ÚČL AV ČR
Služby veřejnosti Katalogy a databáze Publikace Akce Struktura ústavu Kontakty

Připravované akce

  • Textologické kolokvium věnované otázkám současné ediční praxe se uskuteční ve čtvrtek 19. listopadu 2009 od 11.00 v zasedacím sále Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., Na Florenci 3, Praha 1, vchod C, 2. patro. Pořádá Ediční a textologické oddělení ÚČL AV ČR. Vystoupí např. Robert Adam, Karel Palek, Antonín Petruželka, Michael Špirit či Daniel Vojtěch.

    IV. kongres světové literárněvědné bohemistiky


    Ve dnech 28. června – 2. července 2010 proběhne v Praze IV. kongres světové literárněvědné bohemistiky, který již tradičně pořádají Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR, v. v. i., Ústav české literatury a literární vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Památník národního písemnictví v Praze. Kongres bude tentokrát zaměřen metodologicky a hodlá se věnovat různě pojímaným projevům jinakosti v české literatuře. Pod názvem Jiná česká literatura (?) bychom jej rádi soustředili k problematice české literatury rozhraní a okraje, české literatury v perspektivách genderu, otázkám archivu české literatury, kulturním a mezioborovým přístupům v české literatuře a vzhledem k máchovskému výročí též k tzv. druhému životu díla K. H. Máchy.

    Vyšly první dva svazky

    edice Theoretica & historica

    Siegfried J. Schmidt: Přesahování literatury. Od literární vědy k mediální kulturní vědě, přel. Z. Adamová; doslov: M. Wögerbauer, Praha: Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. Tradiční předmět literární vědy, text, ztratil své privilegované postavení a je dnes vnímán jako jedna z početných mediálních nabídek. Přední německý filozof a teoretik medií, Siegfried J. Schmidt, si klade otázku, jakým způsobem by se moderní teorie a literární věda zvláště měla s touto skutečností vyrovnat, a v předloženém náčrtu vymezuje principy mediální kulturní vědy. Kulturu přitom nechápe jen jako svět umění, rituálů a hodnot, nýbrž v nejširším smyslu jako sféru představ a reprezentací, jež nám umožňují orientaci v realitě.
    Bohumil Fořt: Literární postava. Vývoj a aspekty naratologických zkoumání, Praha: Ústav pro českou literaturu, AV ČR, v. v. i. Kniha předkládá exkurz do historie a současnosti teoretického výzkumu literární postavy, jedné z kategorií, která je součástí teoretického zkoumání vyprávění od jeho počátků až do současnosti. Výběrově se věnuje systémovým pokusům o objasnění fenoménu literární postavy, představuje jejich souvislosti a vývoj, analyzuje teoretické koncepce usilující o ontologii literárních postav.

    V Edici E

    v obrazové podobě nově zpřístupňujeme malotirážní sborník K interpretaci uměleckého literárního díla z roku 1970 s příspěvky M. Jankoviče, Z. Pešata, A. Hamana, R. Pytlíka, P. Blažíčka a M. Pávka. Dále zpřístupňuje všech 21 dosud vydaných svazků Souboru díla F. X. Šaldy. V digitální podobě se tak čtenářům dostává jeden ze zásadních edičních projektů Ústavu pro českou literaturu, který na sklonku 40. let 20. století vznikl na půdě Společnosti F. X. Šaldy a jehož zatím poslední svazek vyšel v roce 1997 v nakladatelství Torst. Ve svazku Kritických projevů 13 (sv. 22) čtenář nalezne na stranách 391-449 rejstřík osob ke všem nebeletristickým svazkům Souboru díla F. X. Šaldy. Boje o zítřek.
    http://www.ucl.cas.cz/edicee/?expand=/soubory/FXS


    Uskutečněné akce

    Ve dnech 29. a 30. dubna 2009 proběhl již osmý díl studentské literárněvědné konference, tentokrát s tématem Literární historie, sémiotika, fikce – inspirace dílem Vladimíra Macury. Podrobnosti na http://www.ucl.cas.cz/slk.

    Ve dnech 9. a 10. dubna 2008 proběhl v ÚČL sedmý ročník studentské literárněvědné konference pod názvem Obraz dějin v české a slovenské literatuře. Podrobná zpráva, fotodokumentace, seznam účastníků a program na http://www.ucl.cas.cz/slk/?expand=/2008

    Literárněvědné fórum- Přednáškový cyklus ÚČL AV ČR pro odbornou a kulturní veřejnost
    Podzim 2007

    • Georg Escher (Univerzita Basilej) Pražský román? Urbanizace jako problém v české a německé literatuře
      Středa 31. října, 17:00
    • Jiří Dienstbier: dramatik Diskusní setkání s Jiřím Dienstbierem uvedla Lenka Jungmannová
      Úterý 20. listopadu, 17:00
    • Inspirující myšlení Zdeňka Mathausera Diskusní kolokvium. Vstupní referáty pronesli Miroslav Petříček, Marie Kubínová, Zdeněk Hrbata, Milan Jankovič
      Úterý 18. prosince, 16:00
      Místo: zasedací síň ÚČL AV ČR, v.v.i., Na Florenci 3, Praha 1, 2. patro, vchod C.

    Ústav sobě

    Kolokvium a vzpomínkové setkání u příležitosti šedesátého výročí vzniku ÚČL AV ČR, v. v. i. se uskuteční 15. litopadu 2007 od 10.30 v zasedací místnosti ÚČL Na Florenci 3, Praha 1, 2. patro, vchod C.

    Kolokvium na téma DRUHÁ AVANTGARDA

    se konalo ve vile Lanna, dne 23. října 2007, bylo pořádáno v rámci grantu na téma Mýty, jazyk a tabu české postavantgardy 40.-60. let. Kolokvium bylo diskusní, s úvodními tezemi vystoupili: Anja Tippner, Marie Langerová, Karel Srp, Jiří Brabec, Stanislav Dvorský, Miroslav Petříček, Daniel Vojtěch, Tomáš Glanc, Josef Vojvodík, Josef Hrdlička, Karel Císař.

    Čtenáři a čtení

    Národní knihovna ČR a Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., uskutečnily v roce 2007 průzkum mezi českými čtenáři. Viz tisková zpráva. Podrobnosti na adrese: http://skip.nkp.cz/akcTyden07.htm.

    Spisovatel a peníze

    Oddělení pro výzkum literární kultury Ústavu pro českou literaturu AV ČR při příležitosti 60. výročí založení ÚČL uspořádalo ve dnech 17. až 18. října 2007 v zasedací síni Ústavu pro českou literaturu AV ČR. sympozium na téma Autor a peníze. Ekonomické souvislosti spisovatelské profese v české kultuře 19. a 20. století. Sympozium navazuje na předchozí tři říjnová setkání pořádaná oddělením pro výzkum literární kultury ÚČL AV ČR.

    Literárněvědné fórum- Přednáškový cyklus ÚČL AV ČR pro odbornou a kulturní veřejnost
    Jaro 2007

    • Jaroslav Med: Antisemitismus v literatuře druhé republiky
      Úterý 27. února, 17:00
    • Milan Jankovič: Dílo jako sebepřesahující dění
      Úterý 27. března, 17:00
    • Daniel Vojtěch: Myslet dějinami literatury
      Úterý 24. dubna, 17:00
    • Jiří Pechar: Literatura v perspektivě psychoanalýzy
      Úterý 29. května, 17:00
    • Ve srovnávací perspektivě: nejnovější česká, polská a ukrajinská próza Diskusi u kulatého stolu uvedli svými příspěvky Agata Dziedzic (Univerzita Vratislav), Igor Kedzierski (Univerzita Krakov) a Alexander Kratochvil (Univerzita Greifswald), hosté ústavu v rámci mimořádné podpory AV ČR určené zahraničním bohemistům. Úterý 12. 6. 17:00

    • Současná literární produkce: poezie, próza, drama. Ohlédnutí za rokem 2006 Panelová diskuse
      Úterý 19. června, 17:00

      Místo: zasedací síň ÚČL AV ČR, v.v.i., Na Florenci 3, Praha 1, 2. patro, vchod C. Čas: Přednášky se konají během školního roku, zpravidla poslední úterý v měsíci, začínají v 17:00, není-li uvedeno jinak.

    F. X. Šalda /Tvorba v kontextech/ 1867-1937-2007

    Společnost F. X. Šaldy, Ústav pro českou literaturu AV ČR, Ústav české literatury a literární vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Ústav české literatury a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Moravská zemská knihovna v Brně uspořádali ve dnech 20.-22.6. 2007 v Brně třídenní vědeckou konferenci věnovanou 140. výročí narození a 70. výročí úmrtí Františka Xavera Šaldy. Konference se uskutečnila v jednacím sále Moravské zemské knihovny v Brně.

    Ústav pro českou literaturu AV ČR uspořádal ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UK 6. ročník studentské literárněvědné konference Legendy a mýty české a slovenské literatury

    ve dnech 11.-12. dubna 2007. Podrobnosti na stránce studentské konference http://www.ucl.cas.cz/slk.

    Tématem třetího mezioborového sympozia Česká kultura a umění ve 20. století byly Omyly a objevy v umění 20. století.

    Sympozium pořádané Ústavem pro českou literaturu AV ČR a Katedrou bohemistiky FF UP proběhlo v Olomouci 13.-14. března 2007.
    Zvací dopis zde.

    Ústav pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci s Archivem města Plzně uspořádal 27. mezioborové plzeňské sympozium Cizí, jiné, exotické v české kultuře 19. století.

    Konference se konala v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje v Plzni 22.-24. února 2007.

    Literárněvědné fórum Přednáškový cyklus ÚČL AV ČR pro odbornou a kulturní veřejnost Podzim 2006

    • Jakub Češka: Glorifikace autorského gesta v esejích Milana Kundery
      Úterý 21. listopadu, 17:00
      Anotace: Geneze svrchovanosti autorského gesta. Náčrt vývoje poetiky Kunderových románů. Kruh lyriky, neosobního psaní a pozdní definice románu jako návrat k sebejistotě mluvčího. Poznámka ke kontextu počeštěných esejí Milana Kundery a k původním francouzským knižním vydáním.
    • Josef Vojvodík Avantgarda je mrtva! Ať žije avantgarda! K pojmovému vymezení vztahu moderna – avantgarda – postavantgarda
      Úterý 12. prosince, 17:00
      Anotace: Problematizace myšlenky "smrti avantgardy" mj. optikou postmoderny, která vyslovila tezi "likvidace avantgardy", čímž vlastně zaujala pozici, kterou si usurpovala právě tzv. historická avantgarda s jejím gestem "likvidace umění". Nestala se však nakonec sama avantgarda mnohem spíše "obětí" vlastního diskurzu, který kolem sebe vytvořila, než "obětí" institucionalizovaného (uměleckého) trhu, jak často ráda tvrdila? Avantgarda, která se ve svém paradigamtickém žánru, v manifestu, sebeafirmovala, která v něm žila a také zemřela?

    Přednáška profesora Wernera Wolfa

    Přednáška profesora Wernera Wolfa (Karl-Franzens-Universität Graz)
    DEFAMILIARIZED FRAMINGS IN FICTION and PAINTERLY ANALOGIES
    A Contribution to a Frame-Theoretical Analysis of Literature and Other Media
    se konala 5. října 2006 v Ústavu pro českou literaturu, Na Florenci 3.

    Projekt Ústavu pro českou literaturu AV ČR Česká elektronická knihovna – Poezie 19. století obdržel cenu Inforum 2006.

    Jde o jednu ze dvou cen (bez udání pořadí) určenou pro Českou republiku. Mezinárodní konference Inforum, jejíž dvanáctý ročník se uskutečnil v Praze ve dnech 23. – 25. května, je zaměřena na elektronické zdroje a jejich využití ve vědě a výzkumu. Jejími pořadateli jsou Albertina icome Praha s.r.o., přední dodavatel elektronických informačních zdrojů v ČR a SR, a Vysoká škola ekonomická v Praze.
    Odkazy na média:
    • Tisková zpráva ČTK, 31. 5. 06 - ve zkrácené podobě převzaly téhož dne Lidové noviny, s. 24
    • Zpráva na oficiálních stránkách konference www.inforum.cz - převzal "portal pre knižnicnu a informačnu teoriu a prax Infolib" - http://www.infolib.sk
    • Reportáž o projektu v Českém rozhlase na stanicích Radiožurnál a Vltava.

    Studentská konference "Poetika programu - program poetiky"

    Ústav pro českou literaturu AV ČR uspořádal ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UK 5. a 6. dubna 2006 Studentskou literárněvědnou konferenci 2006 "Poetika programu - program poetiky", která byla věnována českým a slovenským literárním uskupením, která své záměry formulovala v programovém prohlášení nebo jejich poetika v takový program vykrystalizovala. Budou nás zajímat kulturněhistorické okolnosti vzniku programu, šíře jeho záměrů ve vztahu k dalším druhům umění, jeho vliv na dobové kulturní dění a jeho pozdější recepce a samozřejmě jeho konkrétní realizace v tvorbě jeho stoupenců a následovníků.

    O psaní dějin

    Oddělení teorie prózy a Oddělení pro výzkum literatury 20. století uspořádalo 31. 1. 2006 v Praze kolokvium O psaní dějin - Teoretické a metodologické problémy literární historiografie. Záměrem kolokvia je poskytnout prostor pro kritické analýzy a hodnocení dosavadního vývoje literární hitoriografie a především pro širší diskusi o možných přístupech a podobách psaní literárních dějin. Místo jednání: Zasedací místnost (II. patro) Ústavu pro českou literaturu AV ČR, Na Florenci 3/1420, 110 00 Praha 1, Česká republika, tel. +420 224 810 982, fax +420 224 818 437
    Program

    Komedie o Heleně, dceři císaře tureckého

    V čase předvánočním na prkna Ústavu pro českou literaturu podkrkonošská lidová hra Komedie o Heleně, dceři císaře tureckého dorazila.

    Den otevřených dveří 9. listopadu 2005

    Den otevřených dveří 9. listopadu 2005 pořádaný v rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd České republiky proběhl za účasti studentů Akademie třetího věku provázených odbornou garantkou literárního studia PhDr. Věrou Menclovou (FF UK) a studentů Gymnázia Přípotoční v Praze 10 (provázela Mgr. Jana Krejčová). Představeny byly především databáze dostupné on-line veřejnosti (bibliografické databáze, katalog knihovny, archiv časopisů, Česká elektronická knihovna) a aplikace na CD-ROMu (lexikografické výstupy ústavu). Jednoznačně se ukázalo, že využití elektronických médií v oblasti humanitních věd je už záležitostí všech generací. Méně tradiční podobu výzkumů směřujících ke zkoumání kulturní historie reprezentoval přehled bádání v oblasti populární literatury; názorné ukázky cliftonek a ženského čtení uspěly jak u někdejších aktivních čtenářů, tak u nejmladšího obecenstva. Akci uzavřel studentský literární seminář věnovaný kratším prozaickým žánrům; originální interpretační přístupy předvedli nejen začínající filologové, ale i zájemci o exaktní obory.
    Fotodokumentace

    5. kolokvium Literatura jako text mezi texty

    Oddělení poetiky textu uspořádalo 18. října 2005 ve vile Lanna již 5.,závěrečné, mezioborové kolokvium v rámci grantu "Text v pohybu". Jeho tématem bzlo mezioborové téma "chůze". V přednáškovém bloku přednesli svá vystoupení prof. Zdeněk Neubauer, dr. Roman Prahl, doc. Zdeněk Hrbata a dr. Daniela Hodrová, DrSc.

    Literární život v neuralgických obdobích českých dějin 19. a 20. století

    oddělení pro výzkum literární kultury Ústavu pro českou literaturu AV ČR připravilo sympozium Literární život v neuralgických obdobích českých dějin 19. a 20. století . Sympozium, jež navázalo na loňské setkání věnované beletrii v periodickém tisku, se uskutečnilo 13.- 14. října 2005.

    III. kongres světové literárněvědné bohemistiky

    Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR, Katedra české literatury a literární vědy a Ústav bohemistických studií Filozofické fakulty UK a Památník národního písemnictví v Praze uspořádaly ve spolupráci s Obcí spisovatelů a Muzeem Boženy Němcové v České Skalici III. kongres světové literárněvědné bohemistiky, který proběhl od 28. června do 3. července roku 2005 v Praze . Pod názvem Hodnoty a hranice; Svět v české literatuře, česká literatura ve světě byl kongres věnován rozpravě o kanonických dílech české literatury a o mezinárodních souvislostech jejich zrodu i působení. Tisková konference k III. kongresu světové literárněvědné bohemistiky a k výstavě ke 100. výročí narození Vladimíra Holana "Noční hlídka srdce", na jejíž vernisáži byl kongres slavnostně zahájen, se uskutečnila ve středu 22. 6. 2005 od 11:00 v budově Kanceláře AV ČR.

    Česká elektronická knihovna – Poezie 19. století

    Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR a firma inSophy, Centrum softwarových řešení pro vědu a špičkové technologie, uvedl dne 11. 5. 2005 do provozu plnotextovou databázi Česká elektronická knihovna – Poezie 19. století. Projekt Česká elektronická knihovna představuje ojedinělý počin v oblasti zpřístupnění digitalizovaného kulturního dědictví, a to nejen v českém kontextu. Internetová aplikace na adrese http://www.ceska-poezie.cz umožňuje bezplatný přístup k 1 200 odborně ošetřeným básnickým knihám, což pokrývá takřka veškerou básnickou knižní produkci 19. století. Široká veřejnost tak získá snadný přístup k bohatému souboru básnických textů, z nichž některé byly až donedávna prakticky nedostupné, odborníkům pak nabídne řadu sofistikovaných nástrojů pro pokročilou práci s uměleckým textem (např. strukturované vyhledávání, automatické vytváření abecedního a frekvenčního slovníku). Česká elektronická knihovna se zajisté uplatní i v rozvíjející se oblasti e-learningu. Projekt Česká elektronická knihovna vznikal ve stejnojmenném oddělení ÚČL AV ČR v letech 1998–2005. Náročné softwarové ošetření internetové aplikace vyvinula firma inSophy. Projekt byl spolufinancován v rámci grantového programu MK ČR. Prezentace plnotextové internetové databáze 1 200 sbírek české poezie „Česká elektronická knihovna – Poezie 19. století“ se konala 11. 5. v budově AV ČR (Národní třída 3, Praha 1). Za první týden veřejného provozu se registrovalo 300 uživatelů.

    Teorie vyprávění: současná podoba výzkumů

    5. května 2005 vystoupili v rámci naratologického bloku ústavních diskusí dva hosté oddělení teorie prózy, Prof. Dr. Vera Nünning, vedoucí institutu anglistiky na Univerzitě v Heidelbergu, a Prof. Dr. Ansgar Nünning, který řídí institut anglistiky na Univerzitě v Giessenu a současně i mezinárodní program doktorského studia zaměřeného na kulturologický a literárněvědný výzkum (IPP).
    • Vera Nünning objasnila ve své přednášce „A culture sensitive approach to literary history“ kulturologický přístup k psaní literární historie, který se emancipuje od dvou tradičních modelů, imanentního a sociologického (zvl. marxistického), a vnímá literaturu jako prostor, který díky své kapacitě „pohlcuje“ celou řadu kulturních fenoménů („literature as container of culture“). Vymezila některé tradiční aspekty, které fungují při vytváření historického konceptu: více...
    • Ansgar Nünning představil ve své přednášce „Neue Entwicklungen in der postklassischen Erzähltheorie – dargestellt am Beispiel von kognitiven Rekonzeptualisierungen von unzuverlässigem Erzählen“ nejprve přehled současných trendů v naratologii chápáné nanejvýš široce jako věda o zprostředkování lidské zkušenosti v narativních strukturách a kritizoval toto pojetí vedoucí až ke ztrátě zájmu o narativ literární a opomíjení jeho specifických kvalit. Současně však zdůraznil pozitivní aspekt interdisciplinární naratologie vtahující předpoklady a mechanismy čtenářské recepce do analýzy fungování literárního narativu. Tohoto momentu využil k přehodnocení konceptu nespolehlivého vypravěče a provokativně popřel nutnost vymezovat jej ve vztahu k instituci implikovaného autora jako garanta „spolehlivosti“ zprostředkování. Více...Fotodokumentace
    • 19. května 2005- prof. Wolf Schmid, Univerzita Hamburg: Narativní transformace. Přednáška předního německého slavisty(práce o Puškinovi, Dostojevském a ruské moderně) a teoretika vyprávění, autora vývojového přehledu Narratologija (20003) a generativního modelu narativu, bude provázet stejnojmennou studii, která vyšla v ÚČL jako 3. svazek edice Theoretica. Wolf Schmid stojí v čele badatelského týmu Forschergruppe Narratologie na univerzitě v Hamburku.

    Ruralismus, jeho kořeny a dědictví, osobnosti-díla-ideje

    Pekařova společnost Českého ráje v Turnově, Literární archiv PNP v Praze a Ústav pro českou literaturu AV ČR uspořádaly při příležitosti 80. výročí založení literární revue "Sever a východ" konferenci Ruralismus, jeho kořeny a dědictví. Konference se uskutečnila ve dnech 22.-23. dubna 2005 v lázních Sedmihorkách.

    Původ poezie- seminář v rámci přednáškového cyklu: únor-březen 2005

    vždy ve čtvrtek od 13:30, kontaktní osoba Daniel Řehák
    • 24. února 2005- Sylva Fischerová: Devět lhoucích Múz- múzy starého Řecka
    • 3. března 2005- "Múzy latinského světa"- múzy Říma a latinského středověku
    • 10. března 2005- Pavel Sládek: "Dříve než slova svá počnu..."- komentář hebrejského textu
    • 17. března 2005- Jiří Starý: Sebevědomí básníka- inspirace na starém Severu
    • 24. března 2005- Jan Čermák: Caedmon a další- inspirační zdroje poezie Anglosasů
    • 31. března 2005- Daniel Řehák: Kotel poetiky- překlad a rozbor staroirského textu o poetice
    • 14. dubna 2005- Oldřich Král: Vědomí básně, sebevědomí básníka. Proměny čínské ideje básnické

    "Bývalo u mne zotvíráno“, Východiska a perspektivy české křesťanské poezie a prózy 20. století

    uspořádal Ústav pro českou literaturu AV ČR, Filozofická fakulta UK v Praze, Moravská zemská knihovna v Brně, Masarykova univerzita v Brně a Společnost odkazu básníka Jana Zahradníčka, Brno, 7.-9.duben 2005. Stěžejními tématy dvoudenní mezinárodní konference, pořádané pod záštitou ministra kultury ČR, byly otázky spojené s problematikou vymezení a profilace různých fází a podob české křesťansky motivované poezie a prózy 20. století jako konzistentní a přesto specifické součásti celku české literatury. Vedle možnosti interpretace konkrétních děl tvůrců inspirovaných křesťanským pohledem na svět se nabízí i literárně historická perspektiva, zaměřená na problematiku dobového společenského kontextu a na široké souvislosti a vztahy uvnitř národní literatury a umění; pozornosti by neměly uniknout rovněž různé podoby myšlení o literatuře ani širší uměnovědné souvislosti. Samostatný blok byl věnován životu a dílu básníka Jana Zahradníčka.

    Mezi deklamovánkou a románem. Proměny žánrů v české a slovenské literatuře

    Ve dnech 6. a 7. dubna 2005 proběhla studentská literárněvědná konference, kterou již počtvrté pořádal Ústav pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UK.Diskusní fórum tvořili kromě studentů také pedagogové bohemistických a slovakistických kateder, pracovníci ústavu v čele s ředitelem doc. Pavlem Janouškem. Pozvání na první jednací den přijali také slovenský velvyslanec v ČR Mgr. Ladislav Ballek, Dr.h.c. a proděkan PedF UK prof. Zdeněk Helus. Slavnostního zakončení se zúčastnila a ceny předala členka vědecké rady akademie doc. Lydia Petráňová.

    Česká kultura a umění ve 20. století- ideologie a imaginace

    pořádala Katedra bohemistiky FF UP v Olomouci a Ústav pro českou literaturu AV ČR ve dnech 8. a 9. března 2005 v Olomouci jako první z připravovaného pravidelného cyklu mezioborových sympozií. Stěžejním tématem byla obecná problematika střetávání a koexistence ideologie a imaginace-obraznosti, proces utváření vztahu mezi nejrůznějšímui projevy ideologického myšlení, uměním a společností jako problémové pojetí a interpretace jevů.

    Český strukturalismus po poststrukturalismu

    Ústav pro českou literaturu uspořádal 8.2. 2005 v Praze kolokvium k připomenutí třicátého výročí úmrtí literárního vědce Jana Mukařovského.Záměrem našeho kolokvia je připomenout jednak významné teoretické příspěvky Jana Mukařovského, prozkoumat jeho esteticko-filosofické myšlení v souvislosti s přístupy některých poststrukturálních myslitelů, ale především poskytnout prostor pro širší diskusi o současném působení českého literárněvědného strukturalismu po poststrukturalismu.
    Role garanta letošního kolokvia se ujal prof. Lubomír Doležel.

    Literatura jako text mezi texty

    Oddělení poetiky textu Ústavu pro českou literaturu AV ČR uspořádalo IV. kolokvium řady Literatura jako text mezi texty 23. listopadu 2004 od 13:00 ve vile Lanna, V sadech 1, Praha 6.

    Život a dílo Josefa Škvoreckého

    Literární akademie, Ústav pro českou literaturu AV ČR, PEN klub a Městský úřad Náchod uspořádaly ve dnech 22.-24. září 2004 v Náchodě konferenci věnovanou životu a dílu Josefa Škvoreckého

    Literatura jako text mezi texty

    Oddělení poetiky textu Ústavu pro českou literaturu AV ČR v rámci grantového projektu Text v pohybu uspořádalo třetí kolokvium řady Literatura jako text mezi texty , které se uskutečnilo 8. června 2004 od 13:00 ve vile Lanna ( V sadech 1, Praha 6). Diskuse se zaměřila zejména k otázkám otevřenosti literárního textu a k jeho řečové povaze.

    Studentská konference Krajina a dům, vzdálenost a blízkost, nahoře a dole...

    Vzdělání a osvěta v české kultuře 19. století

    Ústav pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci s Archivem města Plzně uspořádal 24. mezioborové plzeňské sympozium V práci a vědění jest naše spasení. Vzdělání a osvěta v české kultuře 19. století. . Konference se konala v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje v Plzni 4.-6. března 2004.

    Hledání expresionistických poetik

    Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, katedra bohemistiky Pedagogické fakulty ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR uspořádala konferenci Hledání expresionistických poetik. Konference se konala v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích ve dnech 11.-13. února 2004.

    Felix Vodička 2004

    Ústav pro českou literaturu AV ČR připomněl třicáté výročí úmrtí literárního vědce Felixe Vodičky (11.4.1919-5.1.1974) uspořádáním pracovního kolokvia, které se zaměřilo na badatelův přínos moderní literární historii a teorii. Příspěvky zamýšlené především jako motivace pro další diskusi, která přinesla početné podněty, byly sdruženy do čtyř problémových okruhů mapujících sféry Vodičkova zájmu:
    1. K dějinám literatury a literární historiografii (referáty přednesli Herta Schmid, Universitaet Potsdam a Dalibor Tureček, JČU České Budějovice)
    2. Teorie prózy jako perspektiva moderní naratologie (referáty přednesli Alice Jedličková, Tomáš Kubíček a Ondřej Sládek, ÚČL AV ČR Praha)
    3. K pojetí konkretizace a literárních vztahů (referáty přednesli Marie Kubínová, Lenka Kusáková, Miroslav Červenka, Milan Jankovič, ÚČL AV ČR Praha a Jiří Holý, FF UK Praha)
    4. Felix Vodička, věda a instituce (referáty přednesli Jaroslava Janáčková, FF UK Praha a Zdeněk Pešat, ÚČL AV ČR Praha).

    Podrobnou zprávu o průběhu jednání přinesl časopis Česká literatura;ČL 52, 2004, s. 281-284; byl vydán sborník.
    Fotodokumentace

  • HOME | Služby veřejnosti | Katalogy a databáze | Publikace | Akce | Struktura ústavu | Kontakty