Slovanský ústav Akademie věd ČR

veřejná výzkumná instituce

Oddělení paleoslovenistiky a byzantologie

Struktura a zaměření

Paleoslovenistická sekce se zabývá studiem staroslověnského a církevněslovanského jazyka a písemnictví. Současný výzkum se zaměřuje především na památky pocházející z velkomoravského období a na texty psané v církevní slovanštině české redakce, které vznikly na území českého státu v 10. a 11. stol., případně za vlády Karla IV. a v době předhusitské v Emauzském klášteře v Praze. Na unikátní čtyřdílný Slovník jazyka staroslověnského a Staroslověnský slovník podle rukopisů 10. a 11. století navazují nové dlouhodobé projekty: řecko-staroslověnský index a Dodatky k 1. dílu Slovníku jazyka staroslověnského. Kromě lexikografických prací jsou rovněž vydávány kritické edice staroslověnských a církevněslovanských textů. Z novějších edic je to např. vydání Grigorovičova parimejníku či nově nalezené části Sinajského žaltáře nebo nově dokončená edice českocírkevněslovanského překladu XL homilií na evangelia Řehoře Velikého (Besědy). Stranou zájmu nezůstávají ani otázky slovanské liturgie a písemnictví v Českých zemích. K nejnovějším pracím v této oblasti patří Česká bible Hlaholská a Staročeský Hlaholský Comestor.

Byzantologická sekce se orientuje především na výzkum dějin Byzantské říše, Velké Moravy a na bádání v oblasti byzantsko-slovanských vztahů. K dokončeným pracím, na nichž se jednotliví pracovníci podíleli, patří především velké kolektivní dílo Dějiny Byzance (Academia, Praha 1992), či příslušné kapitoly v Dějinách jihoslovanských zemíDějinách Řecka nebo v Dějinách Srbska. Rozpracována je Encyklopedie byzantské civilizace, pozornost je věnována také práci bibliografické.

Společným projektem obou sekcí je výzkum dějin české paleoslovenistiky a byzantologie, jehož cílem je zmapovat v historickém přehledu vývoj obou disciplín od počátků až do současnosti.

Oddělení disponuje rozsáhlou lístkovou kartotékou ke Slovníku jazyka staroslověnského, která obsahuje úplnou excerpci kanonických rukopisů staroslověnských a památek českocírkevněslovanských. Z mladších církevněslovanských rukopisů ostatních redakcí byly do excerpce zahrnuty památky, jež se vztahují k době cyrilometodějské. Způsob excerpce je podrobně popsán ve Slovníku jazyka staroslověnského, s. IV, nebo ve studii F. V. Mareše Staroslověnská lexikografie, nově publikována je ve výboru Cyrilometodějská tradice a slavistika. Oddělení disponuje také obrácenou řecko-staroslověnskou lístkovou kartotékou. Památky přeložené do staroslověnštiny z latinské předlohy jsou zahrnuty také v latinsko-staroslověnské lístkové kartotéce. Paleoslovenistické pracoviště umožňuje domácím i zahraničním badatelům práci s těmito kartotékami za obvyklých podmínek. S dotazy je možné se obrátit telefonicky, písemně či prostřednictvím e-mailu.

Přehled paleoslovenistického a byzantologického bádání v SLÚ AV ČR do roku 1999 shrnuly Z. Hauptová (Paleoslovenistika v Slovanském ústavu) a L. Havlíková (Byzantologie ve Slovanském ústavu). Oba příspěvky jsou publikovány ve sborníku Slovanský ústav v Praze. 70 let činnosti. Slovanský ústav AV ČR, Euroslavica, Praha 2000.

Granty

Granty rozpracované

Po stopách sv. Cyrila a Metoděje ve slovenské a české bibliografii
2010–2011
Zodpovědný řešitel: PhDr. Peter Ivanič, PhD. (Slovenská republika)
Zodpovědná řešitelka: PhDr. Lubomíra Havlíková, CSc. (Česká republika)
Poskytovatel: APVV, MŠMT
SK-CZ-0070-09 (identifikační číslo, Slovenská republika)
MEB 081026 (identifikační číslo, Česká republika)

V rámci dvouleté dvoustranné česko-slovenské mezivládní vědeckotechnické spolupráce proběhne v letech 2010–2011 společný česko-slovenský výzkum na téma „Po stopách sv. Cyrila a Metoděje ve slovenské a české bibliografii“. Spolupráce bude probíhat mezi Filozofickou fakultou Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře (Ústav pro výzkum kulturního dědictví Konstantina a Cyrila) a Slovanským ústavem AV ČR, v.v.i., v Praze. Cílem projektu je vydání publikace „Česko-slovenská cyrilometodějská výběrová bibliografie“ a vytvoření příslušné elektronické databáze, která přispěje k hlubšímu poznávání historicko-kulturních aspektů cyrilometodějského díla, jeho dědictví a tradic a jeho vlivů nejen na českou a slovenskou společnost, ale rovněž na dějiny a kulturu celé Evropy.



EKFRASIS: popis uměleckých děl v literatuře byzantské a byzantsko-slovanské – skutečnost a realita
(Program interní podpory projektů mezinárodní spolupráce AV ČR)
Zahraniční partner: École des hautes études en sciences sociales (EHESS) - Centre d'études byzantines, néo-helléniques et sud-est européennes, Paříž (Francie)
M300920901
2009–2011
Poskytovatel: Rada Programu interní podpory projektů mezinárodní spolupráce AV ČR
Česká strana:
Řešitel: Mgr. Václav Čermák, Ph.D.
Hlavní spoluřešitel: Mgr. Vlastimil Drbal
Francouzská strana:
Řešitel: Prof. Paolo Odorico
Hlavní spoluřešitel: PhDr. Filippo Ronconi

Cílem projektu je zkoumání popisu uměleckých a architektonických památek jako specifického žánru byzantské literatury a posouzení jeho hodnoty jako historického pramene. Vedle části teoretické, jež je věnována rozboru specifických rysů tohoto žánru v byzantské literatuře, ověřujeme na konkrétních případech srovnáním s dochovanými památkami, do jaké míry tyto popisy reflektovaly skutečnost a do jaké byly projevem nadsázky anebo čisté přezíravosti, a především co bylo jejich účelem, z jakých ideových představ vycházely a jakým ideologickým záměrům měly případně sloužit.
Projekt si všímá také vlivu tohoto byzantského literárního žánru na staré slovanské písemnictví v areálu Slavia orthodoxa a snaží se postihnout jeho specifika.
V rámci řešení projektu proběhne v březnu 2010 (Praha, Vila Lanna) mezinárodní pracovní setkání, na nějž je vedle přímých účastníků projektu pozváno několik vybraných předních světových specialitů na byzantskou ekfrazi.
Výsledkem projektu bude kolektivní monografie.



Řecko-staroslověnský slovník–index IV. (dokončení)
IAA900920901
2009-2012
Řešitel: Mgr. Václav Čermák, Ph.D.
Poskytovatel: GA AV ČR

Řecko-staroslověnský slovník-index je způsobem zpracování i svým rozsahem (více než 80 památek) koncipován jako pokračování Slovníku jazyka staroslověnského (I.–IV,1958–1997), jehož integrální součást bude po dokončení představovat. Slovníková hesla, sestavená podle řecké alfabety, budou zpracována formou indexu. Budou obsahovat abecedně řazené staroslověnské ekvivalenty, doplněné zvláště o výčet lokací v jednotlivých památkách a o frekvenci staroslověnských lexémů, což významně rozšíří údaje poskytované Slovníkem jazyka staroslověnského a umožní lépe prozkoumat synonymiku staroslověnského jazyka, řecko-staroslověnskou překladovou techniku a vztah řecké slovní zásoby ke staroslověnské. Primárně bude tento slovník určen paleoslovenistům a slavistům. Informace v něm obsažené poslouží také grecistům, byzantologům, teologům, historikům a historikům umění, kteří se zabývají slovanskou medievalistikou.
V současné době se zpracovávají sešity č. 4, 5, 6, 7 (hesla písmene „alfa“)



Dodatky k prvnímu dílu Slovníku jazyka staroslověnského
405/08/1582
2008–2010
Řešitel: Mgr. František Čajka
Poskytovatel: GA ČR

Projekt si klade za cíl zpracovat doplňky a opravy k existujícím heslům prvního dílu Slovníku jazyka staroslověnského a na základě dosud nevyčerpaných zdrojů staroslověnské lístkové kartotéky i nové excerpce zpracovat další staroslověnská hesla, jež z řady důvodů I. díl SJS neobsahuje (nové nálezy staroslověnských rukopisů, neúplná excerpce původních pramenných podkladů). Způsob zpracování vychází z úzu SJS. Současně bude probíhat revize problematických hesel I. dílu SJS. Zamýšlené dílo je primárně určeno slavistům a paleoslovenistům, mnoho důležitých informací však přinese i byzantologům, historikům, historikům umění, etymologům, grecistům aj.



Církevněslovanská legenda o svaté Anastázii – studie a komentovaná edice
KJB915270801
2008–2010
Řešitel: Mgr. František Čajka
Poskytovatel: GA AV ČR

Projekt je věnován analýze církevněslovanské legendy o svaté Anastázii, původně staroslověnského překladu latinské předlohy, která je zachována v rukopisech z 14.–18. století ruské a srbské provenience. Vznik původního staroslověnského překladu bývá obvykle kladen do českého prostředí 10.–11. století. Jazykový materiál dosud nenabízel možnost definitivního řešení datace a lokalizace původního staroslověnského překladu, proto budou k řešení této otázky využita i fakta extralingvistické povahy (rozvoj kultu, vztahy monastické aj.). Grantový projekt si klade za cíl analyzovat církevněslovanskou legendu o svaté Anastázii z hlediska jazykovědného a kulturněhistorického. Integrální součástí projektu bude i nová edice textu legendy a index verborum. Zamýšlený projekt je důležitým příspěvkem k poznání kultury v raně středověkých Čechách.

Granty dokončené

Řecko-staroslověnský slovník – index III
IAA9092403
2004–2008
Řešitel. Mgr. Václav Čermák, Ph.D.
Poskytovatel: GA AV ČR

Řecko-staroslověnský slovník-index si klade za cíl usouvztažnit formou slovníkových hesel slovní zásobu byzantské řečtiny se staroslověnštinou. Jedná se o vědeckou lexikografickou příručku, která umožní hlubší studium překládání staroslověnských památek z řečtiny.
V rámci grantu bylo sestaveno celkem 2400 slovníkových hesel, připraveny úvodní studie a seznam řeckých a staroslověnských pramenů a přehledné synoptické tabulky, které usnadní uživateli orientaci ve struktuře staroslověnských rukopisných památek. – Vychází 1-2 sešity ročně.
V rámci grantu vyšly tyto knižní publikace:
Církevněslovanská lexikografie 2006 (ed. V. Čermák, E. Bláhová, E. Šlaufová). Praha 2007, 109 s. ISBN: 978-80-86420-29-5
Řecko-staroslověnský index / Index verborum graeco-palaeoslovenicus. Tomus I. Praha – Pragae 2008n, ISBN: 978-80-86420-33-2
- Fasciculus 1 (Prolegomena), Praha – Pragae 2008, 64 s.
- Fasciculus 2 (Prolegomena – Tabellae synopticae monumentorum slavicorum). Praha – Pragae 2008, 64 s.
- Fasciculus 3 (Tabellae synopticae monumentorum slavicorum). Praha – Pragae 2009, 64 s.



Byzantská filosofie v kontextu evropského myšlení
401/07/P534
2007–2009
Řešitel: ThLic. Pavel Milko, Ph.D.
Poskytovatel: GA ČR

Současné bádání přistupuje k fenoménu byzantské filosofie z mnoha ohledů problematicky. Badatelé jsou si vědomi specifičnosti byzantské filosofie, ale většinou se soustřeďují na autory, kteří byli komentátory klasických filosofických děl (zpravidla Platóna a Aristotela), nebo náleželi k humanistickému nábožensky-kritickému směru. Opomíjejí tak důležitou skutečnost, že jazykem vědy byl jazyk filosofie. A chtěl-li teolog vyjádřit nějakou věroučnou pravdu, nebo popsat duchovní zkušenost, používal tohoto jazyka, který byl v mnoha ohledech po obsahové stránce takovým užíváním modifikován a precizován. Za zdánlivě neživotnou a stále se opakující formou můžeme sledovat progres myšlení. Byzantská teologická literatura co do množství mnohonásobně převyšuje vše ostatní a přesto bývá přehlížena. Projekt je metodologickým úvodem do problematiky a studuje úvodní fázi dějin byzantského myšlení – proměnu pozdní antiky v Byzanc, místo filosofie v byzantském vzdělávacím systému a specifický obsah byzantského filosofického myšlení. Výstupem projektu jsou 2 monografie na daná témata – svazky 24 a 32.

Ústavní projekty

Staroslověnský slovník podle památek 10.–11. století
Řešitel: PhDr. Emilie Bláhová, CSc.

Nové opravené a doplněné vydání díla Staroslavjanskij slovar’ po rukopisjam X–XI vekov, jehož dokladový materiál čerpá z nově nalezených památek (např. nová část Sinajského žaltáře, nová část Euchologia sinajského a tzv. Vatikánský palimpsest). Heslář slovníku bude rozšířen o 184 nových hesel a ta budou kromě českých a ruských ekvivalentů opatřena také anglickými ekvivalenty. Slovník bude dále doplněn o retrográdní, frekvenční slovník a index vlastních jmen a homonym. V rámci řešení tohoto projektu byly již publikovány Indexy k Staroslověnskému slovníku.



Besědy na evangelia Řehoře Velikého
Řešitelé: prom. fil. Václav Konzal, Mgr. František Čajka

Cílem projektu bylo připravit kritické vydání Besěd Řehoře Velikého – nejrozsáhlejší známé církevněslovanské památky, která vznikla na českém území překladem latinského spisu XL Homiliarum in Evangelia.
Projekt byl úspěšně dokončen edicí v roce 2007.



Vydání charvátskohlaholských zlomků v České republice
Řešitel: Mgr. Václav Čermák, Ph.D.

Cílem projektu je připravit vydání charvátskohlaholských zlomků (misálu a breviáře) nacházejících se na území ČR. Edice bude obsahovat transliterovaný text z hlaholice do latinky, kritický a parakritický aparát a paleografický popis.



Encyklopedie byzantské civilizace
Řešitel: PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc.

Cílem projektu je v ca 1000 heslech obsáhnout základní údaje o dějinách a kultuře byzantské říše. Do hesláře byla pojata hesla o hlavních postavách politických a církevních dějin, autorech byzantské literatury a dílech výtvarného umění stejně jako nejdůležitější informace o státním zřízení a právu byzantské říše, o jejích administrativních a ekonomických institucích i o duchovním životě byzantské společnosti. Dílo tohoto druhu v česky psané literatuře dosud neexistuje.



Dějiny české paleoslovenistiky a byzantologie
Řešitelé: PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., doc. PhDr. Zoe Hauptová, CSc.,
PhDr. Lubomíra Havlíková, CSc., Mgr. Václav Čermák, Ph.D.

Hlavním cílem projektu je podat v historickém přehledu vývoj obou disciplín od počátků do současnosti, práce bude doplněna o výběrovou bibliografii českých paleo-slovenistů a byzantologů.

V rámci tohoto projektu budou sestaveny také rejstříky k 60 ročníkům časopisu Byzantinoslavica. S vydáním 1. části se počítá koncem roku 2008.

Spolupráce

Spolupráce se zahraničními institucemi:

Bulharsko
Kirilo-Metodievski naučen centăr BAN, Sofie

Chorvatsko
Staroslavenski institut, Zagreb
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Zagreb

Makedonie
Institut za makedonskiot jazik, Skopje

Rusko
Institut slavjanovedenija RAN, Moskva

Institut russkogo jazyka imeni V. V. Vinogradova RAN, Moskva

Spolupráce s domácími institucemi:

Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., Etymologické odd. v Brně
V. Konzal a Z. Hauptová jsou členy redakčního kruhu Etymologického slovníku jazyka staroslověnského, který vychází od roku 1989.

Spolupráce s vysokými školami:

Jednotliví pracovníci podle svého zaměření přednášejí a vedou semináře na Filozofické fakultě UK v Praze a MU v Brně, na Husitské teologické fakultě UK v Praze, na Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem.

Nejvýznamnější publikace

Slovník jazyka staroslověnského – Lexicon linguae palaeoslovenicae. (I. Praha 1966, LXXXIV + 853 s.; II. 1973, 638 s.; III. 1982, 671 s.; IV. 1997, 1046 s.). Sešity č. 1–45 Academia, č. 46–52 Euroslavica.

Dosud nejrozsáhlejší staroslověnský slovník na světě. Zachycuje úplnou slovní zásobu staroslověnského jazyka do konce 11. století a církevněslovanských památek českého původu. Zařazeny jsou i mladší texty církevněslovanské, které mají cyrilometodějský původ. Vyexcerpováno bylo téměř 100 rukopisů.

V roce 2006 byly všechny 4 svazky slovníku fototypicky vydány vydavatelstvím Univerzity Sankt-Peterburg.
Nově jsou zpracovávány také Dodatky k 1. dílu Slovníku jazyka staroslověnského.

Pendantem k tomuto slovníku bude Řecko-staroslověnský index.

Z materiálů SJS vychází také Etymologický slovník jazyka staroslověnského. 1–13. (Praha 1989– ). Koncepčně na Slovník jazyka staroslověnského navazuje také chorvatský Rječnik crkvenoslavenskog jezika hrvatske redakcije (Zagreb) či makedonský Rečnik na crkvenoslovenskiot jazik od makedonska redakcija (Skopje).


R. M. Cejtlin - R. Večerka - E. Bláhová: Staroslavjanskij slovar’ po rukopisjam 10–11 vv. Izdateľstvo „Russkij jazyk“, Moskva 1994, 1999, 842 s.

Slovník vznikl ve spolupráci s Ruskou akademií věd a byl sestaven na základě materiálů pražské kartotéky. Zahrnuje slovní zásobu nejstarších rukopisů 10. a 11. stol. (období kanonické staroslověnštiny) a obsahuje cca 9400 hesel.

Pod vedením E. Bláhové vzniká nové opravené a doplněné vydání tohoto jednosvazkového slovníku. Dokladový materiál je rozšířen o nově nalezené památky (např. nová část Sinajského žaltáře, nová část Euchologia sinajského a tzv. Vatikánský palimpsest) a bude obsahovat 240 nových hesel, retrográdní slovník a slovník vlastních jmen. Úplnou novinkou budou anglické ekvivalenty heslových slov, které doplní stávající ekvivalenty v ruštině a češtině.


K. Hora: Makedonsko-český slovník s makedonskou gramatikou Františka Václava Mareše. Euroslavica, Praha 1999, 638 s.

Překladový makedonsko-český slovník středního rozsahu, který k vydání připravily
E. Bláhová a Z. Ribarova.



F. V. Mareš: Cyrilometodějská tradice a slavistika. Uspořádala a přeložila E. Bláhová. TORST, Praha 2000, 736 s.

Výbor z paleoslovenistického díla bývalého pracovníka Slovanského ústavu a univerzitního profesora F. V. Mareše, který vedle dalších prací obsahuje řadu studií o českocírkevněslovanském jazyce a písemnictví. Přináší i dosud nepublikované práce Církevněslovanské písemnictví v Čechách a Hospodine, pomiluj ny.

Součástí knihy je také obsáhlá Marešova bibliografie a životopis.


Z. Hauptová - R. Večerka: Staroslověnská čítanka. Karolinum, Praha 1997, 2002, 189 s.

Je koncipována jako studijní příručka pro vysokoškolské studenty bohemistiky, slavistiky a historie. Obsahuje ukázky staroslověnských a církevněslovanských památek, u nichž se předpokládá jejich cyrilometodějský původ. Některé texty jsou otištěny paralelně s řeckým, latinským, starohornoněmeckým zněním nebo s překladem do češtiny.

Součástí čítanky je také výkladový slovníček pojmů, seznam staroslověnských zkratek a staroslověnsko-český slovník. Příručka je doplněna o bibliografické údaje k jednotlivým památkám a jejich jazykový popis.


V. Konzal: Staroslavjanskaja molitva protiv ďjavola. Izdateľstvo Indrik, Moskva 2002, 111 s.

V této studii autor klade vznik staroslověnské Modlitby proti ďáblovi již do období velkomoravského. Vyvrací domněnky předchozích badatelů, kteří její původ spojovali s přemyslovskými Čechami 10–11. století. Součástí práce je také přetisk staroslověnského textu této skladby.

Tato práce vyšla již dříve česky pod názvem Staroslověnská Modlitba proti ďáblovi. Europa Orientalis 11, 1992, s. 171–231.


Z. Ribarova: Indexy k Staroslověnskému slovníku/Указатели к Старославянскому словарю/Indexes to the Old Church Slavonic Dictionary. Euroslavica, Praha 2003, 241 s.

Indexy jsou koncipovány jako nedílná součást připravovaného vydání Staroslověnského slovníku podle památek 10.–11. století.

Obsahují index základních podob heslových slov, nová slova hesláře, indexy homonym, reflexiv, vlastních jmen a retrográdní a frekvenční slovník
Předmluva a zásady zpracování indexů jsou otištěny v češtině, ruštině a angličtině.


Čtyřicet homilií Řehoře Velikého na evangelia v českocírkevněslovanském překladu. Díl první. Homilie I–XXIV. K vydání připravil Václav Konzal.
Sancti Gregorii Magni, Romani pontificis, XL homiliarum in evangelia in versione bohemo-slavonica. Pars prima. Homiliae I–XXIV. Ad editionem praeparavit Václav Konzal. Slovanský ústav AV ČR, Euroslavica, Praha 2005, LVI + 684 s.


Čtyřicet homilií Řehoře Velikého na evangelia v českocírkevněslovanském překladu. Díl druhý. Homilie XXV–XL. K vydání připravil Václav Konzal za pomoci Františka Čajky.
Sancti Gregorii Magni, Romani pontificis, XL homiliarum in evangelia in versione bohemo-slavonica. Pars altera. Homiliae XXV–XL. Ad editionem praeparavit Václav Konzal adiuvante Francisco Čajka. Slovanský ústav AV ČR, Euroslavica, Praha 2006, XL + 706 + liv s. (800 s.)


Církevněslovanská lexikografie 2006. Edd. E. Bláhová, V. Čermák, E. Šlaufová. Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., Euroslavica, Praha 2007, 110 s.

Soubor studií je tematicky zaměřen na výsledky bádání v oblasti tvorby staroslověnských, církevněslovanských a řecko-staroslověnských slovníků či indexů. Publikace přináší poznatky z Česka, Ruska, Chorvatska, Srbska, Bulharska a Makedonie.


Órigenés učitel. Pavel Milko. Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., Nakladatelství Pavel Mervart (edice Pro Oriente, sv. 6), Praha 2008, 206 s.

Órigenés (zemřel kolem r. 254) byl jedním z nejvýznamnějších, ale také nejkontroverznějších křesťanských myslitelů. Tato kniha se pokouší na výkladu dvou konkrétních textů (List Řehoři Divotvůrci a Předmluva k Peri archón) podat náčrt některých aspektů Órigenova myšlení, především jeho vztahu k filosofii a konceptu teologie jako vědy.



Milko, P.:
Byzantská filosofie I.
Praha : Slovanský ústav AV ČR // Červený Kostelec, Pavel Mervart, 2009. Práce Slovanského ústavu, Nová řada, sv. 32, 216 s. ISBN 978-80-86420-39-4 (Slovanský ústav), ISBN 978-80-8737813-7 (Pavel Mervart), v tisku.

Monografie otevírá problematiku byzantského myšlení a soustřeďuje se na otázky vztahu byzantské filosofie k antické filosofii. Odmítá zužování byzantské filosofie na poslední 3–4 století (12.–15. stol.) a vykládá jaké měla filosofie v Byzanci postavení a jak byla chápána. Jako legitimní a neopominutelnou součást byzantské filosofie rozeznává náboženské myšlení, které filosofii významně ovlivňovalo. Práce je také úvodem do současného stavu bádání.

Edice:

E. Bláhová - Z. Hauptová: Strumički (Makedonski) apostol. Kirilski spomenik od XIII vek. Skopje 1990.

Vydání církevněslovanského textu Apoštola podle cyrilského rukopisu sign. IX E (Národní muzeum v Praze – Sbírka P. J. Šafaříka)
Úvodní studie obsahuje rozbor hláskosloví, pravopisu a morfologie památky a stručné textologické zhodnocení. Vlastní edice (v cyrilici) je doplněna o různočtení dalších deseti paralelních textů a varianty řecké předlohy.



Psalterii Sinaitici pars nova. (Monasterii s. Catharinae codex slav. 2/N).
Sub redactione F. V. Mareš ediderunt P. Fetková, Z. Hauptová, V. Konzal, L. Pacnerová, J. Švábová. Verlag der Österreichischen Akademie der Wissenschaften, Wien 1997.

Edice nově nalezené části Sinajského žaltáře, jejíž součástí je také staroslověnsko-řecký index verborum. Text památky je vydán v transliteraci z hlaholice do cyrilice.



Z. Ribarova - Z. Hauptová: Grigorovičev parimejnik. MANU, Skopje 1998.

První úplné vydání nejstaršího rukopisu slovanského parimejníku. Parimejník, výbor čtení především ze Starého zákona, je sestavený podle liturgického kalendáře. V pravoslavné církvi se tato příručka užívala od 10. do 14. stol., na Rusi až do 16. století.
Edice obsahuje úvodní stať věnovanou slovanským parimejníkům, bibliografii a soupis biblických čtení tohoto rukopisu.
Kromě znění Grigorovičova parimejníku (rukopis makedonské redakce pochází z poč. 12. stol.) obsahuje vydání také varianty ze Zacharijova a Lobkovova parimejníku a různočtení řecké předlohy.
V současné době vzniká pod vedením Z. Ribarové druhý díl, který má obsahovat index verborum, paleografický, morfologický, syntaktický a lexikální popis památky.



Česká bible Hlaholská (bible Vyšebrodská), vydala L. Pacnerová. Slovanský ústav AV ČR, Euroslavica, Praha 2000.

Kritické vydání staročeského překladu Starého zákona podle rukopisu sign. XVII A 1 Národní knihovny ČR v Praze.
Rukopis byl napsán hlaholicí v Emauzském klášteře v Praze v roce 1416.
Edice obsahuje vedle úvodní studie o staročeských památkách psaných hlaholicí kritickou edici hlaholského textu v přepise do latinky. Jde o první vydání této památky v dějinách bohemistiky i paleoslovenistiky.



Staročeský Hlaholský Comestor, vydala L. Pacnerová. Slovanský ústav AV ČR, Euroslavica, Praha 2003.

Souborné vydání všech známých rukopisných zlomků staročeského Comestora psaného hlaholicí.
Rukopis vznikl v Emauzském klášteře patrně koncem 14. století.
Úvodní edice se zabývá i poměrem památky k ostatním textům staročeského Comestora.
Edice obsahuje vydání památky v transliteraci z hlaholice do latinky a paralelní znění latinské předlohy.

Překlady staroslověnských a církevněslovanských památek:

E. Bláhová - V. Konzal - A. Rogov: Staroslověnské legendy českého původu. (Nejstarší kapitoly z dějin česko-ruských kulturních vztahů). Praha 1978.

E. Bláhová - Z. Hauptová - V. Konzal - I. Páclová: Byzantské legendy. Výběr textů ze IV.–XII. stol. Praha 1980. Druhé vydání bylo publikováno nakladatelstvím Mervart v roce 2007.

V. Bechyňová - Z. Hauptová: Zlatý věk bulharského písemnictví. Výbor textů od X. do počátku XV. století. Praha 1982.

E. Bláhová - V. Konzal - Z. Hauptová: Písemnictví ruského středověku. Od křtu Vladimíra Velikého po Dmitrije Donského. Výbor z textů 11.–14. stol. Praha 1989.

J. Vašica: Literární památky epochy velkomoravské (863–885). Praha 1996 (2. vyd.)

Další publikace, na nichž se pracovníci oddělení podíleli:

K. Reichertová - E. Bláhová - V. Dvořáková - V. Huňáček: Sázava. Památník staroslověnské kultury v Čechách. Praha 1988.

B. Zástěrová a kol. (V. Vavřínek): Dějiny Byzance. Academia, Praha 1992, 2. vydání Praha 1994.

M. Šesták - M. Tejchman - L. Havlíková - L. Hladký - J. Pelikán: Dějiny jihoslovanských zemí. NLN, Praha 1998.

P. Hradečný - R. Dostálová - V. Hrochová - P. Oliva - V. Vavřínek: Dějiny Řecka. NLN, Praha 1998.

L. Hladký a kol. (L. Havlíková): České a slovenské odborné práce o jihovýchodní Evropě. Bibliografie za léta 1991–2000. Ústav slavistiky FF MU a HÚ AV ČR, Brno 2003.

Kolektiv autorů (L. Havlíková): Dějiny Srbska. NLN, Praha 2004.

Kolektiv autorů (M. Černý, L. Havlíková): Od Moravy k Moravě. Z historie česko-srbských vztahů v 19. a 20. století. Vydala Matice moravská ve spolupráci s Maticí srbskou, Brno 2005.

 


Aktualizováno:   2010-03-19    © Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., web: M. B.