Výzkumný záměr

Hlavní stránka » O ústavu » Výzkumný záměr »

Výzkumný záměr: Vědecký výzkum československých dějin v období dvou totalitních režimů 1938-1989 a po zhroucení komunismu 1989 (2005-2010)

Příjemce: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.

Poskytovatel: Akademie věd České republiky

Cíle řešení: Základní cíl práce Ústavu pro soudobé dějiny spočívá v primárním pramenném výzkumu soudobých českých a československých dějin v období dvou totalitních režimů (1938-1989), po zhroucení komunismu (po roce 1989 a dějin vědy ve 20. století. V letech 2005-2010 se ústav zaměří na jejich analýzu, rekonstrukci a interpretaci s cílem podat jejich komparativní přehled zejména formou synteticky pojaté rozsáhlejší historické práce. Těžiště práce spočívá především ve vyhledávání a výzkumu zpřístupňovaných archivních dokumentů z domácích i zahraničních archivů, z osobních pozůstalostí a z dalších zdrojů, v organizaci oral history. Zároveň – jakožto svého druhu jediné příslušné specializované pracoviště – bude ústav nadále plnit pro obor soudobých českých a československých dějin nezastupitelné úlohy: budovat dokumentaci současnosti, připravovat kritické edice vybraných okruhů pramenů, vydávat časopis jako platformu oboru, podílet se na budování oboru soudobých dějin na vysokých školách.

 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu

Obrazové aktuality

Zahájení konference. Ředitelka Domu národnostních menšin Romana Hrabáková, velvyslankyně Lotyšské republiky v ČR Argita Daudze, Helena Nosková a Petr Bednařík z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, překladatel Šimon Dominik.
Prof. Leokadia Drobizheva z Ruské akademie věd.
Dr. Inese Runce z Lotyšské akademie věd.

1. mezinárodní vědecká konference "Menšiny, multikulturalita, vzdělávání", uskutečněná 19. listopadu 2009

více...