ARCHIV AKADEMIE VĚD ČESKÉ REPUBLIKY
Zpráva o činnosti pracoviště za rok 2001

Vědecká činnost pracoviště a uplatnění jejích výsledků


Stručná charakteristika vědecké činnosti pracoviště

Archiv AV ČR zabezpečuje shromažďování a zpracovávání písemností z provenience Akademie věd ČR (všech jejích složek, orgánů a ústavů), dalších významných vědeckých společností a osobních fondů (písemných pozůstalostí) předních vědeckých osobností. V intencích zákona o archivnictví č. 97/1974 Sb., ve znění novely č. 343/1992 Sb., dohlíží na spisovou službu v Akademii věd ČR, zajišťuje předarchivní péči a skartační řízení. V této oblasti zajišťuje rovněž školení a poskytuje metodická doporučení a konzultace. Provádí také odbornou rešeršní činnost.

Vlastní vědecká činnost archivu se zaměřuje především na dějiny vědy a vědeckých institucí, na archivistiku (zejména s ohledem na využívání počítačové techniky při zpřístupňování materiálu a vytváření nadfondových archivních pomůcek databázového charakteru) i na vybrané problémy starších a moderních českých dějin. Významným úkolem A AV ČR je soupis a studium bohemikálních rukopisů neúřední povahy uložených v domácích i zahraničních fondech. Působí zde přední centrum kodikologického výzkumu, nad nímž má metodický dohled Komise pro soupis a studium rukopisů, složená z významných odborníků.

Nejdůležitější výsledky vědecké činnosti a jejich aplikací

Několik pracovníků archivu se průběžně podílí na zpřístupňování pramenného bohatství nejvyšší formou historické práce, jíž je bezesporu ediční činnost. V r. 2001 jimi byly publikovány celkem tři edice (anotace viz příloha 1) a jeden soupis pramenů, jedna edice byla předána do tisku:

Archiv udržuje kontinuitu ve vydávání u nás svým odborným zaměřením ojedinělého sborníku Studie o rukopisech, v r. 2001 vyšel 33. ročník.

Řádově polovina vědeckých a odborných pracovníků archivu byla zapojena do řešení grantu GA AV ČR A9077002 – Dějiny Akademie věd České republiky, část I. (Předchůdci AV ČR a mimouniverzitní výzkum do roku 1952), zaměřeného na všechny aspekty činnosti a společenského dosahu působení vědeckých institucí předchůdců ČSAV, v první řadě tedy Královské české společnosti nauk, České akademie věd a umění, Masarykovy akademie práce a Československé národní rady badatelské, k nimž byla připojena rovněž Německá akademie věd v Praze. Z této problematiky bylo do tisku připraveno jak několik dílčích statí, tak svým významem zásadní průřezové studie (pro období kolem poloviny 19. století) k institucionální základně v oblasti přírodních i společenských věd.

Pracovníci archivu byli aktivními účastníky následujících konferencí, sympozií a seminářů:

Nejvýznamnější popularizační a organizační aktivity pracoviště

Výstavy, spolupráce s filmem, příprava popularizačních monografií ad.:

Hodnocení výzkumných záměrů pracoviště a změny v jeho struktuře

Stávající výzkumný záměr pracoviště byl v září 2001 schválen beze změny Radou vlády ČR pro výzkum a vývoj (viz dopis předsedkyně Akademie věd ČR ze dne 31. 10. 2001, čj. K 5594/0ZP/01). Základní vědeckovýzkumné zaměření archivu nebylo narušeno ani delimitací Výzkumného centra pro dějiny vědy k Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR (s platností od 1. 1. 2002).

Spolupráce pracoviště s vysokými školami


Nejvýznamnější vědecké výsledky spolupráce pracoviště s vysokými školami

Výuka na VŠ aj.:

Spolupráce pracoviště s dalšími institucemi

Mezinárodní vědecká spolupráce pracoviště


Nejvýznamnější vědecké výsledky dosažené v rámci mezinárodní spolupráce

Výčet jmen významných zahraničních vědců, kteří navštívili pracoviště AV ČR

Catherine Albrecht (University of Baltimore, USA), Elisabeth van Meer (University of Minnesota, USA), Reto Heinze (Universität Luzern, Švýcarsko), Franz Schäfer (Universität Köln am Rhein, Německo), Valentina Fava (Universita Bocconi, Milano, Itálie).

Počet fungujících meziústavních dvoustranných dohod:

Spolupráce s Archivem Polské akademie věd (Varšava) na soupisu dokumentů uložených v obou institucích a dokládajících vědecké kontakty mezi Polskem a Českem.

Spolupráce s Archivem Ruské akademie věd (Moskva) na soupisu dokumentů uložených v A AV ČR a Archivu RAV vypovídajících o stycích vědců z Ruska a SSSR s českými vědci.

Předpokládané hlavní okruhy vědecké činnosti pracoviště v příštím roce

Seznam periodických časopisů, knižních publikací a monografií V Praze 15. ledna 2002

Aktualizováno 9. 2. 2005    © Archiv AV ČR. Podklady, Webmaster 2004