Dějiny českých zemí.

Hlavní stránka » Publikace » Právě vyšlo » Dějiny českých zemí. »

Pánek, Jaroslav; Tůma, Oldřich a kol.: Dějiny českých zemí. Praha, Karolinum 2008. 488 s. ISBN 978-80-246-1544-8.

Dějiny českých zemí jsou první prací, která podává soustavný výklad naší historie od pravěku až do vzniku České republiky roku 1993. Sleduje vývoj českého státu a národa, stejně jako menšin žijících na českém území, zejména Židů, Němců, Poláků a Slováků. Osu výkladu tvoří proměny státu (včetně území patřících k němu jen dočasně) a společnosti v něm žijící, ale vyvážená pozornost je věnována rovněž kultuře, náboženství, populačnímu vývoji a tisíciletému přetváření krajinného prostředí. Za vedení dvojice předních českých historiků – Jaroslava Pánka a Oldřicha Tůmy – knihu zpracoval kolektiv odborníků z Historického ústavu a z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky. Cílem autorů bylo oproti dosavadní praxi připravit věcně pojatý, co nejvýstižnější a zároveň aktuální přehled české historie, soustředěný v jedné knize a psaný i s ohledem na vnímání českých dějin v zahraničí (k vydání se připravuje anglická mutace). Dílo je určeno nejen profesionálním historikům a studentům, ale i širokému okruhu čtenářů, kteří se zajímají o dějinné základy naší současnosti.


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu

Obrazové aktuality

Ředitel ÚSD Oldřich Tůma zahajuje jednání dne 20. listopadu. Na snímku též účastníci prvního panelu nazvaného „The Struggle for East-Central Europe as a Primary Cause of the Cold War?“ Zleva Michael Hopkins, předsedající Benjamin Frommer, Vít Smetana, László Borhi a Rolf Steininger.
Premiér Jan Fischer uděluje Pamětní medaili Karla Kramáře prof. Marku Kramerovi.
Premiér gratuluje k ocenění řediteli National Security Archive Thomasi Blantonovi, dále zprava ocenění prof. Alex Pravda (Oxford University), prof. Mark Kramer (Harvard University), prof. Vilém Prečan (Československé dokumentační středisko), prof. William Taubman (Amherst College) a Michael Dockrill – manžel prof. Saki Dockrill oceněné in memoriam.

Mezinárodní konference o úloze středovýchodní Evropy ve studené válce. (19.-21. listopadu 2009 )

více...