Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu

Hlavní stránka » Projekty » Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu »

Projekt „Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu, kteří byli po skončení druhé světové války postiženi v souvislosti s opatřeními uplatňovanými v Československu proti tzv. nepřátelskému obyvatelstvu“

Projekt vychází z vládního usnesení č. 1081 ze dne 24. srpna 2005 a veřejné soutěže vyhlášené dne 2. února 2006. Ústav pro soudobé dějiny AV ČR se po splnění podmínek výběrového řízení stal k 1. červenci 2006 hlavním nositelem a realizátorem uvedeného projektu, který má být ukončen k 30. září 2008.

Projekt se v první řadě obrací na pamětníky, odpůrce nacismu z řad někdejších občanů Československé republiky německé národnosti. Jeho úkolem je podchytit a shromáždit svědectví o životě těchto antifašistů, zmapovat dané téma po odborné stránce a zároveň seznámit s jejich osudy nejširší veřejnost. Po ukončení projektu bude toto téma i nadále připomínat stálá muzejní expozice v Ústí nad Labem, veřejně přístupná databáze, doplňující školní projekt a řada dalších výsledků doprovodného programu.

Spoluřešitelé projektu

Oficiální stránky projektu

Dozorčí komise
Dozorčí komise určená k řešení projektu MZV ČR

Z osudů jednotlivců
Jedním z těch, kdo v rámci projektu poskytl rozhovor, je například Josef Jaroš (nar. 1927). Jeho otec Josef Fischer – německý komunista, který po Mnichovu utekl s rodinou do vnitrozemí – se ihned po obsazení Čech zapojil do ilegální činnosti. S vyřizováním vzkazů vypomáhal i jeho tehdy ještě dospívající syn. Jeho otec, Josef Fischer se mj. zúčastňoval převodu německých antifašistů za hranice a v Plzni organizoval setkání členů strany v konspiračním bytě. Několikrát byl zatčen, odsouzen a zemřel na sklonku války v koncentračním táboře v Dachau. Tragický byl také osud Viluše Prokše (Wilfrieda Proksche, 1924-1945). Na začátku války ho jeho děda jako zákonný poručník přihlásil k německé národnosti. Bez ohledu na vlastní přesvědčení musel Viluš Prokš nastoupit do německé armády a jako nespolehlivý byl zařazen ke službě v trestném oddílu a zabit na ústupu na jaře 1945.
Na území dnešní České republiky žilo také množství německy mluvících Židů a členů smíšených rodin, kteří mezi prvními pocítili nebezpečí nacistické diktatury v sousedním Německu. Některým se podařilo před válkou a pronásledováním uprchnout do emigrace. Tak se zachránil například otec Jiřího Kosty (nar.1921), dnes ekonoma žijícího od roku 1968 v Německu. Již od třicátých let pomáhala jejich rodina německých uprchlíkům utíkajícím do Prahy před Hitlerem. Se zbraní v ruce se za obnovu demokratického Československa postavil Herbert Löwit (roč. 1923) jako člen československé armády v Anglii a Francii. Celá rodina Löwitů, původně z Liberce, odešla v průběhu roku 1938 postupně do Anglie. Syn dokončil školu a bojoval v armádě, dcera pracovala jako dobrovolnice. Do Čech se Herbert Löwit vrátil s armádou v květnu 1945, krátce zde učil angličtinu, než definitivně Československo opustil roku 1947 a vrátil se zpět do Anglie.

V případě námětu na rozhovor s pamětníky nás kontaktujte na uvedené e-mailové adrese. Děkujeme.

Kontakt
antifa@usd.cas.cz

Realizované akce

Připravujeme

  • Mezinárodní konference v Ústí nad Labem ve dnech 11.–12. září 2008
  • Stálá expozice o německých antifašistech v Ústí nad Labem
  • Dokumentární film sestavený z nahrávek s pamětníky
  • Doprovodné filmy (výroba Studio pět a Blanka Závitkovská)
  • Sborník odborných studií k tématu (připravují pracovníci Oddělení pro dějiny druhé světové války)
  • Kniha rozhovorů s pamětníky

Informace o projektu

Veškerá dokumentace týkající se realizace projektu „Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu, kteří byli po skončení druhé světové války postiženi v souvislosti s opatřeními uplatňovanými v Československu proti tzv. nepřátelskému obyvatelstvu“ je k nahlédnutí v ÚSD AV ČR, místnost č. 33.


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu Akademie věd v ohrožení

Current events in picture

Director of the Institute for Contemporary History Oldřich Tůma starts the proceedings on 20 November. The picture further shows the participants of the first panel called “The Struggle for East-Central Europe as a Primary Cause of the Cold War?” From left to right: Michael Hopkins, Benjamin Frommer (Chair), Vít Smetana, László Borhi and Rolf Steininger.
Prime Minister Jan Fischer awarding Prof. Mark Kramer with the Karel Kramář Memorial Medal.
The Prime Minister is congratulating Thomas Blanton, the director of the National Security Archive. Further from left to right are: Prof. Alex Pravda (Oxford University), Prof. Mark Kramer (Harvard University), Prof. Vilém Prečan (Czechoslovak Documentary Centre), Prof. William Taubman (Amherst College) and Michael Dockrill – husband of Prof. Saki Dockrill who was awarded in memoriam.

International conference (19-21 November 2009) about the role played by East-Central Europe in the Cold War.

more...