V roce 2007 byla udělena Cena předsedy Grantové agentury ČR 2007 prof. Ing. Janu Flusserovi, DrSc. za projekt - Fúze digitálních obrazů nelineárních zobrazovacích modelů
z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR, v. v. i.
Spoluřešitelka: Ing. Stanislava Šimberová, CSc., Astronomický ústav AV ČR, v. v. i.
Tento projekt patří do oboru umělé inteligence, přesněji do části automatického rozpoznávání objektů na reálných snímcích pomocí počítače. Rozpoznávání objektů z jediného snímku je nespolehlivé, proto je snaha pouívat více snímků najednou. Existuje však závažný principiální problém, který tomu brání: snímky bývají v praxi pořízeny z různých míst, v různém čase, spektru a kvalitě. Řeitelskému týmu se podařilo vyvinout ucelenou metodiku tzv. fúzování obrazu, která umožňuje daný problém odstranit či potlačit, a tím několikanásobně zvýšit informační hodnotu snímku a úspěšnost rozpoznávání. Zvláštní důraz byl kladen na fúze, které zároveň zvyšují rozlišení snímku až za hranici rozlišení senzorů tzv. superresolution.
Projekt byl původně motivován potřebami astronomie, ale výsledky se uplatní i v jiných oborech: v medicíně pro oblast diagnostických zobrazovacích metod, v monitorovacích a bezpečnostních systémech využívajících pozorování mnoha kamerami, v družicovém i leteckém snímkování Země apod. Přínos projektu je však nejen v oblasti teoretické, ale i praktické. Algoritmy, implementované ve formě Matlab Toolboxu, jsou ji nyní veřejně použitelné; v současné době existuje přes 350 registrovaných uivatelů z celého světa.
Projekt je mimořádně úspěšný nejen z hlediska GA ČR, ale i z hlediska světového. Výsledky byly publikovány v 50 pracích, včetně článků v nejlepších časopisech oboru. Vyvolaly ohlas nejen mezi specialisty, jak je patrno z řady citací a prestižních pozvání, ale díky svému dopadu na praktické
aplikace vzbudily zájem i u širší veřejnosti. O výsledcích projektu referovalo několik zahraničních deníků a členové týmu vystoupili s ukázkami v české a španělské televizi.
více: zde