Wayback Machine
Jan FEB Mar
Previous capture 13 Next capture
2009 2010 2011
2 captures
13 Feb 10 - 20 Feb 10
Close Help

Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Akademie věd České republiky

Popularizační články

15.06.09
Jednou z nejslibnějších a nejatraktivnějších oblastí dnešní fyziky je nesporně supravodivost. Př...
21.06.09
Pod pojmem mikroskop si lidé nejčastěji představují optický přístroj využívající viditelného světla...
21.06.09
Slavnostní inaugurace urychlovače LHC proběhla v CERN 21. října 2008 za účasti oficiálních delegac...

Události

Seminář
J. Řídký, J. Lančok, J. Rosa, V. Cháb, K. Winkler, P. Hoefer
23.02.10 13:00 - 16:00
Seminář
Petříček, Dušek, Palatinus
08.03.10 09:00 - 09.03.10 18:00

Stalo se

20.01.10

jako přípravný projekt k evropskému laserovému systému ELI byl 23/11 2009 vládou ČR podpořen vl...

28.01.10

Prof. Ing. Jaroslavu Šestákovi, DrSc., z FZU AV ČR, v. v. i. a místopředsedovi Akademie věd ČR...

24.10.09

Na slavnostní ceremonii konané 18.8. v rámci mezinárodní krystalografické konference ECA v...

Činnost FZÚ

Současný vědecký program ústavu zahrnuje fyziku elementárních částic, kondenzovaných systémů, pevných látek a plazmatu a klasickou a kvantovou optiku.

Výzkum ve fyzice elementárních částic‭ ‬uskutečňujeme převážně v rámci‭ ‬velkých mezinárodních kolaborací.‭ ‬Jedná se o experimenty na urychlovačích‭ ‬v CERN u Ženevy a Fermilab v USA,‭ ‬ve kterých‭ ‬se zkoumá nejhlubší struktura hmoty a‭ ‬síly působící v mikrosvětě.‭ ‬S tím úzce souvisí i naše aktivity při‭ ‬vývoji detektorů částic.

Pohled do nitra detekční aparatury ATLAS v podzemní experimentální hale urychlovače LHC v CERN.

Zabýváme se také astročásticovou fyzikou,‭ ‬oborem na pomezí částicové fyziky a astrofyziky.‭ ‬Kosmické záření‭ ‬nejvyšších‭ ‬energií zkoumáme v rámci mezinárodní kolaborace v‭ ‬Observatoři Pierra Augera‭ ‬v Argentině.‭ ‬Jedná se o největší experiment‭ ‬tohoto druhu‭ ‬na světě.‭ ‬Věnujeme se i‭ ‬teoretické a matematické fyzice a‭ ‬otázce‭ ‬využití svazků částic v lékařství.

Simulace spršky kosmického záření vyvolané vysokoenergetickým protonem a dopadající na pole detektorů Observatoře Pierra Augera (vytvořeno Cosmus group of the University of Chicago).

Ve fyzice kondenzovaných systémů studujeme dynamické a kooperativní jevy v neuspořádaných a nehomogenních materiálech a systémech se sníženou prostorovou dimenzí. Hlavními objekty zájmu jsou kondenzované látky s výraznými fyzikálními vlastnostmi nebo v extrémních podmínkách. Zabýváme se přípravou a zkoumáním funkčních materiálů a kompozitů, supravodičů, kapalných krystalů a slitin s tvarovou pamětí ve formě monokrystalů, polykrystalů, nano- strukturovaných materiálů, tenkých vrstev a materiálových povlaků pomocí kombinace teoretických, experimentálních a moderních technologických přístupů.

Textura v kapalném krystalu (TGBA fáze)

V oblasti pevných látek je výzkum zaměřen na nové formy pevných látek, nové fyzikální jevy a principy mikroelektronických komponent. Vlastnosti nových materiálů jsou určovány povrchem, defekty, nanometrickou, vrstevnatou či aperiodickou strukturou. Charakteristické je propojení pokročilých technologií přípravy materiálů, unikátních metod jejich charakterizace v rozsáhlém oboru vnějších podmínek až do nanometrické i atomární úrovně a zpracování výsledků pomocí mikrofyzikálních i ab-initio teoretických výpočtů. Výrazně jsou zastoupeny magneticky a opticky aktivní materiály, nanokrystalické formy křemíku, polovodičů III-V, diamantu a grafitu a nanostruktury pro biologické, lékařské a mikroelektronické aplikace.

Průběh vytváření předem definovaného vzoru pomocí mikroskopu atomárních sil (AFM), v tomto případě písmene Si, z jednotlivých atomů křemíku (tmavá kolečka) na povrchu cínu (světlá kolečka).

K přípravě nových optických materiálů pro optoelektroniku se využívají nové plazmové a hybridní technologie. V oboru kvantové optiky jsou vyvíjeny různé typy zdrojů kvantově korelovaných fotonových párů a zařízení pro přenos takto uložené informace.

První výkonový zesilovač A1 laseru PALS

Intenzivně se studuje dynamika laserového plazmatu a zářivé vlastnosti vysokoteplotní fáze hmoty vytvářené terawattovým jodovým laserovým systémem PALS. Rychlé ionty a intenzivní roentgenové záření se využívají ke studiu interakce laserového svazku s plynnými i pevnými vzorky.

Copyright © 2008, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.