V brněnském Ústavu přístrojové techniky AV ČR vyrostou nové laboratoře

V doprovodu inspirativních múz symbolizujících harmonickou propojenost základního a aplikovaného výzkumu poklepali 19. dubna 2010 předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš a další významné osobnosti vědeckého a veřejného života základní kámen nového centra Aplikačních a vývojových laboratoří pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií (ALISI), které vzniká v brněnském Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Vše nejlepší popřáli vznikajícímu centru hosté z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Jihomoravského kraje, Vysokého učení technického v Brně a Masarykovy univerzity.


Cela Animace VPZ
Foto: Luděk Svoboda, Akademický bulletin

Na projekt ALISI získal Ústav přístrojové techniky AV ČR 432,9 milionu korun z evropských strukturálních fondů – konkrétně z druhého prioritního Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. „Čtvrtinu této částky investujeme na výstavbu nových laboratoří, za zbývající peníze pořídíme vybavení laboratoří a zmodernizujeme laboratoře stávající. Jedním z nejdražších přístrojů bude tzv. elektronový litograf, který stojí 60 milionů korun. Zařízení umožňuje rychlý zápis obrazové informace do tenké vrstvy elektronového rezistu na křemíkových nebo skleněných podložkách ve velmi vysokém rozlišení,“ informoval ředitel ALISI prof. Pavel Zemánek. Předpokládané náklady do roku 2014 budou činit 512,7 milionu korun.

Podle manažera projektu dr. Bohdana Růžičky by po dostavbě laboratoří v roce 2012 mělo v centru pracovat na 60 výzkumníků a rozběhnout by se měly programy, které realizační tým ALISI rozdělil do dvou hlavních směrů; na diagnostické metody a na pokročilé technologie.

„Výzkum bude zasahovat do mnoha oblastí diagnostiky a technologií, které využívají metod magnetické rezonance, laserové interferometrie a spektroskopie, elektronové mikroskopie a litografie, svařování elektronovým a laserovým paprskem, magnetronového naprašování a kryogenetiky i do konstrukce nových přístrojů a systémů. Plánujeme tak například zdokonalení metod magnetické rezonance, a to až stonásobně, což na tomografech umožní významně jemnější rozlišení detailů,“ vysvětlil prof. Pavel Zemánek. Unikátním vědeckým postupem je podle něj také metoda svařování „nesvařitelných“ kovů s jinou teplotou tání, například hliníku a titanu nebo niklu a stříbra. Tu by měl ocenit především průmysl.

„Ústav přístrojové techniky AV ČR zúročuje projektem ALISI více než padesátiletou tradici špičkového pracoviště. Byť se na akademických ústavech nedělá pouze základní výzkum – což při každé příležitosti zdůrazňuji – je aplikační potenciál tohoto projektu nadstandardní,“ uvedl předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš.

Brněnský ústav v současnosti spolupracuje s firmami, které se zaměřují na optiku (Meopta, FEI, Tescan), Fakultní nemocnicí U svaté Anny, Mayo Clinic v USA či nově vznikajícím Centrem klinického výzkumu v Brně (ICRC). Zejména prostřednictvím spolupráce s aplikační sférou chtějí badatelé naplnit jednu z podmínek pro udělování dotací – pokrytí provozních nákladů centra z jedné třetiny.

Podle prof. Pavla Zemánka centrum také napomůže k rozšíření spolupráce nejen s českými, ale i zahraničními firmami, vysokými školami či zdravotnickými a výzkumnými institucemi.

LUDĚK SVOBODA

20.4.2010