English versionEnglish version

Úvodní stránka // Publikace ke stažení /  Standardy bydlení 2007/2008

Obsah publikace
Probíhající projekty
Ukončené projekty
Uspořádané konference
Výzkumy

Publikace ke stažení

Lux M., P. Sunega, M. Mikeszová, T. Kostelecký (2008): Standardy bydlení 2007/2008: Faktory vysokých cen vlastnického bydlení v Praze

Lux M., P. Sunega, M. Mikeszová, T. Kostelecký 2008

Standardy bydlení 2007/2008
Faktory vysokých cen vlastnického bydlení v Praze

Praha: Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.


Publiaci je v současné době možno získat prostřednictvím Tiskového a edičního oddělení Sociologického ústavu, v.v.i., případně prostřednictvím členů týmu socioekonomie bydlení (viz sekce Kontakty).


Výběr z úvodního slova, jehož autorem je editor M. Lux:

Hlavním cílem projektu s názvem „Trh s bydlením v metropoli prizmatem ekonomické sociologie: „tranzitivní“ faktory vysokých cen vlastnického bydlení v Praze“ podpořeného Grantovou agenturou ČR (reg. č. 403/06/0915), jehož hlavním výstupem je právě monografie Standardy bydlení 2007/2008, bylo odhalit, zda-li existují takové „tranzitivní“ (dočasné, netržní, neospravedlnitelné) faktory, které by mohly přispívat k vysokým cenám vlastnického bydlení v Praze, resp. k vysoké hodnotě indikátoru P/I u starších i nových bytů v osobním vlastnictví v Praze, a odhadnout vliv takových faktorů. Omezení výzkumu na hlavní město mělo své příčiny metodologické (celostátní výzkum by byl velmi drahý a dodatečné náklady by pravděpodobně nepřinesly odpovídající hodnotu v poznatcích) a zdůvodnitelné i rozsahem problému (v hlavním městě se projevuje vysoká výše indikátoru P/I nejen pro nové, ale také starší vlastnické bydlení). Příčiny nízké finanční dostupnosti vlastnického bydlení v Praze, resp. vysokých cen bydlení a vysokých hodnot indikátoru P/I, bylo přitom možné očekávat jak na straně nabídky, tak na straně poptávky – a právě komplexní analýza těchto příčin tvoří hlavní náplň analytické části překládané studie.

Monografie Standardy bydlení 2007/2008 navazuje na úspěšnou řadu dříve vydaných monografií se stejným názvem (avšak jiným vročením) vydaných Sociologickým ústavem AV ČR, v.v.i. v letech 2004-2006 a kopíruje jejich formální strukturu. Všechny Standardy jsou rozděleny do dvou hlavních částí – části analytické a části modulové. Zatímco analytická část se věnuje pokaždé jinému problému, struktura modulové části zůstává zachována; modulová část obsahuje aktualizované časové řady údajů o vývoji makroekonomické situace, hypotečního trhu, stavebního spoření, spotřebních výdajů domácností a demografického vývoje v naší zemi včetně jejich stručného komentáře. Idea vydávání pravidelných studií mapujících dění na bytovém trhu vznikla již v roce 2004 a to na základě úspěchu podobných studií s názvem Housing Finance Review publikovaných každoročně Joseph Rowntree Foundation ve Velké Británii. Jakkoliv se ukázalo, že není možné vydávat Standardy každoročně, existuje záměr Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. nadále vydávat tyto monografie alespoň v tříletém intervalu.

Účel těchto monografií je přitom zejména poskytnout hlubší vhled do fungování trhu bydlení, opřený o empirický důkaz (například dotazníkové šetření, ekonometrické modelování nebo kvalitativní sociologický výzkum), mezinárodní komparaci či experiment; monografie rovněž před svým vydáním prochází recenzním řízením. Tento její odborný charakter vyžadující nejdříve definici a operacionalizaci daného problému a následně provedení řady výzkumů pak do jisté míry neumožňuje okamžitě zareagovat na zcela nové podmínky – většina zde uváděných údajů a výsledků se tak vztahují maximálně k roku 2007. Na druhou stranu by hloubka provedených výzkumů měla být určitou zárukou, že se jedná o poznatky dlouhodobějšího charakteru, které mohou přinést obecnější a hlubší pochopení chování trhů bydlení nejen v naší zemi, ale v tranzitivních či vyspělých zemích obecně.

Na tomto místě bych chtěl, za autorský kolektiv, poděkovat všem, kteří umožnili, aby tato monografie mohla vzniknout. Naše poděkování náleží zejména těm zástupcům realitních kanceláří, významných stavebních a developerských firem, výrobců stavebních materiálů, poskytovatelů hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření, kteří se zúčastnili celé škály výzkumů provedených v rámci tohoto projektu a které zde z důvodu zajištění jejich anonymity nemohu jmenovat. Stejně tak bych chtěl poděkovat soukromým pronajímatelům, kteří se rovněž zúčastnili zvláštního dotazníkového šetření provedeného v rámci tohoto projektu, a Sdružení majitelů domů a bytů za asistenci při realizaci tohoto šetření. Naše díky patří také vybraným prvonabyvatelům bydlení v Praze, kteří rovněž odpověděli našim tazatelům na mnohdy vtíravé otázky, a vybraným vysokoškolským studentům zejména z Vysoké školy ekonomické, kteří se zúčastnili ojedinělého experimentu. Bez vydatné pomoci Kateřiny Bernardyové a Ivy Zvěřinové při přípravě i realizaci všech dotazníkových i kvalitativních šetření, programátora Jana Pokorného při zhotovení experimentálního programu pro výzkum chování lidí na trhu bydlení, zástupců tiskového oddělení Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., a bez námětů a připomínek dvou anonymních recenzentů by Standardy v této podobě jen těžko mohly vzniknout.

Předkládané Standardy jsou již čtvrtými v pořadí; avšak prvními, které se detailně věnují nejen problematice dostupnosti vlastnického bydlení v Praze a faktorům v pozadí vysokých cen bytů v našem hlavním městě, ale také i ve světovém výzkumu bydlení často opomíjené problematice fungování nabídkové strany trhu bydlení (procesů v pozadí bytové výstavby). Pevně věřím, že si toto téma nalezne své čtenáře jak mezi odborníky a praktickými speciality, tak mezi laickou veřejností. I přes to, že se jedná o odbornou monografii užívající jazyk specifický pro odborné publikace, snahou všech autorů bylo učinit text čitelným pro širší veřejnost. Doufám jen, že se nám to povedlo.

Martin Lux, editor monografie


Publiaci je v současné době možno získat prostřednictvím Tiskového a edičního oddělení Sociologického ústavu, v.v.i., případně prostřednictvím členů týmu socioekonomie bydlení (viz sekce Kontakty).


Poslední publikace
Lux M., P. Sunega, M. Mikeszová, J. Večerník, F. Matyáš (2006): Analýza opatření bytové politiky směřujících k podpoře flexibility práce v ČR: 1. díl - teoretický úvod Lux M., P. Sunega, M. Mikeszová, J. Večerník, F. Matyáš (2006): Analýza opatření bytové politiky směřujících k podpoře flexibility práce v ČR: 2. díl - výsledky empirických šetření
©SEB