Velké genové dobrodružství

docent Jaroslav Doležel ve skleníku se sbírkou banánovníků9. prosince 2009: Urychlovač LHC nebo průzkum Marsu nejsou jediné vědecké megaprojekty dneška. V jednom méně známém, ale dost důležitém, se hodně angažuje Česká republika. Tedy náš ústav, abychom byli přesní.

V únoru 2001 bylo slavnostně oznámeno přečtení kompletní dědičné informace (genomu) člověka. Od té doby se podařilo „rozluštit“ genomy mnoha dalších organizmů. Poznatky získané jejich analýzou jsou užitečné pro biology, ale také pro lékaře či šlechtitele.

V roce 2005 se vědci celého světa pustili do obřího podniku – čtení genetické informace pšenice. Ta je pětkrát větší než lidská, a navíc je složitě uspořádána. S nadsázkou řečeno: genom člověka připomíná knížku o Krtečkovi, zatímco pšenice románovou sérii o Harrym Potterovi.

V Olomouci pracuje na „luštění“ pšenice laboratoř našeho ústavu, vedená docentem Doleželem. Badatelé zde vyvinuli některé technologie, které umožnily celý projekt rozběhnout. A jsou v něm mimořádně aktivní: schválně si spočítejte české vlaječky u jednotlivých chromozómů. Věnují se ovšem i genomům jiných rostlin, hlavně banánovníků a trav.

Docent Doležel mluvil o své práci 2. prosince 2009 v pořadu Vstupte! Českého rozhlasu Leonardo. Poutavé vyprávění o velkém vědeckém dobrodružství si můžete poslechnout ze záznamu.

Foto: docent Jaroslav Doležel ve skleníku se sbírkou banánovníků.


Chcete vědět více o luštitelích genů z ÚEB? Přečtěte si zde na webu:
– pšenice (obecné informace; důležitý úspěch z roku 2008)
banánovníky
kříženci trav