Informační středisko AV ČR pro Inovace vás zve na Den země
Den Země je den věnovaný Zemi, který se každoročně koná 22. dubna. Informační centrum AV ČR pro Inovace pro Vás na tento den připravuje program.
Přednáška na téma - Ochrana duševního vlastnictví
19. února 2010 připravilo Středisko společných AV ČR přednášku na téma Ochrana duševního vlastnictví, která byla prezentována v rámci cyklu Management vědy.
Představení projektu Otevřená věda II
4. února 2010 představilo v Informačním centru Akademie věd pro Inovace Středisko společných činností AV ČR projekt Otevřená věda II. Projekt nabízí zájemcům talentovaným mimopražským studentům dvouleté stáže na vědeckých pracovištích Akademie věd ČR a výzkumných pracovištích spolupracujících vysokých škol. Celkem se do projektu zapojí 150 vědeckých pracovníků, kteří se v rámci stáží budou individuálně věnovat vybraným studentům. Studenti mají unikátní příležitost realizovat buď své vlastní výzkumné práce nebo se aktivně zapojit do špičkových výzkumných projektů vědeckých pracovišť.
Informační centrum Akademie věd pořádá cyklus přednášek Management vědy
Středisko společných činností AV ČR realizuje druhým rokem vzdělávací cyklus „Management vědy“, který si klade za cíl pomoci vedoucím pracovníkům jednotlivých pracovišť AV ČR orientovat se v často složitém legislativním a ekonomickém prostředí a osvojit si manažerské dovednosti a hlubší znalosti např. o řízení lidských zdrojů, finančním řízení, legislativě, evropských finančních mechanismech pro podporu vědy a výzkumu nebo ochraně duševního vlastnictví a mnohých dalších.
Projekt je koncipován jako desetiměsíční cyklus sestávající z 18 celodenních setkání na různá témata, vedených renomovanými odborníky v roli přednášejících.
8. ledna 2010 - Přednáška na téma: Evropské finanční mechanismy v podpoře VaV
29. ledna 2010 - Přednáška na téma: Asertivní komunikace a řešení konfliktů
19. února 2010 - přednáška na téma: Ochrana duševního vlastnictví
Informační centrum Akademie věd se zapojilo do Týdne vědy a techniky
Týden vědy a techniky pořádá se svými partnery Akademie věd České republiky od 2. listoapdu 2009 do 8. listopadu 2009 v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Olomouci, Ostravě, Plzni a Hradci Králové. Účastní se ho 74 vědeckých pracovišť, připraveno je 75 přednášek, třináct výstav, šest vědeckých kaváren a další akce. Mottem letošního ročníku byla otázka „Jaký je náš svět?"
Své odpovědi nabídli mimo jiné biologové, filozofové, jaderní fyzikové, archeologové, etnologové, astronomové, geologové, historikové nebo lingvisti.
V historické budově Akademie věd čekala na návštěvníky výstava Darwin Now, která byla příspěvkem Britské rady k celosvětovým oslavám výročí 200 let od narození Charlese Darwina a 150 let od vydání jeho knihy O původu druhů. Expozice České geologické služby Zkamenělé tajemství Antarktidy přiblížila na fotografiích český geologický výzkum v Antarktidě na ostrově Jamese Rosse.
Věda pro život
od 30. září 2009 do 1. listopadu 2009 byla v Informačním centru AV ČR pro Inovace přístupná unikátní prezentace úspěchů české vědy, které vznikly ve vědecké instituci světového formátu.
„Naší prací je věda. Je těžké vyčítat špičkovému fyzikovi, biologovi, genetikovi, historikovi, že netráví deset hodin měsíčně, aby někomu dokazoval, že jeho práce má smysl a bude z toho mít užitek celá společnost. Netvořili jsme tuto výstavu pro ty, kdo pochybují, zda investice do základního výzkumu se vyplatí, ale pro ty, které zajímá, kam až sahá excelence naší vědy," uvedl předseda Akademie věd České republiky prof. Jiří Drahoš.
Představení obchodního modelu společnosti Google
4. září 2009 představila společnost Google v Informačním centru AV ČR pro Inovace svůj obchodní model.
Setkáni manažeru firem a státní správy
2. září 2009 se v Informačním centru AV ČR pro Inovace pořádal workshop na téma Řízeni provozu - setkáni manažeru firem a státní správy.
Inovace akademických webů
7. července 2009 byl v Informačním centru AV ČR pro inovace představen nový systému CMS pro správu akademických webů.
Jednání ředitelů pro oblast věd o neživé přírodě
Ve čtvrtek 28. května 2009 hostilo Informační centrum AV ČR pro Inovace jednání ředitelů pro oblast věd o neživé přírodě.
Prezentace projektu "Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu"
V úterý 26. května 2009 byl představen projekt "Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu". Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu, kteří byli po skončení druhé světové války postiženi v souvislosti s opatřeními uplatňovanými v Československu proti tzv. nepřátelskému obyvatelstvu.
Historici, muzejníci a archiváři z pořadatelských institucí představí publikace, výstavní projekty, databázi, získaná svědectví a filmové portréty, ve kterých v rámci realizace tříletého projektu garantovaného vládou České republiky zachytili osudy německých odpůrců nacismu z Československa. Projekt pozitivně přispěl k seznámení veřejnosti s jejich životními příběhy a k objasnění jejich role v boji za demokracii. Díky tomu sledované téma opětovně proniklo významně do médií na centrální i regionální úrovni v České republice i v zahraničí a také do škol a studentských prací.
Mezinárodní jednání pracovní skupiny projektu E*CARE¨
V pondělí 27. dubna 2009 se uskutečnilo pracovního setkání manažerů projektu E*CARE, hlavním cílem byla výměna zkušeností a prezentace výsledků projektu v jednotlivých zemí (Rakousko, Bulharsko, Řecko, Slovensko, Kypr, Maďarsko, Švýcarsko, Česká rep.).
Prezentace "Docházkový systém" společnosti IMA s.r.o.
Ve středu 4. března 2009 představil Institut mikroelektronických aplikací (IMA s.r.o.) v konferenčním centru ICAVI elektronické terminály, které sledují a digitálně zpracovávají docházkový systém. IMA s.r.o. je výhradně českou společností, která se orientuje na rozvoj a nabídku systémů využívajících identifikační a biometrické technologie.
Prezentace "Předsednictví České republiky v Radě Evropské unie"
Ve středu 25. února 2009 proběhl v ICAVI informační seminář o českém předsednictví. V první polovině prezentace zástupci z Úřadu vlády ČR informovali účastníky z Akademie věd ČR o politických aspektech předsednictví, výzkum a vývoj. Ve druhé části se hovořilo o energetické bezpečnosti.
Přednášející:
Mgr. Hana Kavánková (Úřad vlády ČR - Odbor koordinace evropských politik)
Ing. Jiří Horák, MBA (Úřad vlády ČR - Odbor koordinace evropských politik)
Prezentace - Obecně o politických aspektech, výzkum a inovace, Energetická bezpečnost.
2. pracovní setkání České manažerské asociace (ČMA) a Akademie věd ČR (AV ČR)
V pondělí 23. února 2009 se uskutečnilo v pořadí již druhé pracovní setkání mezi zástupci ČMA a AV ČR. Obě strany se dohodli na vzájemných tématech pro ICAVI na rok 2009.
Školení písemné komunikace v obchodní praxi
Dne 27. ledna 2009 proběhlo již druhé pokračování úspěšného semináře na téma: "Písemná komunikace v obchodní praxi". Účastníkům zde byli poskytnuty potřebné informace o vhodné stylizaci, grafickém i obsahovém uspořádání dopisu, využití asertivity při psaní dopisu či emailu.
Lektorka školení: Bc. Zuzana Stolarová
1. pracovní setkání AV ČR a České manažerské asociace (ČMA)
Ve čtvrtek 27. listopadu 2008 se uskutečnilo pracovní setkání mezi AV ČR a ČMA, aby společně prodiskutovaly dálší vývoj a náměty setkání v ICAVI.
Toto setkání má navázat na vzájemnou spolupráci mezi privátním a vědním sektorem. Výsledkem této schůzky bylo vybudovat pracovní skupinu, která by vytvořila lákavé a motivující semináře jak pro průmyslovou sféru, tak pro státní sféru. Další postup bude projednán na druhém pracovním setkání, které proběhne v měsících lednu a únoru 2009.
Zúčastněnými na tomto setkání byli za Akademii věd ČR:
- JUDr. Jiří Malý - ředitel SSČ AV ČR, v. v. i.
- Daniel Kozák, MBA - kancelář AV ČR
- RNDr. Jan Kočka, DrSc. - Fyzikální ústav AV ČR
- Ing. Ivan Dobiáš, DrSc. - AKTOP
- Ing. Robert Hrubý, MBA - vedoucí Odboru projektů a grantů
- Ing. Renáta Balažková - člen realizačního týmu
- Ing. Jan Uchytil - člen realizačního týmu
Zúčastnění za ČMA:
- prof. Ing. Zbyněk Pitra, DrSc. - předseda rady expertů ČMA
- Ing. Luděk Pfeifer, CSc. - předseda rady vlastníků skupiny TRITON
- Ing. Dagmar Macháčková - tajemnice ČMA
Pozvánka na 1. pracovní setkání
Pracovní setkání na téma: "Bioplasty"
Dne 25. listopadu 2008 se v ICAVI uskutečnilo pracovní setkání - Bioplasty. Hlavní téma se týkalo vývoje nových materiálů z polymerů na bázi směsi škrobu a plastů z přírodních obnovitelných zdrojů.
Tohoto setkání se zúčastnili zástupci klastru Naturpol. Jmenovitě pan Tomáš Hodek (HBABio) a pan Ing. Josef Drahorád, CSc. (Tein o.s.).
Za stranu oponentů se zúčastnili: MUDr. Magdaléna Zímová, CSc. (Státní zdravotní ústav), Mgr. Lenka Peterková (agentura CzechInvest), prof. Ing. Mečislav Kuraš, CSc. (VŠCHT), Ing. Jiří Kotek a Ing. Evžen Šárka, CSc. (Makromolekulární ústav AV ČR).
Cílem tohoto setkání bylo prodiskutovat možnosti společného výzkumného projektu, který by vyústil v konkrétní komerční aplikaci.
Pozvánka na pracovní setkání o bioplastech.
Prezentace p. Tomáše Hodka (HBABio) ke stažení zde.
Prezentace Ing. Josefa Drahoráda (Tein) ke stažení zde.
Prezentace Mgr. Lenky Peterkové (CzechInvest) ke stažení zde.
Prezentace "Informačního systému na platformě Unicorn Enterprise System (ES)
Zástupci společnosti Unicorn dne 19. listopadu 2008 v konferenčním sále ICAVI představili informační systém na platformě Unicorn ES.
Unicorn ES je platforma pro vývoj komplexních informačních systémů nové generace. Umožňuje řízení všech podnikových procesů, usnadňuje komunikaci a podporuje správu a sdílení podnikových informací.
Pozvánka na "Informanční systém na platformě Unicorn Enterprise System (ES)
Prezentace "Systému CRM - komplexně webově orientovaný systém pro evidenci vztahů"
Dne 12. listopadu 2008 proběhla v konferenčním sálu ICAVI prezentace systému CRM od společnosti Blue.Point Solutions s. r. o. Hlavním cílem této prezentace bylo představit problematiku open-source CRM systémů a přiblížit Tiger CRM systém a jeho možnosti.
Prezentaci můžete nalézt zde.
Prezentace "Průmysl a CERN"
Dne 29. října 2008 proběhla v konferenčním sále ICAVI prezentace pod názvem: "Průmysl a CERN". Prezentujícími byli odborníci a fyzikové, kteří spolupracovali na vývoji urychlovače LHC v Ženevě. Hlavním přestavitelem této prezentace byl prof. Ing. Jíří Niederle, DrSc., který uvedl základní inforamce o spolupráci českého průmyslu s CERN.
S krátkými příspěvky vystoupili:
prof. Ing. Jiří Niederle, DrSc. - Základní informace o spolupráci českého průmyslu s CERN. Prezentace ke stažení zde.
RNDr. Miloš Lokajíček, CSc. - Stavba detektoru TILECAL pro experiment ATLAS na urychlovači LHC v CERN. Prezentace k náhlédnutí zde.
Václav Vrba, CSc. - Spolupráce s ON SEMICONDUCTOR na vývoji pixelových detektorů. Prezentace k nahlédnutí zde.
RNDr. Peter Kodyš, CSc. - Co všechno dávají mezinárodní částicové projekty místní vědě. Prezentace k nahlédnutí zde.
RNDr. Vojtěch Kundrát, DrSc. - Experiment TOTEM na LHC v CERN. Prezentace k nahlédnutí zde.
RNDr. Vladimír Wagner, CSc. - Česká účast na projektu ALICE. Prezentace k nahlédnutí zde.
Tisková konference Akademie věd České republiky
Ve středu 17. září 2008 se v prostorách Akademie věd ČR v konferenčním sále ICAVI (Informační Centrum Akademie Věd ČR pro Inovace) konala tisková konference, které se zúčastnili doc. Ing. Pavel Vlasák, DrSc., místopředseda AV ČR; RNDr. Jan Hrušák, CSc., člen předsednictva Akademické rady AV ČR; RNDr. Jiří Rákosník, CSc., člen předsednictva Akademické rady AV ČR, aby pojaĺi stanovisko k postupu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jako řídícího orgánu Operačního programu Výzkum a Vývoj pro inovace (VaVpI) při výběru tzv. velkých projektů.
Akademie věd ČR upozornila na to, že alokace prostředků na "velké projekty" v rámci první prioritní osy OP VaVpI bude mít zásadní vliv na orientaci české vědy. Tiskovou zprávu naleznete zde.
Pozvánka na tiskovou konferenci 17. 9. 2008
Setkání s odbornými pracovišti AV ČR - propojení VaV činnosti s privátním sektorem
Ve dnech 24. - 26. června se uskutečnilo setkání s odbornými pracovišti AV ČR. Cílem bylo představení služeb, které SSČ AV ČR, v. v. i. v oblasti komercializace a spolupráce s privátním sektorem odborným pracovištím nabízí, představení vybraných pracovišť, které mají již spolupráci s firmami navázánu, názorné seznámení s možnostmi, které konferenční místnost vybavená videoprezentační technikou nabízí, a prodiskutování možností další spolupráce ohledně využití informačního centra. Na program je rovněž zařazena prezentace Zelené knihy výzkumu, vývoje a inovací. Na dvou setkáních se prezentovaly také firmy činné v daných oblastech.
Prezentace společné na všech setkáních:
Informační centrum AV ČR pro inovace - Mgr. Jana Procházková, Václav Špaček, SSČ AV ČR, v. v. i.
Konferenční centra, České centrum mobility, časopis Národní 3
Ochrana vynálezů AV ČR a jejich zhodnocení - Ing. Petra Kolářová, SSČ AV ČR, v. v. i.
Zelená kniha výzkumu, vývoje a inovací - Ing. Michal Pazour, Technologické centrum AV ČR
Evaluační dotazník - k vyplnění a zaslání e-mailem (pro účastníky seminářů)
Prezentace ze setkání 24. června pro I. oblast věd (o neživé přírodě):
Ústav fyziky plasmatu AV ČR, v. v. i. - prof. Ing. Dr. Pavel Chráska, DrSc.
Geofyzikální ústav AV ČR, v. v. i. - RNDr. Jan Šafanda, CSc.
Ústav pro hydrodynamiku AV ČR, v. v. i. - RNDr. Petr Filip, CSc.
Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i. - RNDr. Jan Řídký, CSc.
Ústav geoniky AV ČR, v. v. i. - doc. RNDr. Josef Malík, CSc. (Akustický generátor pulsujících vodních paprsků)
Ústav informatiky AV ČR, v. v. i. - Ing. Július Štuller, CSc.
Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i. - Ing. Jan Dobeš, CSc.
AQUATEST - RNDr. Jiří Šíma
ELMARCO - Ing. Stanislav Petrík, Ph.D.
Setkání 25. června pro III. oblast věd (humanitních a společenských):
Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. (CVVM) - PhDr. Daniel Kunštát, Ph.D.
Psychologický ústav AV ČR, v. v. i. - prof. PhDr. Marek Blatný, CSc.
Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i. - doc. RNDr. Karel Oliva, Ph.D.
Setkání 26. června pro II. oblast věd (o živé přírodě a chemických):
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, v. v. i. - RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc.
Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i. - Ing. Petr Bažant, CSc., MBA
Ústav chemických procesů AV ČR, v. v. i. - prof. Ing. Jiří Hanika, DrSc.
Ústav molekulární genetiky AV ČR, v. v. i. - prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc.
Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i. - RNDr. Jaroslav Kuneš, DrSc.
Biologické centrum AV ČR, v. v. i. - prof. RNDr. František Marec, CSc.
Ústav analytické chemie AV ČR, v. v. i. - doc. RNDr. Ludmila Křivánková, CSc
Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i. - Ing. Jiří Brus, Ph.D.
Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. - doc. RNDr. Eva Zažímalová, CSc.
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i. - prof. RNDr. Zdeněk Samec, DrSc.
DYNEX - Ing. Hanzlíková, Ing. Šašková
CONTIPRO GROUP HOLDING - Mgr. Ivana Citová
RADANAL - doc. Ing. Aleš Horna, CSc.
LONZA - Ing. Miroslava Čikošová
ZENTIVA - Pavel Šebek, Ph.D.
Informační seminář k výzvě tématu Energie 7. rámcového programu - DG TREN pro rok 2008
Informační seminář se uskutečnil 10. června 2008 v Informačním centru AV ČR pro inovace v přízemí budovy Akademie věd ČR. Na akci byla představena specifika a témata výzvy DG TREN na rok 2008 (Mr. Alexandros Kotronaros, Technical Officer, DG TREN, EK), se zaměřením v odpoledním bloku na iniciativu CONCERTO. Byl rovněž vyčleněn prostor pro individuální prezentace a konzultace projektových záměrů jednotlivých účastníků semináře. Program informačního dne zde. Prezentace všech řečníků najdete v tomto souboru.
Slavnostní otevření ICAVI (Informační centrum Akademie věd ČR pro inovace)
V úterý 29. dubna 2008 dopoledne proběhlo v sále č.10 na Národní třídě 3, Praha 1, slavnostní otevření Informačního centra Akademie věd ČR pro inovace .
Hlavním cílem multimediálního konferenčního centra ICAVI je umožnit přímá osobní setkávání výzkumných pracovníků z pracovišť AV ČR s představiteli podnikatelského sektoru na základě úzké spolupráce mimo jiné s Českou manažerskou asociací a Svazem průmyslu a dopravy. Centrum ICAVI bude sloužit pro multimediální prezentace výsledků výzkumu prováděného na pracovištích AV ČR, a to formou kulatých stolů, workshopů, seminářů, konferencí či výstav.
S krátkými příspěvky vystoupili:
předseda AV ČR prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc.
prof. Ing. Václav Sklenička, DrSc., člen Akademické rady AV ČR
JUDr. Jiří Malý, ředitel SSČ AV ČR, v. v. i.
Ing. Ladislav Macka, prezident ČMA a generální ředitel a předseda představenstva ČMZRB, a. s. - prezentace zde
Ing. Boris Dlouhý, CSc., zástupce generálního ředitele Svazu průmyslu a dopravy ČR - prezentace zde
Eva Svobodová, MBA, generální ředitelka Asociace MSP a živnostníků ČR - prezentace zde
manažeři realizačního týmu ICAVI Ing. Robert Hrubý, MBA a Václav Špaček - prezentace zde.