cs

en

Speciální technologie

Skupina speciálních technologií se zabývá:

Téma: Svařování elektronovým svazkem

Svařování elektronovým svazkem patří mezi tavné způsoby spojování materiálů a používá se k němu fokusovaný svazek elektronů s vysokou energií 30 keV až 200 keV. Při dopadu elektronů je jejich kinetická energie přeměněna v teplo, které lokálně ohřívá svařované součásti. Svařování probíhá zpravidla bez přídavného materiálu a v závislosti na parametrech aparatury lze na jeden průchod spojovat značné tloušťky materiálu . Celý proces probíhá ve vakuu o tlaku 10−2 až 10−3 Pa, které funguje jako „ochranná atmosféra“ umožňující svařovat i reaktivní kovy (např. Ti). Nelze však svařovat kovy s vysokou tenzí par (např. Zn, Cd, Mg). Přes vysokou finanční náročnost si elektronové svařování svými charakteristickými a unikátními vlastnostmi vydobylo pevné postavení v mnoha významných průmyslových odvětvích, jako např. v automobilovém, jaderném, kosmickém a leteckém průmyslu.

K hlavním výhodám elektronového svařování patří:

Pracoviště ÚPT je vybaveno třemi elektronovými svářečkami vlastní výroby, které mají válcovou komoru a manipulátor zajišťující rotaci a vertikální posuv svařované součásti. U všech aparatur může být poloha elektronového děla na komoře volena tak, že jeho osa je buď kolmá na osu rotačního manipulátoru nebo s ní rovnoběžná a je tedy možné provádět radiální nebo axiální svary. Technické parametry systémů jsou následující:

Aplikace elektronové svářečky:

Kontakt: Ing. Martin Zobač, PhD., Ing. Ivan Vlček, PhD.,
e-mail: zobac@isibrno.cz, iv@isibrno.cz, tel: 541514297 (společný)
Podrobnější informace: http://ebt.isibrno.cz/Svarovani

Téma: Vakuové pájení a žíhání

Skupina speciálních technologií disponuje rozsáhlými zkušenostmi s vakuovým pájením, a to např. stříbrem, mědí nebo niklovou pájkou. Ke spojování kovů s křehkými nekovovými materiály zavedla pájení tvárnými aktivními pájkami. Totéž zařízení se využívá i k žíhání součástek ve vakuu.

Pracoviště ÚPT disponuje dvěma vakuovými pecemi s následujícími parametry:

Kontakt:Ing. Martin Zobač, PhD., Ing. Ivan Vlček, PhD., e-mail: zobac@isibrno.cz, iv@isibrno.cz, tel: 541514297 (společný) Podrobnější informace: http://ebt.isibrno.cz/VakuovePajeni

Téma: Vývoj a výroba vakuových průchodek

Skupina speciálních technologií vyvíjí a vyrábí metodou skleněného zátavu (zátav s kovarovým sklem nebo tlakový zátav) vakuové elektrické průchodky, které lze přivařit na příruby. Na pracovišti jsou dostupné následující kategorie a typy průchodek:

Kontakt: Ing. Martin Zobač, PhD., Ing. Ivan Vlček, PhD.,
e-mail: zobac@isibrno.cz, iv@isibrno.cz, tel: +420 541 514 297 (společný)
Podrobnější informace: http://ebt.isibrno.cz/…ovePruchodky

Téma: Depozice tenkých vrstev magnetronovým naprašováním a jejich dynamické rázové testování

Tenké vrstvy připravujeme pomocí vysokofrekvenčního magnetronového naprašování na komerčním zařízení LEYBOLD-HERAEUS Z 550. Toto zařízení umožňuje produkovat malé série nebo jednotlivé kusy substrátů s maximálním průměrem 100 mm a tloušťkou 20 mm. Naprašovačka je vybavena třemi magnetrony s průměrem terče 152 mm pro naprašování až tří různých materiálů během jednoho vakuového cyklu. Pro speciální účely je možné přivést na substrát elektrické napětí (tzv. naprašování s předpětím, iontové leptání) a podložku lze před depozicí ohřívat.

Aplikace magnetronového naprašování:

V současné době jsme jedním ze dvou pracovišť v ČR, která nabízejí charakterizaci tvrdých otěruvzdorných nanokompozitních a multivrstvých povlaků dynamickým rázovým testerem. Během testování je povrch vzorku cyklicky zatěžován úderem wolfram-karbidovou kuličkou, simulujícím dynamické namáhání systému vrstva/podložka například u razníků, obráběcích nástrojů, povlakovaných částí automobilových motorů a další.

Kontakt: Ing. Jaroslav Sobota, CSc.
e-mail: sobota@isibrno.cz, tel: +420 541 514 256
Podrobnější informace: http://ebt.isibrno.cz/Naprasovani

Téma: Depozice interferenčních vrstev vakuovým napařováním elektronovým svazkem a spektrofotometrické měření jejich spektrální odrazivosti a propustnosti

Tenké vrstvy připravujeme vakuovým napařováním elektronovým svazkem na zařízení Balzers BAK550 vybaveném dvěma elektronovými děly. Podložky lze před depozicí ohřívat. Zařízení umožňuje produkovat malé série substrátů s maximálním průměrem 180 mm nebo obdélníky 170 mm x 120 mm. Jsme schopni deponovat následující materiály: TiO2, SiO2, Ta2O5, ZrO2, CeO2, HfO2, Y2O3, MgO, Al2O3, MgF2, Na3AlF6.

Aplikace:

Aplikacemi jsou interferenční filtry pro viditelnou, blízkou UV a blízkou IR oblast světelného spektra. Příklady filtrů jsou:

Měření spektrální odrazivosti a propustnosti provádíme na spektrofotometru Varian Cary 5E.

Kontakt: RNDr. Pavel Pokorný, Mgr. Jindřich Oulehla
e-mail: pok@isibrno.cz, oulehla@isibrno.cz, tel: +420 541 514 2­57 (226)

Evropská unie

Operační program Výzkum a vývoj pro inovace