Blogy

Projev předsedy AV ČR

Představení AV ČR

Představení AV ČR

Podpůrná prohlášení a petice

Akademii věd ČR podporují desítky institucí po celém světě. Přečtěte si některé z nich.

Podpůrná prohlášení a petice

Věda pro život

Prohlédněte si specializovaný web k výstavě a otevřeným dnům AV ČR, která se konala od 9. 9. do 23. 10. 2009.

www.veda-pro-zivot.cz

Akademici se vzpírají Klausově výzvě šetřit

8.8.2009 Právo
Jan Rovenský

Akademici odmítají tvrzení, že by se měli spokojit s nižším rozpočtem, jelikož stát musí šetřit v době globální krize. Tento názor ve čtvrtek zveřejnil prezident Václav Klaus.

Podle Právem oslovených pracovníků Akademie věd ČR škrty v rozpočtu instituce nemá na svědomí krize, nýbrž přesun financí do jiných resortů.

Prezident akademikům, kteří ho upozornili na krácení svých prostředků, vzkázal, že věda nemá výlučné postavení a že v průběhu krize je třeba šetřit všude.

Je iluzí myslet si, že vědecké bádání či podobné aktivity má pro budoucnost České republiky vyšší význam než například zdravotnictví, policie, státní správa atd. S tím – ač akademicky myslící a cítící člověk – nemohu souhlasit,“ napsal Klaus s tím, že obavám akademiků rozumí, podle něj však existence AV ČR není ohrožena.

Problém deficitu akademie věd souvisí se současnou krizí jen velmi malou částí. To, co by na akademii teoreticky mohlo dopadnout v důsledku zmrazení rozpočtu vládou, je méně než jedna třetina, tedy asi 300 miliónů,“ řekl Právu předseda akademie věd Jiří Drahoš. Podle něj by se AV ČR s redukcí způsobenou krizí prý byla s to vyrovnat.

Nejde o ekonomickou krizi, prostředky na vědu a výzkum zůstávají ve stejné výši. Jedná se o snahu vyvést pod rouškou výhody aplikovaného výzkumu prostředky z rozpočtu zcela mimo oblast vědy,“ prohlásil Jan Kuneš z Filozofického ústavu AV ČR.

Totéž Právu řekl i Martin Krummholz z Ústavu dějin umění AV ČR. „Je to demagogie. To, co se stalo, není to, že by došlo k úspoře financí, ale k tomu, že peníze, které byly původně věnovány akademii, se přesunuly do resortu ministerstva průmyslu a obchodu,“ uvedl.

Podle něj akademici chystají další akce a pracují na vzniku nového fóra, které by mělo sdružovat nejen vědecké pracovníky, ale i sympatizanty z řad veřejnosti.

K příslibu vlády jsou raději opatrní

Akademie místo plánovaného rozpočtového škrtu ve výši jedné miliardy má příští rok hospodařit s deficitem zhruba 500 miliónů korun. To vyplynulo minulý týden z jednání premiéra Jana Fischera s Jiřím Drahošem. Akademici tento vývoj sice vnímají pozitivně, zároveň však vyzývají k systémovému řešení.

Jde o pozitivně laděný signál, nicméně v tom příslibu je mnoho neurčitých slov a není pro nás konkrétní. Dobrá vůle nás těší, jde však o to, jak se podaří vyslovený záměr naplnit,“ řekl Krummholz. „Vnímáme to jako záplatu, nikoli jako systémové řešení. Jde jen o ambulantní zásah pro příští rok,“ dodal.

Podle Karla Olivy, ředitele Ústavu pro jazyk český AV ČR, se AV nemusí bát jakéhokoli trochu spravedlivého hodnocení svého vědeckého výkonu. „Doufám, že dojde na slova pana premiéra, že rozpočty na léta 2011 a 2012 už budou postaveny na opravdu solidním základě. Takový rozpočet při
jisté dávce šetrnosti opravdu nemusí vést k tomu, že se Akademie bude zbavovat svého nejcennějšího potenciálu – lidí,“ prohlásil. Profesor Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR, uvedl, že jde o docela dobrý výsledek. „Je ovšem důležité, jestli ty sliby budou splněny, konečné slovo bude
mít až nový parlament vzešlý z voleb,“ upozornil. „Můj osobní názor je, že pokud vyhraje ODS, dopadne to s AV špatně. Tato strana byla totiž jediná, která ani náznakem nevyjádřila v nynější krizové situaci akademii podporu,“ dodal.

AV ČR zatím vyjádřila podporu ČSSD, lidovci, komunisté, výbor Senátu a řada vědeckých institucí doma i v zahraničí. Na stranu vlády se naopak postavil Svaz průmyslu a dopravy či Hospodářská komora.

Akademie věd ČR - Akademie v centru pozornosti

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast