ÚČL AV ČR
Služby veřejnosti Katalogy a databáze Publikace Akce Struktura ústavu Kontakty

Oddělení ediční a textologické

Týmové projekty

Česká elektronická knihovna - Poezie 19. a počátku 20. století

Oddělení bylo založeno 1. dubna 1998, kdy získalo u Ministerstva kultury ČR tříletý grant na vytvoření plnotextové databáze Česká elektronická knihovna - Česká poezie 19. století od thámovců po lumírovce. Poté - od 1. ledna 2001 - obdržela pracovní skupina další grant, opět od MK ČR, tentokráte čtyřletý, na pokračování a dokončení úkolu. K 1. 7. 2004 pak dostala grant od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR na projekt Česká elektronická knihovna - Poezie básníků debutujících v rozmezí let 1900-1918.

Výsledek prvního grantového úkolu (600 básnických sbírek) vydal Ústav pro českou literaturu AV ČR s podtitulem Od thámovců po lumírovce roku 2002 ve formě CD-ROMu; druhý výstup plnotextové databáze s názvem Česká elektronická knihovna - Poezie 19. století (1 200 básnických sbírek), který propojil (doplněné a aktualizované) texty vydané na CD-ROMu s novou prací, byl zveřejněn již v internetové podobě. Výsledky třetího grantového úkolu byly průběžně včleňovány do stávající internetové plnotextové databáze s konečným názvem Česká elektronická knihovna - Poezie 19. a počátku 20. století. Takřka dvanáctiletá práce na úkolu skončila v prosinci 2007. Databáze české poezie obsahuje 1 700 titulů básnických knih vydaných v rozmezí více než půl druhého století a zájemci ji bezplatně přístupnou naleznou na adrese: http://www.ceska-poezie.cz.

Hybridní edice

Souborné kritické vydání děl Františka Gellnera a Karla Hlaváčka
Cílem projektu (GA AV, 2007-2009) je vytvoření a vydání hybridní - tj. digitální a knižní - edice souborného díla F. Gellnera a K. Hlaváčka. Při řešení grantového projektu bude vyvíjen a testován software pro materiál, který vytvoří dva paralelně zpracovávané soubory děl. Spojením tradičního knižního média a CD-ROMu bude vyřešen jeden ze základních edičních problémů, napětí mezi čtenářským a vědeckým vydáním. Rozhodli jsme se nabídnout kriticky pořízený text básnického díla, veškeré další texty a celý kritický aparát pak zpřístupnit na přiloženém CD-ROMu. V knize bude prezentován autor formou čtenářské kriticky ověřené edice, a to ve výboru z celého jeho díla (otištěny budou sbírky jako celky). Oproti tomu CD-ROM přinese celý textový korpus díla daného autora, a to počínaje rukopisnými náčrty, přes všechny rukopisné, popř. strojopisné verze, podstatné neautorské opisy, časopisecké otisky (včetně sborníků a almanachů), všechna knižní vydání za autorova života i znění v posmrtně vydaných edicích, jež přinášejí z textologického hlediska výrazné ediční zpracování. Kladen bude důraz na pořízení a prezentaci co nejrozsáhlejšího fondu faksimilní podoby rukopisů (ve spolupráci s LA PNP v Praze). Vedle původní umělecké tvorby bude CD-ROM obsahovat též prameny sekundární povahy (zvl. korespondenci), vztahující se k autorovu dílu a životu. Nedílnou součástí datového nosiče budou i bibliografické soupisy a výběr ze sekundární odborné literatury (se zaměřením na dobovou recepci). Současně datový nosič bude mapovat bohatou výtvarnou (zejména kreslířskou a grafickou) tvorbu obou autorů. Počítačová prezentace umožní přistupovat zcela odlišným způsobem zejména k problematice verzí textu a jejich různočtení. Elektronické řešení rovněž umožní široké využití hypertextových (a indexačních) odkazů a strukturovaných typů vyhledávaní.

Individuální projekty

Teréza Nováková ve světle rodinné korespondence

(PhDr. Blanka Svadbová, CSc.)
Grantový projekt (GA ČR, doba trvání 3 roky, 2007-2009) Blanky Svadbové Teréza Nováková ve světle rodinné korespondence zahrnuje především listy vyměňované se synem Arnem Novákem. Přináší řadu nových poznatků o tvůrčím směřování Novákové, o jejím duchovním zázemí a výbojích i o citovém životě, a prohlubuje tak celkový a dosud jen obecně známý obraz této spisovatelky. Podoba soukromého světa a individuálního tvůrčího života přitom širokým pisatelčiným záběrem přerůstá v pronikavé postižení literárního ovzduší i kulturních a společensko-politických souvislostí doby, v níž Nováková žila. Korespondence rovněž nově osvětluje okolnosti života a mnohostranné tvorby Arna Nováka a jeho vývoj od individualistických východisek představitele generace sklonku 19. století k pojetí českého písemnictví oceňujícímu tradiční literární hodnoty. Výstup: knižně vydaná kritická edice + CD-ROM obsahující korespondenci řazenou podle chronologie napsání jednotlivých dopisů v tzv. komunikačním toku jako celek a obsahující vyhledávací nástroje.

Přehled textologie a ediční praxe

(Mgr. Michal Kosák)
Výstup tříletého grantového projektu Přehled textologie a ediční praxe (GA AV, 2007-2009) tvoří studie o ediční praxi a dějinách novočeské textologie doplněná antologií významných dobových materiálů. Vývoj ediční praxe a textologie nové české literatury znamenají především tři zásadní diskuse, polemika kolem roku 1906, jíž se účastnili například Jaroslav Vlček, Jan Jakubec, Václav Flajšhans či František Bačkovský, diskuse odehrávající se v době druhé světové války a v době těsně poválečné, které mají svůj počátek v anketě Upravovat či neupravovat z časopisu Hovory o knihách (1939) a které vyústily návrhem Kritických a edičních zásad pro vydávání novočeských autorů z roku 1947, třetím klíčovým střetem je polemika nad vydáváním díla Petra Bezruče, která má své kořeny již v době před druhou světovou válkou, vrcholí však diskusí především mezi Oldřichem Králíkem a Felixem Vodičkou, Miroslavem Červenkou, Břetislavem Štorkem kolem roku 1966. Mimo tyto zásadní momenty probíhají i další diskuse, které mají pro vývoj české textologie a ediční praxe nepopiratelný význam (nad vydáváním díla Máchova, Klímova, Němcové ad.).

Edice E

Členové oddělení spravují internetovou stránku Edice E (http://www.ucl.cas.cz/edicee), která představuje prostor jak pro publikaci nových knižně nevydaných publikací (zvláště sborníků), tak i publikací vydaných (např. čtyřsvazková antologie Z dějin českého myšlení o literatuře).
Edice E současně přináší v digitalizované podobě zásadní publikace (kompendia, antologie, sborníky, příručky, edice ad.), jež vznikly v průběhu více jak šedesátileté existence ÚČL AV ČR, např.: Dějiny české literatury 1.4, Avantgarda známá a neznámá 1.3, Soubor díla F. X. Šaldy (21 svazků), Jak číst poezii, Slovník básnických knih.

Členové oddělení:

Mgr. Tomáš Breň
Mgr. Jiří Flaišman, vedoucí oddělení
Mgr. Pavel Kořínek
Mgr. Michal Kosák, Ph.D.
Mgr. Tereza Nováková
PhDr. Lucie Peisertová
PhDr. Blanka Svadbová, CSc.
Mgr. Andrea Vítová
HOME | Služby veřejnosti | Katalogy a databáze | Publikace | Akce | Struktura ústavu | Kontakty