Vaše nejčastější dotazy


Otázky ke Grantovému systému GA ČR - zadávací dokumentaci
Je nutné konvertovaný soubor ve formátu PDF převést do formátu PDF/A ?
Je požadavek na výlučné podání návrhu projektu prostřednictvím ISDS vůči některých uchazečům diskriminační?
Jakými pravidly se řídí udělování grantů?
Kdy jsou oznámeny výsledky grantové soutěže?
Jaká je doba řešení projektu?
Informace o cestovném a přesunech financí do této položky
Lze z grantových prostředků odměňovat doktorandy?
Lze z grantových prostředků přispívat na režijní výdaje pracoviště?
Závěrečná karta projektu
Smlouvy o řešení projektu a způsobilost
Jaké návrhy lze podávat do Panelu P304 s názvem klinický a preklinický výzkum, experimentální medicína?
Prosím o informaci, zda je možno v návrhu projektu uvést informace i o spolupracovnících podílejících se na projektu. Do které části je lze případně uvést?

Otázky k financování z grantových prostředků
Vyúčtování k dílčí nebo závěrečné zprávě
Možnost převodu grantových prostředků do rezervního fondu příjemce.
Je možné z prostředků na doktorské projekty proplácet odborné či jazykové zkoušky a kurzy?
Mzdové prostředky z grantových projektů
Otázka DPH z prostředků, které poskytuje příjemce spolupříjemci
Postup při vracení grantových prostředků poskytnutých GA ČR
Jak nakládat s grantovými prostředky, které převádí příjemce spolupříjemcům
Výdaje na pořízení dlouhodobého majetku
Jak žádat o změnu specifikace investičního zařízení?
Způsob poskytování účelových prostředků na projekty výzkumu a vývoje mezi příjemcem a spolupříjemcem
V jaké výši plánovat odvody na povinné zákonné pojištění pro rok 2009 a příděl do FKSP?
Jsou náhrady mzdy za dovolenou a náhrady mzdy za dobu pracovní neschopnosti uznaným nákladem grantu (účelové podpory poskytnuté na grantový projekt)?

Různé
Problémy s korespondencí elektronickou cestou
Dohoda GA ČR a GA AV o poskytování informací
Vzor smlouvy mezi příjemcem a spolupříjemcem


Otázky ke Grantovému systému GA ČR - zadávací dokumentaci
Jakými pravidly se řídí udělování grantů?
Grantová agentura ČR vydává ke každé veřejné soutěži zadávací dokumentaci, která je k dispozici na těchto webových stránkách nebo v kanceláři GA ČR.
Kdy jsou oznámeny výsledky grantové soutěže?
Návrhy projektů jsou posuzovány v hodnotící lhůtě nezávislými oponenty a oborovými komisemi GA ČR. Hodnotící lhůta zpravidla končí koncem listopadu daného kalendářního roku. Bezprostředně po skončení hodnotící lhůty je na internetové stránce GA ČR uveřejněn seznam projektů, kterým byl udělen grant. GA ČR uzavře s úspěšnými příjemci a navrhovateli smlouvy o řešení grantového projektu a poskytnutí podpory. Neúspěšní žadatelé jsou o výsledku písemně informováni zpravidla v první polovině prosince. Ve smlouvě o řešení projektu jsou zakotveny podmínky pro financování projektu a povinnosti příjemce i řešitele v průběhu řešení projektu. Navrhovatel i uchazeč mají právo požádat příslušnou sekci kanceláře GA ČR o zaslání kopie posudku příslušné grantové přihlášky při dodržení anonymity oponentů.
Rozhodnutí předsednictva o neudělení grantu je konečné, ale uchazeč může podat odvolání proti správnosti průběhu grantového řízení ke kontrolní radě GA ČR.
Jaká je doba řešení projektu?
Maximální doba trvání standardního grantového projektu je od roku 2007 pět let, postdoktorského grantového projektu tři roky a doktorského grantového projektu čtyři roky. Doba trvání mezinárodních projektů je tři nebo čtyři roky. Rozumějí se tím roky kalendářní, protože GA ČR jsou poskytovány prostředky ze státního rozpočtu rovněž vždy na daný kalendářní rok. Ve výjimečných případech lze požádat o odklad podání závěrečné zprávy, který musí být řádně zdůvodněn a zaslán GA ČR nejpozději 60 dní před uplynutím původního termínu ukončení řešení projektu. Odklad může být maximálně o šest měsíců a GA ČR nebude pro tuto dobu poskytovat žádné dodatečné finanční prostředky. Řešitel musí ale v každém případě podat v řádném termínu (t.j. do 31. ledna) závěrečnou zprávu o řešení projektu, v níž budou vyplněny všechny finanční části o hospodaření za poslední rok řešení. Odklad platí pouze pro část ZC a Závěrečnou kartu, kde jsou uvedeny výsledky řešení projektu.
Informace o cestovném a přesunech financí do této položky
Pokud řešitel přesune v rámci věcných nákladů část prostředků do položky cestovné, předsednictvo GA ČR upozorňuje, že v následující dílčí nebo závěrečné zprávě musí být doložena aktivní účast na konferenci a program konference. Zároveň je třeba uvést, ze kterých konkrétních položek byl přesun proveden a jak to ovlivnilo řešení projektu vzhledem k původně plánovaným nákladům.
Lze z grantových prostředků odměňovat doktorandy?
Doktorandy lze odměňovat ze mzdových prostředků - platy nebo OON. Doktorandy nelze zahrnout do postdoktorských projektů.
Lze z grantových prostředků přispívat na režijní výdaje pracoviště?
Příspěvky na režii příjemce či spolupříjemce je nutné plánovat již v návrhu projektu, nebo je event. upřesnit v dílčí zprávě. Není-li však příspěvek na režii takto předem specifikován a schválen příslušnou OK, nelze jej z grantu čerpat. Takto stanovenou částku na režii nelze překročit, ani není možné žádat o její zvýšení dodatečně v průběhu roku.
Maximální vše prostředků na režijní (doplňkové) náklady je stanovena na 20% z celkové částky na neinvestiční náklady požadované od GA ČR.
Výpočet lze provést jednoduchou trojčlenkou:
celkový rozpočet neinvestičních nákladů (bez režie, kterou zatím neznáme = 80%.
režie = neinvestiční náklady (bez režie, kterou zatím neznáme) *(krát)0,2/0,8
Závěrečná karta projektu Vyplnění pole “úplné citace” :
Zde prosíme o uvedení maximálně 5 nejdůležitějších výstupů shrnujících výsledky projektu. Tyto údaje jsou důležitě pro hodnocení výsledků řešení projektu. Tím ovšem není řešitel, resp. příjemce zproštěn povinnosti předat údaje o výsledcích do informačního systému výzkumu a vývoje (RIV), který spravuje Rada pro výzkum a vývoj. Údaje o uplatněných i dosud neuplatněných výsledcích je třeba předat GA ČR vždy do 15. srpna.
Smlouvy o řešení projektů
GA ČR upozorňuje všechny příjemce grantů, že na smlouvách o poskytnutí dotace na řešení projektů musí být čitelné úřední razítko, čitelně vyplněné jméno osoby oprávněné za příjemce jednat a její vlastnoruční podpis a nakonec podpis odpovědného řešitele. To platí jak pro nové smlouvy, tak pro veškeré dodatky ke smlouvám v dalších letech řešení projektu.
Prokazování způsobilosti
Dále je třeba vyhovět ustanovení § 18 zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu a vývoje, a zaslat GA ČR originál nebo ověřenou kopii výpisu z evidence rejstříku trestů (ne starší než 6 měsíců) statutárních orgánů příjemce s výjimkou osob, u kterých jsou pro výkon funkce statutárního orgánu nebo jeho člena stanoveny zvláštním právním předpisem. (Viz část III oddíl 3 Grantového systému GA ČR).
V případě soukromých subjektů (s.r.o., a.s. fyzické osoby s IČO) je třeba zaslat ještě ověřenou kopii oprávnění k činnosti, zřizovací listiny, zakládací listiny, nebo výpisu z obchodního rejstříku nebo živnostenského listu ne starší než 90 dní. Jedním z předmětů činnosti musí být výzkum a vývoj.Při nesplnění těchto požadavků nemůže GA ČR provést převod finančních prostředků.
Veřejné vysoké školy a veřejné výzkumné instituce nemusí předkládat výpis z rejstříku trestů statutárního orgánu, ani zřizovací listinu. Společně s grantovými přihláškami podávají pouze čestné prohlášení - zpusob-po.zip
Jaké návrhy lze podávat do Panelu P304 s názvem klinický a preklinický výzkum, experimentální medicína?
Grantová agentura České republiky poskytuje podporu pouze grantovým projektům z oblasti základního výzkumu, projekty aplikovaného výzkumu neodpovídají vyhlášení veřejné soutěže a zadávací dokumentaci a ze soutěže vyřazeny. Definice kategorií výzkumu je uvedena v zákoně č.130/2002 Sb.

Prosím o informaci, zda je možno v návrhu projektu uvést informace i o spolupracovnících podílejících se na projektu. Do které části je lze případně uvést?
V Části D je potřeba nejdříve splnit podmínky stanovené Zadávací dokumentací, tj. povinně uvést údaje o navrhovateli, resp.spolunavrhovateli, v případě potřeby lze rovněž v této části uvést i údaje o spolupracovnících, které dokládají schopnost řešitelského týmu řešit projekt. Nesmí však být překročen povolený rozsah dvou stran A4 na navrhovatele (resp. spolunavrhovatele).

Je nutné konvertovaný soubor ve formátu PDF převést do formátu PDF/A ?
Není to nutné, pro podání návrhu projektu postačí dokument ve formátu PDF se všemi vyžadovanými přílohami.

Je požadavek na výlučné podání návrhu projektu prostřednictvím ISDS vůči některých uchazečům diskriminační?
Není, GAČR se obrátila s dotazem na náměstka ministra vnitra, z jeho odpovědi citujeme:„Samotná nutnost zřídit si pro participaci ve veřejné soutěži datovou schránku není způsobilá omezit některé uchazeče takové soutěže, protože datová schránka se zřizuje fyzickým osobám, právnickým osobám a orgánům veřejné moci bezplatně (některým z uvedených dokonce povinně), přičemž okruh možných účastníků veřejné soutěže je navíc užší než okruh všech těch entit, kterým lze podle zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů datovou schránku zřídit. Rovněž ani okolnost, že některým entitám se datová schránka zřizuje nejpozději s odstupem tří pracovních dnů od podání žádosti, nepůsobí diskriminačně, a to vzhledem k tomu, jak dlouhé je období, ve kterém je možno podávat návrhy projektů.“

Otázky k financování z grantových prostředků
Vyúčtování k dílčí nebo závěrečné zprávě
K dílčí nebo závěrečné zprávě o řešení projektu musí být přiložen výpis obratů z analytického podúčtu ve kterém budou uvedeny:
- Registrační číslo projektu přidělené GA ČR.
- Všechny příjmy a výdaje na tento účet za daný rok.
- U každé položky bude uvedeno datum, důvod - účel výdaje, částka v Kč, zatřídění položky podle účetní osnovy daného příjemce.
- Stav účtu k 31. 12. daného roku. Pokud byly vyčerpány všechny přidělené grantové prostředky k tomuto datu, bude stav nulový. Pokud k tomuto datu zůstaly nevyčerpané prostředky, je potřeba je vrátit na příjmový účet GA ČR (6015-22422-001/0710). Prostředky převedené do fondu účelově určených prostředků se považují v daném roce za čerpané.
Bez zaslání uvedeného výpisu s požadovanými náležitostmi nedoporučí kontrolní sekce GA ČR předsednictvu přidělení grantových prostředků na další rok řešení.
Část grantových prostředků je možno převést do fondu účelově určených prostředků příjemce.
Podle zákona č. 341/2005 Sb., o veřejných výzkumných institucích a zákona č. 342/2005 Sb., o změnách některých zákonů v souvislosti s přijetím zákona o veřejných výzkumných institucích je možné, aby příjemci - vysoké školy a veřejné výzkumné instituce - převedli část účelové dotace nečerpanou v kalendářním roce, kdy byla poskytnuta, do fondu účelově určených prostředků k využití pro další období. Lze převádět až 5% z přidělených grantových prostředků pro daný rok. Tyto prostředky se považují za čerpané prostředky v tom kalendářním roce, kdy byla poskytnuta dotace.
Každý příjemce musí za daný kalendářní rok předat GA ČR vyúčtování účelových dotací pro každý jednotlivý grantový projekt a to do 15. února roku následujícího. GA ČR pro tento účel zašle příjemcům podkladovou tabulku, v níž jsou zahrnuty i údaje o případném převodu.
Pokud příjemce část grantových prostředků převede do fondu účelových prostředků, musí v každé příslušné dílčí zprávě o řešení projektu uvést výši převáděných prostředků a jejich předpokládané využití v následujícím roce.
Do tohoto fondu nelze převádět grantové prostředky z posledního roku řešení, v závěrečné zprávě projektu musí příjemce provést konečné zúčtování poskytnutých grantových prostředků za poslední rok rok řešení a všech prostředků v minulých letech převedených do fondu účelově určených prostředků.

Je možné z prostředků na doktorské projekty proplácet odborné či jazykové zkoušky a kurzy?
Předsednictvo GA ČR rozhodlo, že jazykové kurzy zajišťuje příslušná vzdělávací instituce, a proto takové financování z grantů není možné.
Mzdové prostředky z grantových projektů
Předsednictvo GA ČR rozhodlo na zasedání dne 16. ledna 2007 o zrušení veškerých limitů na platy nebo odměny zaměstnanců financovaných z udělených grantů u všech typů projektů.
V případě změny skladby grantových prostředků ve prospěch mzdových prostředků je nutné žádat standardním způsobem o změnu podle části VIII Grantového systému GA ČR.
Otázka DPH z prostředků, které poskytuje příjemce spolupříjemci
Některé finanční úřady požadovaly na příjemci platbu DPH z peněz, které příjemce poskytl spolupříjemci na základě smlouvy mezi GA ČR a příjemcem. To se nám nezdálo v pořádku, a proto jsme požádali MF ČR o upřesňující stanovisko, resp. metodický pokyn k těmto záležitostem. Zde je dokument z 8. 10. 2004.
Informace k uplatňování zákona o DPH č. 235/2004 Sb. při uskutečňování výzkumných projektů
Na základě dalšího rozboru problematiky související s poskytováním dotací na výzkumné projekty příjemcům a spolupříjemcům dotací se upřesňuje výklad zákona o DPH č. 235/2004 Sb.
Při uskutečňování výzkumných projektů, pokud nejsou součástí akreditovaných studijních programů a jsou financovány z účelových prostředků poskytnutých formou dotace podle zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu a vývoje z veřejných prostředků, např. MŠMT, MPO, MZdr nebo GA ČR, GA AV ČR, a to na základě výsledků veřejné soutěže nebo veřejné zakázky, se postupuje takto:
1. Poskytnutí dotace se nepovažuje za úplatu za poskytnutou službu a příjemce dotace z přijaté dotace nepřiznává daň.
2. V případě účasti dalších spolupříjemců, kteří jsou uvedeni ve smlouvě o poskytnutí podpory (§ 9 odst. 1 písm. i) zákona č. 130/2002 Sb.), se převedení stanovené části účelové podpory příjemcem na účet spolupříjemce považuje pouze za převod finančních prostředků, pokud jsou splněny podmínky uvedené v § 9 odst. 1 písm. i) uvedeného zákona s tím, že tento způsob převodu finančních prostředků je stanoven ve smlouvě mezi poskytovatelem dotace a příjemcem dotace podle § 10 odst. 5. Takovýto převod finančních prostředků se nepovažuje za úplatu za uskutečněné zdanitelné plnění a není tedy předmětem daně.
Jestliže spolupříjemce poskytuje příjemci služby případně dodává zboží za úplatu, jedná se o uskutečňování zdanitelných plnění, která jsou předmětem daně.
3. Jestliže výsledky výzkumných projektů jsou využity příjemcem a spolupříjemcem k uskutečňování ekonomické činnosti (poskytování služeb nebo dodání zboží za účelem získání příjmů), tj. k uskutečňování zdanitelných plnění, má příjemce dotace stejně jako spolupříjemce nárok na odpočet daně v souladu s § 72 zákona o DPH u přijatých zdanitelných plnění použitých k uskutečnění ekonomické činnosti.
4. Při vracení DPH podle § 81 zákona o DPH se postupuje podle tohoto ustanovení a tato možnost vrácení DPH nesouvisí s podmínkami uplatnění nároku na odpočet daně podle § 72.
Vzhledem k tomu, že bylo v červnu 2004 vydáno stanovisko k uplatňování zákona o DPH č. 235/2004 Sb., že část účelové podpory převáděná na spolupříjemce není již dotací a že příjem těchto prostředků spolupříjemcem je úplatou za zdanitelné plnění, je postup podle výkladu uvedeného v této informaci závazný od 1. 10. 2004.
Pokud plátce-spolupříjemce části účelových prostředků postupoval v období od 1. 5. 2004 do 30. 9. 2004 podle stanoviska vydaného v červnu 2004 a vystavil daňový doklad na přijaté finanční prostředky, měl by mít plátce-příjemce dotace nárok na odpočet daně z tohoto dokladu za podmínek stanovených v § 72 zákona o DPH.
Postup při vracení nespotřebovaných grantových prostředků poskytnutých GA ČR
Pokud příjemce nespotřeboval veškeré přidělené grantové prostředky vrátí nespotřebované prostředky následujícím způsobem:
Příjemce - organizační složka státu - na příjmový účet svého zřizovatele.
Příjemce, který není organizační složkou státu vrací nespotřebované prostředky:
Do 15. 12. běžného roku - neinvestiční prostředky na účet GA ČR č. 2049-22422001/0710; investiční prostředky na účet GA ČR č. 3041-22422001/0710
Od 16. 12. do 15. 2. následujícího roku - veškeré nespotřebované prostředky na účet cizích prostředků č. 6015-22422001/0710.
Specifickým symbolem je vždy registrační číslo projektu, nebo IČ příjemce, pokud příjemce vrací prostředky za více projektů.
Postup při vracení neoprávněně čerpaných grantových prostředků poskytnutých GA ČR na základě rozhodnutí předsednictva GA ČR nebo Kontrolní sekce GA ČR.
Pokud GA ČR shledala, že příjemce čerpal část grantových prostředků neoprávněně a vyzvala příjemce, aby vrátil tuto část grantových prostředků, musí příjemce vrátit tyto prostředky způsobem na příjmový účet GA ČR č. 19-22422001/0710.
O vrácení prostředků je nutno uvědomit Ekonomicko-správní útvar kanceláře GA ČR, Národní 3, 110 00 Praha 1 avízem, v němž musí být uvedeno IČ příjemce, jeho název a sídlo, registrační čísla projektů, výše celkové vracené částky a datum bankovního převodu.
Jak nakládat s grantovými prostředky, které převádí příjemce spolupříjemcům?
Metodikou k zákonu č. 130/2002 Sb. se zabývá Rada pro výzkum a vývoj a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Doporučujeme k pozornosti “Doporučený postup při poskytování podpory výzkumu a vývoje z veřejných prostředků podle zákona č.130/2002 Sb., o podpoře výzkumu a vývoje,” který je přístupný na internetové adrese http://www.vyzkum.cz/. Na stejné adrese jsou zveřejněné i vzorové smlouvy o poskytnutí podpory na programový projekt.
Výdaje na pořízení dlouhodobého majetku
Dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek je definován v opatřeních MF ČR, kterými se stanovují účtové osnovy pro jednotlivé typy organizací. Z grantu se může požadovat a hradit pouze taková část nákladů na pořízení hmotného a nehmotného majetku, která odpovídá podílu jeho předpokládaného využití pro řešení daného grantového projektu (době využívání zařízení při řešení grantového projektu ve vztahu k životnosti majetku a podílu jiných činností na využití majetku, včetně jiných činností ve výzkumu a vývoji. Ve smyslu příslušných předpisů se za počátek využívání dlouhodobého majetku považuje až uvedení zařízení do provozu.
Životností majetku se rozumí odpisová doba daná zákonem (zákon č. 586/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů). Například při 100%ním využití zařízení po dobu řešení grantového projektu může GA ČR poskytnout na jeho pořízení pouze částku vypočtenou podle vzorce:
Částka poskytnutá GA ČR = (skutečná cena zařízení) × (doba řešení)/(odpisová doba)
Jak žádat o změnu specifikace investičního zařízení?
V souvislosti s ustanovením nařízení vlády č. 461/2002 Sb., podle kterého je povolena jen částečná úhrada nákladů na pořízení dlouhodobého majetku (dále jen „investice“) a podobného ustanoveních v zákonu č. 130/2002 Sb., o výzkumu a vývoji, je třeba, aby příjemce při žádostech o změny ve specifikaci investičních zařízení v průběhu řešení projektu uvedl vedle odborného zdůvodnění všechny údaje nutné k výpočtu příspěvku GA ČR na pořízení nové investice, tj. podobně jako v návrhu projektu:
- celková cena „nové“ investice,
- odpisová doba, která vychází z odpisové skupiny a zařazení do „Standardní klasifikace produkce“ – údaje z Přílohy
Způsob poskytování účelových prostředků na projekty výzkumu a vývoje mezi příjemcem a spolupříjemcem
Podle §10 odst. 2 zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu a vývoje, GA ČR poskytuje grantové prostředky pouze příjemcům bez provedení rozpočtového opatření a to přímým převodem na bankovní účet příjemce. Pokud se na řešení projektu podílí spolupříjemci, poskytuje GA ČR příjemci i prostředky určené na úhradu nákladů spojených s řešením části projektu spolupříjemci.
Příjemce musí uzavřít smlouvu o řešení části projektu se spolupříjemcem, na jejímž základě poskytne spolupříjemci prostředky stanovené ve smlouvě mezi GA ČR a příjemcem. Lhůtu pro poskytnutí grantových prostředků příjemcem spolupříjemci stanovuje GA ČR na 30 dní od doby, kdy příjemce obdržel prostředky od GA ČR.
Text návrhu smlouvy mezi příjemcem a spolupříjemcem ( vzor-prijemce-spolu.DOC) je pouze jedním z možných vodítek a GA ČR za její text nepřebírá odpovědnost a chápe ji pouze jako jistou pomoc pro příjemce.
GA ČR upozorňuje příjemce, aby při jakékoliv změně bankovního spojení informovali bez prodlení ekonomicko-správní útvar kanceláře GA ČR.

V jaké výši plánovat odvody na povinné zákonné pojištění pro rok 2009 a příděl do FKSP?
Uznaným nákladem je odvod zdravotního a sociálního pojištění v maximální výši podle aktuálně platných obecně závazných právních předpisů a příděl do FKSP, pokud není tvořen příděly ze zisku, odpovídající mzdovým nákladům.
Pro rok 2009 je sazba odvodů zdravotního a sociálního pojištění zaměstnavatele o 1% nižší než byla v minulých letech, čili 34% z vyměřovacího základu (9% zdravotní + 25% pojistné na sociální zabezpečení). Podle nyní platného znění zákona 589/1992Sb., o pojistném na sociální zabezpečení se tato sazba bude počínaje rokem 2010 dále měnit (a někteří zaměstnavatelé si budou moci vybrat z různých sazeb pojistného). Příděl do FKSP tvoří zaměstnavatel ve výši 2% z objemu mezd.

Jsou náhrady mzdy za dovolenou a náhrady mzdy za dobu pracovní neschopnosti uznaným nákladem grantu (účelové podpory poskytnuté na grantový projekt)?
V souvislosti s častými dotazy na tuto problematiku probíhá v současné době úprava Grantových systémů GA ČR 2005, 2006, 2007, 2008 a 2009 v tomto smyslu:
Uznaným nákladem grantu mohou být výhradně náhrady mzdy nebo platu nebo odměny za dobu pracovní neschopnosti nebo karantény poskytované podle zvláštních právních předpisů (např. §192-194 zákona č.262/2006 Sb., zákoník práce) až do výše minimálního nároku určeného zvláštním právním předpisem upravujícím pracovněprávní vztahy (ustanovením §192 odst.2 zákona č.262/2006 Sb., zákoník práce) a náhrady mzdy nebo platu za dovolenou poskytované podle zvláštních právních předpisů (§222 zákona č.262/2006 Sb., zákoník práce) (dále jen mzdy, resp. náhrady mezd) zaměstnanců podílejících se na řešení grantového projektu vzniklé na základě platné pracovní smlouvy uzavřené v souladu s ustanovením příslušné ZD 3.2.2a bod 1 a 2 (GS2005-2008 část IV bod 8.3 písm. a) a b)) nebo (v případě náhrad za dobu pracovní neschopnosti nebo karantény) dohody o pracovní činnosti uzavřené v souladu s ustanovením příslušné ZD 3.2.2a bod 4 (GS2005-2008 část IV bod 8.2 písm. b)).V dílčích a závěrečných zprávách budou v souladu s pokyny příjmy jednotlivých zaměstnanců získané jak ve formě mezd, tak ve formě náhrad mezd vykazovány souhrnně jako mzdy.GS2005-2008, část IV bod 8.2 a 8.3:
“8.2 Do osobních nákladů nebo výdajů lze započítat pouze tyto položky:

  1. náklady nebo výdaje vztahující se k zaměstnancům v pracovním poměru uvedené v části IV. oddíl 8 odst. 8.3 těchto Pravidel;
  2. prostředky na úhradu dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohod o pracovní činnosti nebo dohod o provedení práce), uvedené v části IV. oddíl 8 odst. 8.7 těchto Pravidel.


8.3 Náklady nebo výdaje vztahující se k zaměstnancům v pracovním poměru mohou být určeny výlučně:

  1. na mzdy nebo platy zaměstnanců přijatých podle pracovní smlouvy výhradně na řešení projektu;
  2. na příslušnou část mezd nebo platů těch zaměstnanců, kteří nejsou dle pracovní smlouvy přijati výhradně na řešení projektu, ale na řešení projektu se podílejí, a to ve výši odpovídající jejich úvazku na řešení projektu (součet všech úvazků hrazených z účelové podpory GA ČR může být max. 1,0, resp. 100 %);
  3. na zvýšení pohyblivé složky mzdy nebo platu nebo poskytnutí odměny zaměstnancům, kteří se na řešení projektu podílejí; navrhovaná odměna by měla odpovídat podílu zaměstnance na řešení projektu.



Různé


Problémy s korespondencí elektronickou cestou
Pokud obdržíte od GA ČR e-mail, který má obsahovat přílohu, a ta vůbec není přiložena (neobjeví se Vám), anebo pokud Vám počítač oznámí, že je připojena příloha, která může obsahovat viry, pak je to pravděpodobně způsobeno tím, že používáte novější verzi programu Outlook Express, nebo jiného poštovního klienta, který přísně hlídá bezpečnost Vašeho počítače. Abyste mohli přílohu otevřít a přečíst si ji, nebo si ji uložit, je zapotřebí upravit nastavení programu Outlook Express.
Po otevření programu vyberte na horní liště “Nástroje”, pak “Možnosti”, dále “Zabezpečení” a nyní odstraníte odrážku (kliknutím na ní) z pole “Zakázat ukládání nebo otevírání příloh, které by mohly obsahovat virus”. Tímto nastavením umožníte Vašemu poštovnímu programu pracovat s přílohami.
U ostatních poštovních programů (např. Outlook) by podobný problém neměl nastat, nebo se dá odstranit podobným způsobem. Jistě Vám poradí některý z Vašich administrátorů.
V naší korespondenci budeme používat přílohy ve formátu DOC, RTF, PDF nebo ZIP a garantujeme, že tyto soubory neobsahují viry.
Dbejte na to abyste měli dostatečné volné místo ve Vaší poštovní schránce!
Dohoda GA ČR a GA AV o poskytování informací
Předsednictvo Grantové agentury ČR a předsednictvo Grantové agentury Akademie věd ČR uzavřelo dohodu o vzájemném předávání základních informací o navrhovaných a podporovaných grantových projektech, v nichž by mohlo docházet k překryvu řešené tematiky.
Tato dohoda, která vchází v platnost od 1. dubna 2002, umožní důsledněji bránit duplicitě ve financování grantových projektů ze státních prostředků, s ohledem na nařízení vlády č. 461/2002 Sb., o podmínkách účelového financování výzkumu a vývoje.