Studia sociální struktury

Vedoucí oddělení:

Oddělení se zaměřuje na zkoumání základních vývojových tendencí kulturních a sociálních změn české společnosti v průběhu desetiletého trvání společenské transformace a vymezení charakteristik a strategií aktérů těchto změn.

 

Oddělení navazuje na tradici opakovaných reprezentativních šetření sociální struktury a mobility, která byla zahájena koncem šedesátých let 20. století a pokračuje v práci stejnojmenného výzkumného týmu, který na ústavu působil od roku 1993. Zabývá se komparativním zkoumáním sociálních struktur v různých historických momentech a vyvozuje z nich pravidelnosti sociální změny v období po roce 1989 i před ním. Tento obraz doplňuje zkoumáním sociální mobility a analýzou mobilitních drah jako charakteristiky významných sociálních aktérů. Tyto poznatky spojuje na jedné straně s kulturně civilizačním vývojem, k jehož osvětlení využívá teorie modernizace, na druhé straně s charakteristikami subjektů společenského vývoje až po jejich společenské, rodinné a individuální strategie. Analýzy sociálních struktur a strategií dovádí až k bádání na poli teorie a výzkumu společenských elit s důrazem na jejich úlohu v procesu sociální transformace. Mimořádnou pozornost věnuje sociálně politickým aplikacím svých poznatků. Podílí se podle potřeby na přípravě prognóz společensko-politického vývoje postsocialistických zemí. Disponuje daty ze série reprezentativních šetření z let 1978, 1984, 1991, 1993, 1995 a 1999 - do roku 1995 vždy za Česko i Slovensko. Oddělení navázalo řadu stabilních mezinárodních kontaktů se sociology ze středoevropských zemí včetně Německa, jakož i s mezinárodním týmem zabývajícím se výzkumem elit a jejich úlohy v evropské integraci. Součástí mezinárodních kontaktů ve středoevropském rozměru je mezinárodní projekt "Euromodule", který se věnuje zjišťování a analýze dat popisujících problematiku kvality života. Na půdě oddělení vznikly rovněž první náměty k zobecněním středního dosahu týkajících se teorie sociální změny a teorie elit. V současné době na základě grantu GA ČR tým dokončuje knižní publikaci Dynamika české společnosti a osudy lidí na přelomu tisíciletí a na základě jiného grantu GA ČR připravuje publikaci z výzkumu českých transformačních elit.

 

 

Dokončené projekty:

"Česká elita na prahu Evropské unie" (2003-2005 Milan Tuček, CSc.). Cílem tohoto projektu bylo realizovat a zpracovat reprezentativní empirický výzkum národní a regionální české ekonomické, politicko-správní a kulturní elity, její genezi, strukturu, funkce, kvalifikace, postoje a vývojové možnosti v období vstupu do Evropské unie.

"Strategie a aktéři sociální transformace a modernizace v ČR a SR" (1995-1997), "Stratifikace, gender, rodina - výzkum současných strategií a vzorců chování české rodiny" (1995-1997), "The Business Elite of East-Central Europe: Their Background, Motivation and Outlook" (1996-1998), The New Elites in Central and Eastern Europe, Open Society Fund (1998), edice české a slovenské části knihy "Actors of System Change, and modernization: Comparison of France Poland, The Czech and Slovak Republics" (1999), "Deset let společenské transformace v České a Slovenské republice" (1998-2000), "Role ekonomických a politických elit v transformaci české společnosti" (2001-2002) a "Vytváření skupinových mentalit v České republice po roce 1989" (2001-2002).

 

Reforma zdravotnictví: názory veřejnosti na problémy zdravotnictví a jeho financování (březen 2006)

Presentace a tisková zpráva jsou k dispozici ke stažení v dokumentech (viz níže).


alias:
sss@soc.cas.cz

verze pro tisk seznam všech oddělení
www odkazy přiložené soubory galerie
poster oddělení