Diskuse o vědě se podobá rvačce smečky psů z 20.11.2009)
Pan profesor Zrzavý si je zřejmě natolik jist údajným respektem svých kritiků z Akademie věd, že se při svých emotivních výpadech ani nezatěžuje uvádět alespoň přibližná, když už ne přesná čísla. Údajný osmimiliardový rozpočet Akademie věd pochází z říše snů, a podle všeho si tam ještě dlouho pobude. Skutečné číslo pro letošní rok, kdy je dotace ze státního rozpočtu ČR pro kapitolu Akademie věd nejvyšší v dosavadní historii, obnáší 5 882 397 tisíc Kč, tedy necelých šest miliard. Ještě podivuhodnější je jeho zjištění, že „85 % osmimiliardového rozpočtu Akademie věd pohlcuje vydávání nejrůznějších vědeckých publikací“. To opravdu „dosud nikdo nevěděl“, stejně tak jako nikdo nevěděl, že třeba dvě a dvě je pět.
Strohá čísla opět hovoří jasně: Kancelář Akademie věd vyčleňuje ze svého rozpočtu každoročně dotaci na vydávání vědecké a vědecko-popularizační literatury ve výši maximálně 10 milionů. Dále ve struktuře výdajů celkem 54 veřejných výzkumných pracovišť AV ČR figuruje v loňském roce 53,7 milionu Kč za práce výrobní povahy, jež jsou jmenovitě specifikovány jako tisk. Celkem tedy v loňském roce činily prokazatelné výdaje AV ČR bezprostředně spojené s publikační činností 63,7 milionu Kč, což je o něco málo více než jedno procento celkových výdajů.
Dopočítávejme s panem profesorem do jedné: po odečtení oněch 85 % zbývá 15 %, tedy zhruba necelých 900 milionů Kč. Zkusme jimi uhradit veškeré provozní a věcné náklady 54 pracovišť (služby, energie, opravy a údržby, spotřební materiál) a ještě při tom vyšetřit maličkost – roční mzdu pro více než šest tisíc zaměstnanců. Pak by zde teprve zavládly zákony smečky! Přece jen naštěstí ve vedení Akademie věd ČR a jejích ústavů stojí osoby kvalifikované, na rozdíl od „některých členů rady“, kteří „jakživ žádnou vědu neřídili a nefinancovali“.
člen Akademické rady AV ČR