Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Výzkum oddělení 17

Výzkumná témataVýzkumná témata

Činnost oddělení je primárně zaměřena na vývoj, přípravu a charakterizaci strukturních kovových materiálů perspektivních pro moderní aplikace:

  • Objemové kovové materiály s ultrajemnozrnnou a nanokrystalickou strukturou, které vykazují mimořádné mechanické vlastnosti;
  • Intermetalické slitiny s vysokou pevností při zvýšených teplotách;
  • Inženýrství hranic zrn;
  • Orientované mono-, bi- a trikrystaly;
  • Strukturní analýza materiálů pomocí intenzivního rentgenového zdroje s rotující anodou.


  Celý text >>

Klasifikace hranic zrn a její důsledky pro inženýrství hranic zrnVýznamné výsledky

Na základě podrobného studia segregace příměsí na jednotlivých hranicích zrn v α-železe byla vypracována klasifikace [100] sklonových hranic zrn.

  Celý text >>

Růst orientovaných trikrystalůVýznamné výsledky

Důležitým krokem k úspěšnému experimentu ve fyzice pevných látek je příprava definovaného vzorku. Takovými vzorky jsou zejména orientované monokrystaly, ale i bikrystaly modelových systémů. Vedle nich byla vypracována technologie růstu unikátních orientovaných trikrystalů sloužící pro ve světě dosud řídce prováděná vyšetřování vlastností trojných styků hranic zrn.

  Celý text >>

Předpověď segregace libovolné příměsi na libovolné hranici zrnVýznamné výsledky

Hranice zrn jsou významnou strukturní složkou materiálů. Struktura a chemické složení hranic zrn se liší od vnitřku krystalu a mohou tím limitovat použití materiálu pro aplikace. Na základě dlouhodobého studia chování jednotlivých hranic zrn v modelových slitinách na bázi železa byla navržena a ověřena metoda předpovědi segregace libovolné příměsi (tj. jejího chemického složení) na libovolné hranici zrn při zvolené teplotě.

  Celý text >>

Příprava definovaných vzorků metodou fokusovaného iontového svazkuVýznamné výsledky

Ve spolupráci s Bristolskou univerzitou byla navržena technika pro přípravu definovaných vzorků z hlediska obsahujících studované strukturní prvky ve formě tenkých fólií pro elektronovou mikroskopii s vysokým rozlišením (HRTEM).

  Celý text >>

Copyright © 2008, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.