ARCHEOLOGIE KRAJINY,vývoj archetypù kulturní krajiny
 
Autor: MARTIN GOJDA
Vydavatel: ACADEMIA
Termín vydání: 1. ètvrtletí 2000


První syntéza v oboru krajinné historie u nás. Kniha, která vychází z mnohaletého autorova bádání na poli krajinné archeologie a leteckého prùzkumu, pojednává o výzkumu historické (kulturní krajiny, o disciplínì, nacházející se na pomezí archeologie, sídelní a historické geografie, krajinné ekologie, kartografie a historie. Zabývá se vývojem podob evropské kulturní krajiny, dìjinami jejího osídlování a zpùsoby, jimiž se èlovìk od vzniku zemìdìlství po epochu prùmyslové revoluce zaèleòoval do svého okolí.

 

Zámìrem autora bylo postihnout rozmanitost forem a procesù, které charakterizovaly kolonizaci pøirozené kra.jiny a její trvalé osídlení. Hlavní pozornost je vìnována na jedné stranì Èechám jako typicky vnitrozemského regionu, na stranì druhé Británii jako ostrovní zemi. Uvádìny jsou èetné pøíklady z dalších evropských zemí, zejména v souvislosti s rekonstrukcí podob evropské krajiny za nadvlády øímské øíše a ve støedovìku (Nìmecko, Dánsko, Španìlsko, Rumunsko, Polsko). Tìžištì obrazové èásti publikace spoèívá v unikátních leteckých snímcích dílèích komponent i komplexních celkù historické krajiny (Èechy, Morava, Polsko, Mad'arsko, Anglie, Skotsko, Wales), z nichž pøevážná vìtšina byla poøízena samotným autorem knihy.
 

        Kniha je rozdìlena do tøí oddílù
Archeologie: o smyslu a pojetí - hlavní trendy v historii a souèasnosti metodologie a teorie v archeologii (obecné a specificky èeské/støedoevropské pøístupy, problémové okruhy a otázky, s nimiž je soudobá archeologie konfrontována).
Archeologie a krajina pøedkù - pojem krajiny v umìní, pøírodovìdì, filosofii, antropologii a archeologii; historie jejího zkoumání v evropském kontextu; pøehled vìdních disciplín integrovaných do studia historické krajiny a jejich agenda; èas a prostor jako základní velièiny sídelního procesu; krajinná a prostorová archeologie - pøístupy k interpretaci prostorových vztahù v pravìku a støedovìku.
Archetypy evropské kulturní krajiny - základní (modelové) pøíklady podob - archetypù - historické krajiny a jejich dílèích komponent v pravìku, protohistorii, raném a vrcholném støedovìku a v novovìku (typy sídel, fortifikace, funerální a rituální objekty, hranice, komunikace, exploatovaná krajina - pole, pastviny, niva, les, industriální zóny atd.).

Publikace je urèena pro studenty historických oborù, antropologie, event. krajinné ekologie a sociální geografie, zaujmout by mìla i pouèené ètenáøe, uèitele dìjepisu, podnìty k zamyšlení pøináší i profesionálním archeologùm a historikùm. Je vybavena obsáhlým poznámkovým aparátem, jehož forma neruší plynulost hlavního textu.