Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Výzkum oddělení 11

Mössbauerova spektroskopieVýzkumná témata

Studium systémů obsahujících nanočástice sloučenin a slitin železa. Jedná se o nanokompozity tvořené mříží SiO2 se zabudovanými částicemi různých krystalografických modifikací Fe2O3 resp. feritů MFe2O4 (kde M = Co, Ni, Zn, Cd, Cu a Mn) se spinelovou strukturou. Dále to jsou nanogranulární systémy vzniklé řízenou krystalizací amorfních resp. metastabilních rychle kalených slitin obsahujicích Fe.

  Celý text >>

Supratekutost a kvantová turbulenceVýzkumná témata

Proudění supratekutého He II (jeho stabilita kolem torzně oscilujícího válce) a kvantová turbulence (časový rozpad turbulence generované v protiproudu normální a supratekuté složky) jsou studovány metodou tlumení druhého zvuku při T > 1,3 K. Rotující fáze supratekutého 3He a proudění He II při T → 0 jsou studovány ve spolupráci s Finskem a Velkou Británií. Připravují se experimenty kryogenní turbulentní konvekce vysokých Rayleighových čísel.

  Celý text >>

Fyzikální vlastnosti krystalických d-f intermetalikVýzkumná témata

Věnujeme se studiu magnetismu a magneto-elasticity intermetalických sloučenin vzácných zemin a uranu s vysokým obsahem 3d kovu (Fe a/nebo Co). Tyto sloučeniny kombinují lokalizovaný magnetismus f-elektronové podmřížky s itinerantním magnetismem 3d-podmřížky a patří k důležité třídě moderních magnetických materiálů. Většinou studujeme vysoce kvalitní monokrystaly pěstované v naší laboratoři. Zde jsou některé z našich významných výsledků:  Celý text >>

Slabá supravodivostVýzkumná témata

Výzkum magnetických vlastností supravodičů SQUIDovými magnetometry. Cílem naší práce je porozumět magnetickým vlastnostem supravodičů v oblasti nízkých polí H-T fázového diagramu. Tyto vlastnosti jsou studovány z teplotních závislostí dc magnetizace, ac susceptibility, M-H měření a relaxačních procesů.


Řešitelský tým: Z. Janů, F. Soukup  Celý text >>

Vysokoteplotní supravodivostVýzkumná témata

Výzkum relaxačních procesů v magnetických materiálech a systémech vortexů v různých formách (tenké vrstvy, monokrystaly, pásky, keramiky) vysokoteplotních supravodičů. Experimentální sledování velikosti a stability indukovaných proudů v širokém rozsahu vnějších podmínek (teplota, velikost a orientace magnetického pole). Modelový popis těchto jevů.

  Celý text >>

Amorfní, nanokrystalické a nanokompozitní materiályVýzkumná témata

Skupina se zabývá přípravou a studiem magnetických materiálů, zejména magneticky měkkých, s velmi jemnou (amorfní nebo nanometrickou) atomovou strukturou. Jsou studovány magnetické, magneto-elastické a magneto-transportní vlastnosti. Cílem výzkumu je jednak objasnění mikrofyzikálních mechanizmů těchto vlastností, ale i jejich využití pro praktické účely.

  Celý text >>

Magnetická měření konstrukčních a elektrotechnických materiálůVýzkumná témata

Výstavba obecné teorie odezvy nelineárních nerovnovážných systémů, založené na dekompozici operátorů odezvy systému. Studium magnetizačních procesů a jejich závislostí na mikrostruktuře a vnějších podmínkách (napětí, teplota). Vývoj metody nedestruktivního testování magnetických materiálů.

  Celý text >>

Magnetismus povrchů a rozhraní - FMRVýzkumná témata

Výzkum magnetických vlastností povrchů a rozhraní tenkých vrstev, multivrstev a vrstevnatých struktur s důrazem na původ a mikrofyzikální vlastnosti povrchových a objemových excitací, mezivrstevné výměnné interakce a anisotropní energie rozhraní. Primární experimentální metoda - nízkoenergetická spinová spektroskopie (feromagnetická rezonance) a topografická spin-elektronová rezonance.

  Celý text >>

Skupina Mössbauerovy spektroskopieVýznamné výsledky

Při široce založeném studiu magnetických systémů vhodných pro použití v medicíně, zejména pro magnetickou hypertermii, jsme zaměřili pozornost na nanočástice kobaltnatého feritu CoFe2O4. Žíháním systémů nanočástic při teplotách 400-800 °C bylo dosaženo jejich střední velikosti 18 až 40 nm. Mössbauerovou spektroskopií isotopu 57Fe jsme určili rozložení iontů Fe mezi tetraedrické a oktaedrické polohy a z těchto dat odvodili stupeň inverznosti spinelové mřížky.  Celý text >>

Skupina supratekutostiVýznamné výsledky

Studovali jsme tepelně generovanou kvantovou turbulenci v He II, a sice v kanálu opatřeném supratekutými děrami, kterými normální složka díky konečné viskozitě nemůže protékat - turbulence v kanálu je tudíž generována podélným prouděním čistě supratekuté složky. Kromě již v literatuře popsaného stacionárního stavu proudění jsme objevili dosud neznámý turbulentní stav, ve kterém je hustota kvantovaných vírů přímo úměrná transportní supratekuté rychlosti, jež má podobně jako klasické vazké proudění tekutiny parabolický rychlostní profil supratekuté rychlosti.  Celý text >>

Copyright © 2008, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.