. Zájemcùm vysvìtlíme a ukážeme i práci na dalších projektech, vèetnì projektu neuropeptidázy z lidského mozku.

  • Biochemie bílkovin – bílkoviny jako terapeutické cíle

Zabýváme se bílkovinami (proteiny), které hrají dùležitou roli v životním cyklu retrovirù a patogenních kvasinek. Na modelu opièího viru studujeme, které proteiny a jaké mechanismy se podílejí na vzniku nových virových èástic v nakažených buòkách. Vzhledem k tomu, že jedinci s oslabenou imunitou (napø. právì v dùsledku virové infekce) jsou èasto ohroženi mykózami, studujeme také bílkoviny, které umožòují patogenním kvasinkám pronikat do tkání hostitele. Návštìvníci mimo jiné uvidí, jak lze proteiny pro další studium pøipravit bezpeènou cestou.


BIOORGANICKÁ A MEDICINÁLNÍ CHEMIE

  • Syntéza molekul pro biomedicínské aplikace

Organická syntéza modifikovaných nukleotidù, nukleotidù a nukleových kyselin a studium jejich protivirové a protinádorové aktivity. Enzymatická syntéza modifikovaných nukleových kyselin pro diagnostické úèely a pro studium specificity DNA polymeráz. Jak inhibovat DNA polymerázu? Jak pøinutit DNA polymerázu zabudovat nepøirozený stavební blok do DNA? Jak prokázat bodovou mutaci DNA?

  • Nukleové kyseliny – cíl pro unikátní léèiva virových a nádorových onemocnìní

Oligonukleotidy jako budoucí léèiva nové generace. Rozdíly mezi klasickými léèivy a léèivy založenými na bázi oligonukleotidù. Co jsou to oligonukleotidy, jaké jsou jejich vlastnosti, jak a proè se chemicky pozmìòují a jakými mechanizmy mohou potlaèit virová a nádorová onemocnìní.

ORGANICKÁ SYNTÉZA

  • Monomolekulární organické vrstvy – pøíprava, metody studia, aplikace

Exkurze bude uvedena krátkým pøehledem o monomolekulárních organických vrstvách, metodách jejich pøípravy i studia jejich struktury. Budou uvedeny jednotlivé aplikace (syntéza nových materiálù a molekulárních zaøízení). Poté bude zaøazena prohlídka syntetické laboratoøe, kde se pøipravují organické a organokovové slouèeniny, v jejich struktuøe je naprogramována i struktura spontánnì vytvoøené (mono) molekulární vrstvy. Následovat bude prohlídka fyzikálnì­ chemické a analytické laboratoøe, kde se struktura monomolekulárních vrstev studuje.

  • Organická syntéza, katalýza a funkèní molekuly

Syntéza helikálních a aromatických molekul s možným využitím v molekulární elektronice a v dalších oblastech chemie a fyziky. Návštìvníci budou seznámeni s prací v syntetické laboratoøi a s metodami studia fyzikálnì chemických vlastností organických molekul.

  • Organická syntéza kationtù obsahujících atom dusíku

Organické kationty na bázi dusíku jsou slouèeniny s velmi širokým využitím. Do této skupiny patøí protirakovinné látky nebo napøíklad fluorescentní barviva jako je ethidium èi Cy5, která jsou široce používaná v biologii. Syntetická dostupnost této dùležité rodiny kationtù je tedy žádoucí, ale bohužel výraznì omezená absencí flexibilní metody pøípravy tìchto látek. Skupina Dr. Teplého nedávno pøispìla k øešení tohoto problému a nalezla krátkou syntetickou cestu otevírající nové teritorium neprobádaných organických kationtù. Návštìvníkùm budou pøedvedeny ukázky práce na tomto projektu.


CHEMIE PØÍRODNÍCH LÁTEK

  • Antimikrobiální peptidy

Antimikrobiální peptidy (AMP) pøedstavují nový koncept ve vývoji léèiv proti bakteriálním infekcím. AMP jsou souèástí vrozené imunity a fungují v první linii obrany organismu proti bakteriím. V naší laboratoøi charakterizujeme nové AMP, které izolujeme z hmyzu (napø. z vos a vèel). Syntetizujeme také analogy tìchto peptidù s cílem zvýšit jejich antimikrobiální úèinnost.

  • Fytoremediace jako prostøedek k dekontaminaci životního prostøedí

Pøípadní zájemci o danou problematiku budou seznámeni s možnostmi využití rostlin pøi odstraòování škodlivých organických i anorganických látek z životního prostøedí. Bude jim také vysvìtlen princip odbourávání tìchto látek v rostlinách èi v tkáòových kulturách z nich odvozených a v neposlední øadì též nastínìny zpùsoby pøípravy geneticky modifikovaných, tj. „umìle vylepšených“ rostlin za úèelem zvýšení efektivity tìchto procesù. V rámci prohlídky laboratoøí pak budou zasvìceni do zpùsobù provádìní pokusù „in vitro“, bude jim pøedvedena sbírka tkáòových kultur – sterilnì pìstovaných rostlinných pletiv, která zjednodušují a urychlují výzkum provádìný na rostlinách – a nakonec i vysvìtlen zpùsob, jak se s využitím moderních pøístrojù, které na našem pracovišti máme, hledají a identifikují metabolity vznikající právì odbouráváním polutantù v rostlinách.

  • Chemická komunikace hmyzu

Navštívíme laboratoø hmotové spektrometrie s obecným výkladem o problematice chemické komunikace živých organizmù a hi­ tech metodách používaných v této oblasti vìdy. V eletrofyziologické laboratoøi se návštìvníci seznámí s elektrofyziologickými metodami výzkumu chemické komunikace a jejich mìøením.


SPEKTROSKOPIE A FYZIKÁLNÍ ORGANICKÁ CHEMIE

  • Spektroskopické metody a jejich význam pro urèování struktury molekul

Molekuly nelze vidìt pøímo, ale z toho jak absorbují nebo rozptylují svìtlo mùžeme øíct nìco o jejich struktuøe a vlastnostech. Naše spektrometry k tomuto úèelu používají zejména infraèervené a kruhové polarizované svìtlo.


VÝPOÈETNÍ CHEMIE

  • Základy poèítaèové chemie

Návštìvníkùm budou formou prezentace vysvìtleny základy poèítaèové chemie, tedy struktura biomolekul, modelování chemických reakcí a využití kvantové chemie pro vysvìtlení èi doplnìní experimentù. Souèástí prezentace by mìly být i 1-2 krátké animace, které by mìly vyvolat pøedstavu o dynamice studovaných systémù. Na závìr, zbude­ li trocha èasu, lze ukázat návštìvníkùm výpoèetní klastr, který zdatnì konkuruje (ne­ li pøedèí) velká výpoèetní centra.


SERVISNÍ PRACOVIŠTÌ

  • Elektromigraèní metody a jejich využití pro analýzu a preparaci biomolekul

Návštìvníkùm ukážeme unikátní pøístroje a zaøízení pro vysokoúèinné kapilární a prùtokové elektromigraèní (elektroforetické a elektrochromatografické) metody. Popíšeme principy jednotlivých elektromigraèních metod, ukážeme využití kapilárních elektromigraèních metod pro ultramikroananlýzu a fyzikálnì chemickou a biochemickou charakterizaci biologicky aktivních látek. Ukážeme využití kontinuálních prùtokových elektromigraèních metod pro izolaci a purifikaci výše uvedených biologicky aktivních látek.

  • Laboratoøe nukleární magnetické rezonanèní spektroskopie (NMR)

Vysvìtlíme principy NMR spektroskopie a vysvìtlíme využití NMR metod v biochemii, medicínì a dalších oborech. Ukážeme pøístrojové vybavení laboratoøí a pøedvedeme mìøení spekter a jejich využití pro øešení struktur látek.

  • Analýza organických slouèenin pomocí hmotnostní spektrometrie

Návštìvníkùm budou vysvìtleny základní principy hmotnostní spektrometrie a její využití pro identifikaci organických látek. Pøi prohlídce laboratoøí shlédnou nìkolik spektrometrù, které jsou využívány pro analýzy rùzných typù slouèenin (tìkavé látky, léèiva, lipidy, peptidy a proteiny, oligonukleotidy). Bude pøedvedeno dávkování vzorkù do pøístrojù, mìøení a zpracování dat. Diskutovány budou možnosti identifikace látek z namìøených spekter.

  • Molekuly znaèené radioizotopy – nezbytný nástroj vìd o živé pøírodì

Návštìvníci uvidí laboratoøe vybavené pro práci s radioizotopy, dozvìdí se základní informace o radioanalytických metodách a o specifických metodách používaných pøi práci s radioizotopy.

  • Steroidy ovlivòují èinnost nervové soustavy

Vysvìtlíme jak steroidní slouèeniny fungují pøi stresu, uèení, agresi, strachu nebo spánku. Popíšeme jakými metodami se tyto vlivy studují. Struènì návštìvníky seznámíme se základními rysy syntézy. Ukážeme a popíšeme moderní fluorescenèní slouèeniny používané ke znaèení biologicky aktivních látek.

  • Krystalizace proteinu a urèení struktury metodou rentgenové krystalografie

Zájemcùm bude vysvìtlen princip rentgenové krystalografie jako metody urèení trojrozmìrné struktury proteinu. Názornì bude pøedvedeno pozorování krystalu binokulární lupou a zobrazení proteinové struktury pomocí poèítaèových programù.




MH and RL © 8.X.2009