- Úvodní stránka
- Oblasti zájmu
- Publikace
- Popularizace
- Kontakty
Napsali o nás - Stavební klub
„Výzkum bude zasahovat do oblasti diagnostiky a technologií, které využívají metod magnetické rezonance, laserové interferometrie a spektroskopie, elektronové mikroskopie a litografie či svařování elektronovým a laserovým paprskem,“ uvedl ředitel laboratoří ALISI Pavel Zemánek. Unikátní metodou brněnského ústavu je podle něj například metoda svařování „nesvařitelných“ kovů s jinou teplotou tání, například hliníku a titanu nebo niklu a stříbra.
Peníze z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (VaVpi) jsou určeny převážně na modernizaci laboratorního a přístrojového vybavení ústavu. Za zhruba 100 milionů korun vznikne i nový pavilon, v němž bude mimo jiné osm podzemních laboratoří a dvě patra s pracovnami a výpočetní technikou.
Nové přístrojové vybavení bude stát asi 260 milionů korun. Jedním z nejdražších přístrojů, které podle Zemánka není možné jinak než koupí získat, je elektronový litograf za 60 milionů korun. Zhruba stejnou částku ústav vydá za nový systém magnetické rezonanční tomografie. „Systém umožní až stokrát zlepšit prostorové rozlišení této metody,“ podotkl Zemánek.
Více na stránkách.
Související články
- Napsali o nás - Brněnský denník
- Elektronová svářečka MEBW-60/2
- Napsali o nás - Hospodářské noviny
- Co je to svařování elektronovým svazkem?
- Základní informace o svařování elektronovým svazkem
- Svařování elektronovým svazkem
- Inovační vouchery
- Prezentace elektronové svářečky MEBW-60/2 na výstavě ViennaTek 2008