Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Urychlovač LHC v CERN dosáhl rekordní energie srážek

V úterý 30. března ve 13.06 hodin došlo v Evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN nedaleko Ženevy k přelomové události. Poprvé v historii se podařilo srazit proti sobě letící protony při energii 3,5 teraelektronvoltu. Tím bylo úspěšně dosaženo energie plánované pro první fázi experimentů na urychlovači LHC, která proběhne v letech 2010 a 2011. Jde o 3,5 krát vyšší hodnotu energie, než jaké dosahuje dosud nejvýkonnější urychlovač Tevatron v USA. Pro experimenty na LHC to znamená počátek nabírání fyzikálních dat a zkoumání nových, dosud neprobádaných oblastí mikrosvěta.

Cílem experimentů je získat nové poznatky o základních vlastnostech a zákonech hmoty, fundamentálních silách, hledat dosud neobjevené částice jako Higgsův boson či supersymetrické částice, pátrat po tajemstvích vesmíru, jako jsou nerovnováha mezi množstvím hmoty a antihmoty, složení temné hmoty nebo dodatečné rozměry prostoru. Událost z 30. března je ovšem jen počátkem cesty, na které bude třeba nashromáždit dostatečně velké množství experimentálních dat, jejichž analýza poskytne fyzikální výsledky.

Oficiální tisková zpráva CERN k události je zde.

Počítačové rekonstrukce srážek při 2x 3,5 TeV z experimentu ATLAS si lze prohlédnout zde.

Podrobnější informace o LHC a fyzikálních otázkách, které se s jeho pomocí studují, lze nalézt například v následujících článcích:
Proč urychlovač LHC a jeho experimenty vypadají tak, jak vypadají
Jak se vyznat ve všemožných částicích?
Co přinese urychlovač LHC pro kosmologii?

Současná fáze činnosti urychlovače LHC začala jeho spuštěním 20. listopadu 2009. Do 30. března pracoval v testovacím režimu se svazky o nižších energiích. Přehled o této fázi činnosti LHC lze najít zde.

Fyzikální ústav se významně podílí na několika experimentech na LHC. Jsou to:

  • Experiment ATLAS, kde je významný například náš podíl na vývoji a výrobě pixelového detektoru ATLAS, jeho uvedení do chodu a další provozování, nebo podíl na stavbě a činnosti hadronového kalorimetru Tilecal.
  • Experiment TOTEM.
  • Experiment ALICE.

Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.