*******AKTUÁLNĚ *****
O víkendu 12. a 13.12. budou pro zájemce z řad návštěvníků výstavy připraveny komentované prohlídky: J. Heyrovský - profil Nobelisty.
(více viz odkaz Doprovodné akce).
Výstava je v pražském Karolinu otevřena do 18.12.(denně od 10-17 hodin).
1.12. výstava zahájila své již třetí putování. Vernisáže se zúčastnilo více než 80 hostů.
Od 2.12. žije v Křížové chodbě Karolina opět svým běžným životem a od 10 do 17 hodin přijímá nové návštěvníky.
Shrnutí jejího dosavadního "putování" naleznete v tiskové zprávě.
Prohlédněte si fotoreportáž na stránkách Akademického bulletinu.
Doprovodný program výstavy je v plném proudu - přednášku s názvem "Jaroslav Heyrovský-Profil Nobelisty" navštívilo více než 550 studentů a žáků ZŠ (Praha: 18.11. - 225; 13.10. - 270; Brno: 2.11. - 60). Vedle historie se dozvěděli i o současném výzkumu v oboru fyzikální chemie v ÚFCH JH.
Další přednášky na toto téma se budou konat 15.12.2009, 19.1. a 21.1.2010. (info).
Fota: Hana Francová, archiv ÚFCH JH.
*****
Putovní výstava k 50. výročí Nobelovy ceny udělené Jaroslavu Heyrovskému představí na fotografiích, filmech, písemných dokumentech a dalších exponátech (např. vývojová řada několika polarografů) příběh Jaroslava Heyrovského, nositele Nobelovy ceny za chemii.
Každý příběh má svůj začátek i konec. Začátek tohoto příběhu by mohl znít například takto:
„…10. února 1922 byla poprvé v jedné z laboratoří Karlovy university v Praze zaznamenána polarizační křivka se rtuťovou kapkovou elektrodou a téhož roku v „Chemických listech“ vyšla práce „Elektrolysa se rtuťovou kapkovou kathodou". První křivky závislosti elektrolytického proudu na napětí vkládaném na elektrody byly zaznamenávány ručně, v roce 1924 pak byl sestaven přístroj k jejich automatickému fotografickému záznamu. Přístroj byl nazván „polarograf“, protože byl určen k zápisu polarizačních křivek; podle něj pak dostala název i nová metoda.“
A konec?
„…. k řadě ocenění, která za svou práci Jaroslav Heyrovský obdržel, se pak v roce 1959 připojila nejvyšší pocta mezinárodní, jakou může vědec dosáhnout. Akademiku Heyrovskému byla jako prvnímu Čechoslováku udělena Nobelova cena za objev a rozvinutí polarografické analytické metody.”
Výstava se snaží přiblížit návštěvníkům osobnost Jaroslava Heyrovského (20.12.1890-27.3.1967), vědce, který svůj život věnoval bádání v oboru fyzikální chemie a po objevení polarografie vybudoval na Karlově universitě polarografickou školu, později v rámci Čs. akademie věd vedl Polarografický ústav, a Československo se tak stalo centrem výzkumu v polarografii pro celý svět, neboť do Československa přijížděli vědci a studenti z celého světa učit se této nové metodě, jež měla posléze široké užití v oborech, jako bylo zdravotnictví, hutnictví, těžká chemie, potravinářství či životní prostředí. Jeho vědecká práce byla teprve po 37 letech od objevu oceněna Nobelovou cenou.
Autoři expozice: Ing. Květa Stejskalová, CSc., Michael Heyrovský, Ph. D. a Prof. RNDr. Robert Kalvoda, DrSc. (plakát výstavy).
Garantem výstavy je Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR, v.v.i.,
z jehož archivu pocházejí přístroje, filmový materiál a řada fotografií a písemných dokumentů tvořících expozici.
Některé dokumenty a fotografie byly pro pořízení kopií zapůjčeny rodinou Dr. M. Heyrovského.
Nad výstavou převzali záštitu představitelé některých partnerů: