Hlavní stránka >> vedlejší menu >> Den otevřených dveří
CZ | ENG

Co je Den otevřených dveří

Patří již k dobré tradici, že každoročně v podzimním období, v termínu konání „Týdne vědy a techniky“, se vědecké ústavy a instituce Akademie věd České republiky otevírají odborné i laické veřejnosti. Stejně tak činí i Ústav makromolekulární chemie AVČR, jehož budova byla postavena v roce 1963, a prvním ředitelem byl objevitel měkkých kontaktních čoček profesor Otto Wichterle.  

V současné době badatelé z ÚMCH v tradici výzkumu lékařských aplikací polymerů započaté prof. O. Wichterlem úspěšně pokračují a aplikace moderních syntetických hydrogelů pro kontaktní a nitrooční čočky je jedním z nosných výzkumných témat. Zájem chemiků se také zaměřil k využití polymerů jako chytrých dopravních prostředků léčiv, které přesně putují tam kam mají. Navíc řada nově připravených polymerních materiálů prokazatelně podporuje růst živých buněk, což je velmi nadějné pro buněčnou terapii, regeneraci tkání kůže, cévní stěny a třeba i nervového systému. Na druhou stranu pak závratně rostoucí ceny ropy vzbuzují zájem badatelů o přípravu co nejúčinnějších palivových článků, jejichž jedinou zplodinou bude voda. A to není hudba příliš vzdálené budoucnosti. Na řadě pracovišť pak mohou zájemci nahlédnout do stále poněkud tajemného nitra hmoty a s využitím nejmodernějších optických a elektronových mikroskopů, mikroskopů atomových sil a dalších přístrojů se přiblížit na dohled jedné (makro)molekuly.

Schématické znázornění nosiče léčiva, které se nachází uvnitř polymerní micely. Na povrchu léčiva jsou selektivní protilátky, které směrují micelu přímo do postiženého orgánu.

Ovšem ústavy AV ČR nejsou jen centry lidského vědění, ale poskytují prostor pro rozvoj a prezentaci kultury a umění. Sama budova Ústavu makromolekulární chemie, realizovaná v letech 1960 - 1964 podle projektu architekta Karla Pragera, patří k nejvýznamnějším českým architektonickým dílům poválečného období. Vyniká ve skupině staveb (Bruselský pavilon, Bruselská restaurace, pavilon Z v Brně, plavecký stadion v Podolí), v nichž se česká architektura rozešla se stylovými prostředky socialistického realismu a navázala opět kontakty s moderní světovou architektonickou tvorbou. Díky tomu byla tato budova v roce 2000 prohlášena za kulturní památku. Jistě tedy stojí za to shlédnout nejenom exteriér této budovy, ale i řešení interiéru.

Ústav makromolekulární chemie AV ČR

A pokud již návštěvník zavítá do budovy ÚMCH a bude-li znaven přemírou vědeckých informací, může se potěšit výstavou obrazů či plastik, kterou pravidelně spolupořádá Atelier sochařství Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Program

Pro návštěvníky bude připravena řada exkurzí v laboratořích ÚMCH AV ČR. V ústavu je možno se blíže seznámit s řadou badatelských projektů základního i aplikovaného výzkumu, s dosaženými výsledky a s metodami práce, které jsou použity k jejich řešení. Naši průvodci Vás zavedou do jednotlivých oddělení podle Vašeho výběru.
 
Dále bude připravena filmová produkce o historii ústavu, objevu kontaktních čoček a řada ukázek typických experimentů v oblasti polymerní chemie a popisu makromolekul.
 
Průběh Dne otevřených dveří 2005 je zveřejněn na www stránkách http://www.imc.cas.cz/nmr/dod/dod05/kuba_1.html
 
Co lze shlédnout na pracovišti v hlavní budově na Heyrovského náměstí
  • Prezentace moderních technik syntézy polymerů:„ligated“ aniontová „živá“ polymerace polárních vinylových monomerů (LAP), polymerizace přenosem skupiny (GTP), řízená radikálová polymerizace (ATRP).
  • Prezentace mechanických vlastností polymerů a technik jejich měření: dynamická mechanická analýza, určování statických mechanických vlastností, rázové kladivo.
  • Pohled do mikroskopických struktur polymerních systémů, určování morfologie polymerů mikroskopickými technikami (elektronová mikroskopie).
  • Od svého objevení prof. O. Wichterlem je příprava a aplikace moderních syntetických hydrogelů pro biomedicinální aplikace (kontaktní a nitrooční čočky) jedním z nosných témat ÚMCH.
  • Využití polymerů jako nosičů léčiv a diagnostik v moderní medicíně. Relaxační činidla pro angiografii – zobrazování magnetickou rezonancí. Příprava a aplikace polymerních konjugátů a polymerních systémů pro cílený transport léčiv případně pro genovou terapii.
  • Interakce polymerů a živých buněk a jejich využití pro vývoj nových biomateriálů pro buněčnou terapii a regeneraci tkání kůže, cévní stěny a nervového systému.
  • Cena ropy závratně stoupá (110,-$), a proto jsou předmětem našeho bádání polymerní proton-výměnné membrány pro vodíko-kyslíkové a přímé methanolové palivové články.
  • Zajímavou oblastí makromolekulární chemie jsou fyzikální a fyzikálně-chemické procesy v supramolekulárních polymerních systémech (tvorba organizovaných struktur, mikrofázová separace). Měření molekulových hmotností polymerů hmotnostní spektroskopií (MALDI-TOF).
  • Existují nejrůznější cesty a postupy jak popsat strukturu a vnitřní pohyblivost polymerních systémů. Jednou z nejlepších cest je moderní NMR spektroskopie, která umožňuje měření meziatomových vzdáleností případně celých útvarů do velikosti desítek nanometrů. Jiný pohled nabízí Ramanova spektroskopie zahrnující konfokální mikro-Ramanovu spektroskopii, statický a časově rozlišený širokoúhlový a maloúhlový rozptyl rentgenových paprsků a neutronů a rentgenová difrakce. I nejkpomlikovanější proteiny lze někdy donutit ke krystalizaci. 
  • V oddělení analytické chemie vám rádi představí chromatografické metody 9HPLC, SEC, GC, GC-MS), spektroskopické metody (UV-VIS, IR), atomovou absorpční spektrometrii atd.
Co lze shlédnout na pracovišti v Máchově ulici
  • Na pracovišti v Máchově ulici se dozvíte vše o elektronových jevech v polymerech.

Kdy a kde

Den otevřených dveří 2009 již skončil. Příští předpokládáme uspořádat počátkem listopadu 2010.

Pracovník pověřený stykem s veřejností a kontaktní osoba pro komunikaci s organizátory: RNDr.Petr Kadlec, tel.:296809274, e-mail:


Informace o dnech otevřených dveří v dalších nedalekých ústavech a na pracovištích zpřístupněných v sobotu nebo neděli

Materiálové centrum (CPMT)

S finanční podporou z fondů EU (program: OPPK) bylo zahájeno budování Centra polymerních materiálů a technologií


 

Akademie v centru pozornosti

Akademie věd ČR zpřístupnila web věnovaný krizi ve financování vědy: ohrozeni.avcr.cz/


 

Ústav makromolekulární chemie AV ČR v.v.i.

Heyrovského nám. 2
162 06 Praha 6
tel:+420 296 809 111
fax:+420 296 809 410