Informační centrum Akademie věd ČR pro Inovace

tooltip

Patentové a licenční poradenství

Úvod > Patentové a licenční pora...

Činnost Právního odboru SSČ v oblasti ochrany práv z duševního vlastnictví

V oblasti výzkumu a vývoje (V a V), poskytuje Právní odbor konzultace a stanoviska mimo jiné k dokumentům EU týkajícím se V a V, sleduje novou evropskou legislativu týkající se V a V a legislativu ČR a také poskytuje konzultace a stanoviska v otázkách ochrany duševního vlastnictví. Zde se zaměřuje na právní problematiku spojenou ochranou autorských práv dle autorského zákona, včetně ochrany práv k softwaru (počítačovým programům) a s tím spojeným posuzováním licenčních a obchodních smluv v těchto oblastech. Dále poskytuje právní podporu a poradenství v oblasti tzv. průmyslových práv – tj. zejména v oblasti patentového práva, týkajícího se ochrany práv k vynálezům, případně též práv k průmyslovým či užitným vzorům a také v oblasti ochranných známek.

Pokud jde o posledně zmíněnou problematiku, funguje v rámci Právního odboru samostatný Referát patentových a licenčních služeb, který poskytuje pracovištím Akademie věd bezplatně, v rámci svých kapacitních možností, poradenské, patentové a licenční služby. Poskytuje odborné konzultace o možnostech a formách patentoprávní ochrany duševního vlastnictví a jejím optimálním načasování. Zde se v první řadě jedná o přímé konzultace s tzv. původci vynálezů, tj. vědeckými pracovníky, kteří se na nás obracejí o radu, jak postupovat dále v případech, kdy při jejich vědecké činnosti – výzkumu a vývoji došlo k získání nových poznatků a tyto poznatky dle jejich závěrů splňují podmínky patentovatelnosti. Tyto výsledky vědeckého bádání je třeba chránit jako duševní vlastnictví ústavů před jejich zcizením a využitím či zneužitím konkurencí. V těchto případech jsme schopni odborně posoudit, zda konkrétní výsledek jejich vynálezecké činnosti splňuje podmínky stanovené zákonem č. 527/1990 Sb. o vynálezech a zlepšovacích návrzích pro udělení patentu – zejména z hlediska jejich novosti a průmyslové využitelnosti.

Poradíme, v jaké fázi a jakou formu ochrany zvolit. V případě výsledků vědecké tvůrčí činnosti, které se za vynálezy nepovažují (tj. objevy, vědecké teorie, matematické metody, programy počítačů apod.), je možno doporučit z hlediska jejich ochrany v souvislosti s jednáním s podnikatelskou sférou alespoň uzavření tzv. nepravých licenčních smluv o poskytnutí či prodeji know-how.

Pokud dospějeme ke shodě, že výsledek tvůrčí vědecké činnosti vědeckého pracovníka je vynálezem, který splňuje všechny podmínky ochrany, a pokud se výzkumný ústav rozhodne, nastupuje další fáze naší odborné pomoci. Na základě plné moci udělené ústavem zpracuje náš patentový zástupce v úzké spolupráci s původcem vynálezu přihlášku vynálezu, tj. formuluje patentový nárok a zastupuje pak příslušné pracoviště AV ČR při řízení před Úřadem průmyslového vlastnictví, vždy v rozsahu plné moci udělené ústavem:

  • vyplní a podá přihlášku vynálezu na příslušném formuláři,
  • sleduje řízení o podaných přihláškách a vyřizuje výměry ÚPV,
  • přihlašuje vybrané vynálezy do zahraničí,
  • zajišťuje komunikaci se zahraničními patentovými zástupci při vyřizování výměrů zahraničních patentových úřadů,
  • udržuje ochranné dokumenty v platnosti.

Ve všech výše uvedených případech se samozřejmě ústav může rozhodnout také pro spolupráci se specializovanou patentovou a advokátní kanceláří, resp. kancelářemi, které výše uvedené služby nabízejí na komerční bázi a za úplatu. Dle našich zkušeností a poznatků využívají ústavy obou možností a rozhodují se pro jednu z těchto alternativ dle četnosti svých přihlášek, charakteru vynálezu, svých finančních možností nebo dle svých dosavadních osvědčených praktik.

Referát patentových a licenčních služeb je tu v každém případě připraven pomoci.

V roce 2008 byla rozšířena nabídka služeb ústavům o přednáškovou činnost týkající se ochrany duševního vlastnictví na pracovištích AV ČR. V přednáškách je mimo jiné zaměřena pozornost na prevenci chyb, kterých se dle našich poznatků stále ještě dopouštějí sami původci předčasným zveřejněním výsledků své práce (zejména jejich předčasným publikováním v odborných časopisech, přednesením na odborné konferenci apod.), a tak si sami zavírají cestu k patentové ochraně svého vynálezu. Naším cílem je v budoucnu tato a další rizika minimalizovat a přispět též k tomu, aby cesta vynálezů našich ústavů na trh, tj. do podnikatelské a aplikační sféry byla co nejhladší a nejúspěšnější.

Kontakty na  Právní odbor SSČ AV ČR, v. v. i.:

Ing. Petra Kolářová, tel.: 221 403 292, e-mail:
Mgr. Martin Podrápský, tel.: 221 403 528, e-mail: