cs

en

Elektronová litografie

Laboratoř elektronové litografie v ÚPT se dlouhodobě zabývá problematikou a studiem technologických principů vytváření struktur submikrometrových rozměrů v různých materiálech pevné fáze. Výsledky prací laboratoře jsou využívány odbornými, vědeckými a vysokoškolskými pracovišti a v některých případech i soukromými firmami. V posledním období byly práce v laboratoři zaměřeny na:

Těmto aplikacím předcházela nutná modernizace používaného zařízení – elektronového litografu BS600, jehož fyzikální koncepce byla vypracována a vyvinuta v ÚPT v druhé polovině sedmdesátých let minulého století na úrovni, která po provedených zlepšeních stále představuje světovou špičku.

Téma: Elektronová litografie

Elektronový litograf s tvarovaným svazkem (Tesla BS 600+) umožňuje rychlý zápis (expozici) obrazové informace do tenké vrstvy elektronového rezistu na křemíkových nebo skleněných podložkách ve velmi vysokém rozlišení. Základní krok námi provozovaného zařízení je 50 nm, realizovatelná hustota čar je 2.000 čar/mm. Vyvoláním exponované vrstvy rezistu se vytváří planární rezistová maska, přes kterou je možné opracovat povrch podložky (substrátu) nebo tenkou funkční vrstvu (zpravidla kov nebo dielektrikum) předem nanesenou na nosném substrátu.

Aplikace elektronové litografie:

Vybrané výsledky výzkumu využívané průmyslovými partnery:

Kontakt: doc. Ing. Vladimír Kolařík, Ph.D.
E-mail: kolariq@isibrno.cz, tel: +420 541 514 336
Podrobnější informace: http://www.isibrno.cz/teams/EBL

Evropská unie

Operační program Výzkum a vývoj pro inovace