Domů — Ústav
Ústav
Činnost Biotechnologického ústavu AV ČR, v. v. i. (BTÚ) je soustředěna na rozvoj špičkového základního a orientovaného výzkumu a vývoje se zaměřením na praktické využití výsledků v diagnostických a terapeutických aplikacích v humánní medicíně.
Ústav má 7 skupin, které svou činností pokrývají dva odborné směry:
(A) Proteinové inženýrství a strukturní biologii a
(B) Patologii buňky, příčiny, diagnostiku, léčbu.
A. Proteinové inženýrství a strukturní biologie:
1. Laboratoř inženýrství vazebných proteinů (vedoucí: Peter Šebo) se zabývá designem a zlepšováním vlastností vysoce afinních vazebných proteinových ligandů zejména pro aplikace, ve kterých byly do současnosti neúspěšně používány monoklonální protilátky.
2. Laboratoř strukturní biologie (vedoucí: Cyril Bařinka) je směrována do oblasti strukturní biologie a vztahů mezi strukturou a funkcí relevantních proteinů.
B. Patologie buňky, příčiny, diagnostika, léčba:
3. Laboratoř diagnostiky pro reprodukční medicínu (vedoucí: Jana Pěknicová) se zabývá charakterizací procesů a molekulárních faktorů během oplodnění vajíčka a rozvíjením nástrojů (monoklonální protilátky) pro detekci mužské neplodnosti a pro detekci vybraných faktorů znečišťujících životní prostředí majících negativní dopad na reprodukci savců.
4. Laboratoř diagnostiky autoimunitních onemocnění (vedoucí: Šárka Růžičková) je zaměřena na humorální a genetické aspekty autoimunitních nemocí, na identifikaci cílových molekul využitelných v terapii autoimunitních chorob a na vývoj nových nástrojů pro diagnostiku autoimunitních onemocnění.
5. Laboratoř molekulární terapie (vedoucí: Jiří Neužil) se zaměřuje na vývoj nových protirakovinnných látek, zejména analogů vitamínu E, které efektivně a selektivně působí proti maligně transformovaným buňkám tím, že destabilizují jejich mitochondrie a tak vyvolají programovanou smrt nádorových buněk.
6. Laboratoř genové exprese (vedoucí: Mikael Kubišta) rozvíjí nástroje pro profilovou analýzu exprese genů pomocí vysokapacitní qRT-PCR na tkáňové, jednobuněčné a sub-buněčné úrovni, včetně analýzy multidimenzionálních dat.
7. Laboratoř molekulární patogenetiky (vedoucí: Gabriela Pavlínková) identifikuje klíčové molekuly v patogenním embryonálnim vývoji pomocí zvířecích modelů a profiluje genovou expresi, a umožňuje tak vypracovat nové postupy pro prevenci a diagnózu diabetické embryopatie.
Činnost vědeckých skupin je zajištěna grantovou podporou od různých poskytovatelů včetně zahraničních. V současné době jsou na ústavu skupiny zapojené do projektů 7. rámcového programu EK, ústav je nositelem programu Nanotechnologie pro společnost, dále “Výzkumného centra” programu MŠMT 1M a spoluřešitelem programu NPVII.
Na ústavu se školí doktorandi a diplomanti, 5 pracovníků přednáší na vysokých školách.
Biotechnologický ústav úzce spolupracuje s TATAA Biocenter Prague, společně organizují kurzy analýzy genové exprese pomocí qRT-PCR.
Ústav slouží jako vědomostní základna pro vznikající a rozvíjející se biotechnologický průmysl v České republice, z tohoto důvodu je zapojen do Biotechnologického klastru (CzechBio).
Ve Vestci u Prahy by měl být realizován projekt BIOCEV v rámci programu Výzkum a vývoj pro inovace, na jehož přípravě se BTÚ podílel s dalšími ústavy AV a Univerzitou Karlovou.
Doc. RNDr. Jana Pěknicová, CSc,
ředitelka