Kalendář akcí

calendar.jpg

Akademický buletin

abicko

Den Země 2010

Týden vědy a techniky

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

 

AV ČR  › Věda a výzkum  › Programy VaV  › Program "Nanotechnologie pro společnost" (2006-2012)

Podrobnější informace o programu

 

Podrobnější informace o programu
"NANOTECHNOLOGIE PRO SPOLEČNOST"


1. Název programu
2. Identifikační údaje programu
3. Cíl programu
4. Poslání programu
5. Struktura a specifické cíle programu
6. Doba trvání programu
7. Forma očekávaných výsledků
8. Financování programu
9. Obecné podmínky pro účast ve veřejné soutěži ve výzkumu a vývoji
10. Hodnocení návrhů projektů a úspěšnosti řešení projektů

Návrh programu výzkumu a vývoje byl schválen usnesením vlády České republiky č. 1006 ze dne 17. srpna 2005 a informace o kladném výsledku notifikačního řízení Evropskou komisí byla České republice zaslána dne 24. listopadu 2005.

Hlavním cílem programu je dosáhnout významného pokroku v rozvoji výzkumu a praktického využívání nanotechnologií a nanomateriálů v české společnosti. Současně s tím si program klade za cíl vytvoření platformy zahrnující Akademii, univerzity i průmyslovou sféru v České republice, která zajistí vyvážený dlouhodobý rozvoj této vědecké oblasti. Rozbor současného stavu provedený v této vědecké oblasti ukázal, že pouze specifický, ucelený a soustředěný program na podporu rozvoje výzkumu nanotechnologií v České republice může přispět ke zvratu dosud nepříznivé situace v této oblasti.

Posláním programu je urychleně dosáhnout pokroku v rozvoji výzkumu a praktického využití nanotechnologií a nanomateriálů pro společnost v ČR, a to koordinovaným a koncentrovaným úsilím akademické sféry, výzkumných organizací a podniků, zejména malých a středních. Program má rovněž přispět k provádění Evropské strategie pro nanotechnologie definované ve sdělení Komise "Na cestě k evropské strategii pro nanotechnologie" tím, že přispívá k její realizaci a je tak příspěvkem České republiky k budování evropského výzkumného a inovačního prostoru.

Jedním ze základních rysů projektů, které se mohou ucházet o podporu z tohoto programu, je vytvoření interdisciplinárních týmů s velkou koncentrací lidského potenciálu a špičkových specialistů z různých institucí, které by mělo vést ke koordinovanému budování nových, resp. společnému využívání již v ČR existujících unikátních přístrojů a zařízení. Řešení projektů musí umožňovat pružné reagování na rychlý rozvoj nanotechnologií a nové možnosti praktického využití a výroby nanoproduktů.

Výzkumným projektům z odvětví zemědělství (týkajících se produktů uvedených v seznamu v příloze I Smlouvy o Ústavě pro Evropu) nebude v rámci programu poskytována podpora.

Program "Nanotechnologie pro společnost" je členěn na 4 podprogramy:

  • Podprogram 1 "Nanočástice, nanovlákna a nanokompozitní materiály"
  • Podprogram 2 "Nanobiologie a nanomedicína"
  • Podprogram 3 "Nano-makro rozhraní"
  • Podprogram 4 "Nové jevy a materiály pro nanoelektroniku"
5.1. Podprogram 1

Podprogram má následující priority, spojené nejen s velikostí pod cca 100 nm, ale i touto velikostí vyvolané unikátní vlastnosti:

  • Nanočástice kovů a kovových oxidů. Výzkum bude zaměřen na technologie přípravy nanočástic kovů (např. Au, Ag, ...) a jejich oxidů, nitridů a dalších sloučenin (např. MgO, TiO2, …), technologie jejich kompaktování, stabilitu, užitné vlastnosti nanočástic, výzkum jejich aplikace a výzkum jejich vlivu na životní prostředí a člověka.
  • Nanočástice a nanovrstvy na bázi keramických materiálů. Příprava a charakterizace nanozrn, ultratenkých vrstev a supermřížek na bázi nanokrystalických keramik s unikátními vlastnostmi. Konkrétně může dále jít o studium a výzkum nových nanokompozitů z magnetických oxidů, rozměrových efektů vrstevnatých kuprátů, feroelektrických a feromagnetických materiálů. Tyto nanomateriály mohou být samy cílem výzkumu či průmyslové výroby v oblasti strojírenství, elektrotechnice i elektronice.
  • Nanovlákna na bázi uhlíku, speciálních anorganických materiálů a polymerů. Výzkum se zaměří na materiály s cíleně modifikovanými mechanickými, elektrickými, magnetickými a optickými vlastnostmi. Tyto nanomateriály budou jednak samy cílem výzkumu či průmyslové výroby pro získání produktů vyšší užitné hodnoty a jednak přinesou praktické využití v nových technologiích, např. v konverzi a akumulaci energie.
  • Nanopovlaky, nanostruktury a nanokompozitní materiály. Výzkum nanopovlaků a funkčních nanostruktur v tenkých vrstvách bude cíleně orientován na zlepšení užitných vlastností prakticky významných materiálů, např. vývoj samočistících a antibakteriálních vrstev a produktů použitelných v ochraně životního prostředí, zejména pro odstraňování škodlivin z vody a vzduchu. Výzkum nanokompozitů bude zaměřen na nalezení vhodné vazby mezi kovovou, keramickou či polymerní matricí a vyztužující nanostrukturní (zpravidla keramickou) fází kompozitů, určených pro extrémní mechanické a chemické namáhání. Oblastmi využití jsou miniaturizované systémy a jejich integrace do nové generace výrobků na úrovni mikro- a nanorozměrů.
Cíle tohoto podprogramu jsou:
  • Vytvořit nové materiály a nové metody přípravy materiálů s cíleně modifikovanými vlastnostmi, založené na unikátních vlastnostech nanočástic kovů, kovových oxidů a keramických materiálů a zejména u volných nanočástic posoudit možný vliv na životní prostředí a člověka.
  • Vypracovat metody optimalizace užitných mechanických, elektrických a dalších vlastností kompozitních a nanostrukturních materiálů v závislosti na přípravě a parametrech nanovláken a nanočástic, tyto materiály tvořících.
  • Účinným transferem poznatků rozšířit spektrum průmyslově využitelných technologií, založených na praktickém využití nanočástic, nanovláken, nanopovlaků, nanostruktur a nanokompozitů v materiálové výrobě v ČR.
5.2. Podprogram 2

Podprogram má následující priority, spojené nejen s velikostí pod cca 100 nm, ale i s touto velikostí spojené unikátní vlastnosti:

  • Cílený transport biologicky aktivních látek a nanosystémů pro diagnostiku, terapii či radioterapii, např. pomocí polymerů či "molekulárních nádob". Výzkum lékových forem, kontrastních látek a diagnostik založených na biodegradovatelných (zejména polymerních systémech), umožňujících vazbu léčiv, případně diagnostik a dalších biologicky aktivních molekul jako jednotek zajišťujících orgánově či buněčně-specifickou dopravu celého systému v živém organizmu a jeho specifickou aktivaci v požadovaném místě účinku. V ideálním případě by tento systém měl fungovat jako diagnostikum a zároveň i specifické terapeutikum. Zásadní je transport chemoterapeutik a radioterapeutik určených především pro léčbu nádorových onemocnění.
  • Magnetické nanočástice pro lékařské účely. Důraz bude kladen na hybridní materiály skládající se z magnetických jader a biokompatibilního makromolekulárního obalu, kdy vnějším magnetickým polem lze ovládat jejich transport, distribuci a chování. Tyto nanočásticové systémy by měly sloužit in vivo v diagnostice i terapii, jako cílený transport léků, chemoterapeutik a radioterapeutik i jako kontrastní látky pro zobrazovací magnetickou rezonanci a lokální destrukci rakovinných nádorů magnetickou hyperthermii.
  • Biofunkcionalizace povrchů. Jde o pochopení fundamentálních procesů ovlivňujících interakci molekulárních objektů na površích kovů a polovodičů, jejich tvorby či samouspořádání. Důraz bude kladen na nano-biotechnologie pro vytváření definovaného rozhraní mezi biologickým a nebiologickým prostředím umožňujícím dosažení specifické biologické aktivity, např. tvorbu, regeneraci a rekonstrukci buněk a tkání (bioinženýrství) a vytváření biokompatibilních povrchů lékařských přípravků, zařízení a přístrojů a úpravě povrchů specificky reagujících na přítomnost vybraných molekul (detekční systém biosensorů) a to nejen pro lékařské využití.
  • Biosenzory a diagnostické systémy. Výzkum diagnostických systémů a čipů založených na povrchové modifikaci nanovláken, mřížek nebo citlivých snímačů protilátek specifických proti různým molekulám. Interakce i malého množství molekul s protilátkami a s tím spojená vysoce citlivá změna vodivosti nebo dalších vlastností by měla být využita pro jejich specifickou detekci.
  • Polymerní nanokomplexy pro přenos genové informace a genové terapie. Příprava, studium vlastností a výzkum komplexů DNA umožňujících in vivo účinný cílený transport genové informace do předem vybraných typů buněk a nebo používaných jako systémy zajišťující účinnou transfekci více typů buněk a využití pro terapii.
  • Supramolekulární vytváření nanostruktur. Pro biomedicínské využití je zásadní vytváření umělých nanostruktur řízeným sestavováním cíleně připravených molekulárních stavebních prvků. To je, spolu s maximálním využitím samouspořádání, kovalentní i nekovalentní vazby, jedním z cílů supramolekulární chemie.
Cíle tohoto podprogramu jsou:
  • Vytvořit nové lékové formy, diagnostika, kontrastní látky a nosiče, zajišťující cílený transport, aktivaci a biodegradaci těchto látek v organismu.
  • Navrhnout biosensory a diagnostické systémy umožňující citlivou detekci molekulárních objektů, tkání, buněk a protilátek.
  • Vypracovat s maximálním využitím samouspořádání technologie vytváření nanostruktur a nanokomplexů pro přenos genové informace a léků.
  • Připravit a charakterizovat nové hybridní materiály pro diagnostiku i terapii, jejichž transport, distribuce a chování jsou ovladatelné vnějším magnetickým polem.
  • Podpořit zavádění těchto nanotechnologických materiálů a metod do praxe v ČR, (zdravotnictví, životní prostředí, zemědělství).
5.3. Podprogram 3

Podprogram má následující priority, svázané s přechodovými jevy a propojením, resp. interakcí objektů s velikostí pod cca 100 nm s mikro-, resp. makro-okolím:

  • Rozvoj nástrojů, přístrojů, zařízení a metod pro tvorbu a charakterizaci nanostruktur s vysokým rozlišením, který bude zaměřen na charakterizaci materiálů z hlediska topografických, elektrických, optických a magnetických vlastností, jejich pasivace, tepelné odolnosti a odolnosti vůči intensivním svazkům a mechanickým vlivům. Takovéto nanotechnologické nástroje umožní přímou kontrolu v jednotlivých technologických krocích.
  • Rozvoj metod pro manipulaci a propojování nanoobjektů s mikro a makrookolím, zejména s mikroelektronikou, které umožní měření elektrických a provozních parametrů jednotlivých elektronických elementů a nanostruktur. Budou zkoumány metody manipulace s atomy, molekulami a klastry, litografické metody pro kontaktování nanostruktur a nanosoučástek a jejich zabudování do složitých obvodů a elektronických přístrojů.
  • Rozvoj metrologických metod a charakterizace povrchů technicky zajímavých makroskopických materiálů s nm rozlišením s využitím skenovacích sondových mikroskopů, optiky, difrakčních elektronových a fotoelektronových metod. Budou vytvořeny metrologické postupy pro určování rozměrů nanoobjektů a současně jejich chemického složení, topografie a elektronových vlastností. Tyto metody budou využity i pro udílení atestů a garance vlastností novým výrobkům, u nichž stav povrchu hraje zásadní roli.
  • Studium objemových materiálů, na jejichž vlastnosti má zásadní vliv mikrostruktura či nanostruktura, zejména nanometrické hranice zrn. Významnou skupinou takových materiálů jsou nanostrukturní objemové a gradientní dielektrické a kovové materiály, jejichž výzkum se zaměří zejména na nanotechnologie přípravy nanostrukturních keramik či ultrajemnozrnných kovů a intermetalických slitin (např. aplikací extrémní lokální plastické deformace či ovlivňováním hranic zrn) s cílem získání materiálů o mimořádné pevnosti a plasticitě včetně vynikajících elektrických a magnetických vlastností.
Cíle tohoto podprogramu jsou:
  • Navrhnout nové nástroje, přístroje a zařízení pro tvorbu a charakterizaci nanostruktur s vysokým rozlišením, umožňující přímou kontrolu v jednotlivých technologických krocích a rozšíření nanotechnologií do nových oblastí.
  • Vypracovat nové metody pro manipulaci a propojování nanoobjektů s mikro a makrookolím, zejména s mikroelektronikou.
  • Pro technicky zajímavé makroskopické materiály vytvořit nové metrologické postupy pro charakterizaci povrchů s vysokým laterálním rozlišením, umožňující současnou analýzu jejich topografie, chemického složení a elektronových vlastností.
  • Vypracovat metody optimalizace užitných mechanických, elektrických a dalších vlastností objemových a gradientních materiálů v závislosti na jejich přípravě, nanostruktuře a cíleném ovlivnění hranic zrn.
5.4. Podprogram 4
    Podprogram má následující priority, spojené s kvantovými jevy a unikátními vlastnostmi na atomární a molekulární úrovni, tedy s velikostí pod cca 30 nm:
  • Nanofotonika a zvláště nové typy laserů. Důraz bude kladen na studium kvantových vlastností elektronů a jejich vliv na emisi, šíření a absorpci fotonů v dvoj-, jedno- i nul-dimensionálních strukturách, jejich teoretické modelování a simulace obecných nanofotonických systémů. Zásadní bude příprava a charakterizace nanostruktur či nanorozměrových polymerů, vhodných pro detektory, fotonické krystaly, emisní diody a především lasery.
  • Polovodičová spintronika, zaměřená na přípravu, charakterizaci a využití spintronických materiálů a struktur, kombinujících magnetické a nemagnetické polovodiče. Důraz bude kladen na přípravu nanosoučástek, které nebudou pro záznam a přenos informace využívat náboj elektronů, ale jejich spin a budou tak tvořit významnou část nanoelektroniky.
  • Nanostruktury na bázi uhlíku a nanodiamantové vrstvy. Cílem výzkumu unikátních elektrických, optických a magnetických vlastnosti uhlíkových nanostruktur, obsahujících atom uhlíku v sp, sp2 a sp3 stavech, bude prozkoumat nové možnosti uhlíkových nanomateriálů, jakož i nových fyzikálních jevů, které jsou exkluzivně svázány s nano-uhlíkem, a které mají perspektivu v nanoelektronice a bio-aplikacích. Významným úkolem bude zvládnout depozici nanodiamantových vrstev na substrátech velikosti větší než 10 cm2 a modifikací jejich povrchu dosáhnout prakticky využitelných unikátních elektrických a povrchových vlastností.
  • Nanotechnologie a nanojevy na atomární a molekulární úrovni. Významná část by se měla zaměřit na rozvoj a realizaci metod přípravy nanostruktur a nanomateriálů s cíleným řízením rozměrů objektů či samoorganizaci, ať už se jedná se o metody litografické, epitaxní, napařovací i naprašovací, sol-gel, laserem řízené či další techniky a také na přípravu a uplatnění kovových nanostruktur v oblasti plasmoniky se zaměřením na výzkum šíření elmg. signálu podél nanostruktur. Zásadní roli bude mít tvorba nanoelektronických prvků a součástek (např. jednoelektronového tranzistoru) a jejich aplikace pro výzkum kvantových jevů s perspektivním uplatněním v nanoelektronice či molekulární elektronice.
Cíle tohoto podprogramu jsou:
  • Připravit, charakterizovat a modelovat nové nanostruktury, vhodné pro detektory, fotonické krystaly a lasery.
  • Navrhnout, připravit a charakterizovat nové polovodičové spintronické materiály pro vývoj nové generace nanosoučástek pro záznam a přenos informace.
  • Připravit, charakterizovat a optimalizovat nové nano-uhlíkové a nano-diamantové materiály pro bio-aplikace a nanoelektroniku.
  • Vypracovat nové metody přípravy nanostruktur a nanomateriálů s cíleným řízením rozměrů objektů či jejich samoorganizaci.

Program je schválen na období let 2006 - 2012. Program byl zahájen 1. července 2006 a ukončení se předpokládá do 31. prosince 2012.

Forma očekávaných výsledků řešení projektů:
a) předmět právní ochrany podle zákona,
b) nová výrobní technologie, postup, přípravek, přístroj, prototyp apod.,
c) publikace v recenzovaném odborném tisku,
d) nově vypracovaná metodika či diagnostika,
e) návrh technické normy.

Na podporu vybraných projektů jsou používány účelové finanční prostředky vyčleněné z rozpočtové kapitoly Akademie věd ČR pro program "Nanotechnologie pro společnost".

Odhadované výdaje z veřejných prostředků na uskutečnění programu v členění po jednotlivých letech: 2006 - 100 mil. Kč, 2007 - 350 mil. Kč, 2008 - 350 mil. Kč, 2009 - 350 mil. Kč, 2010 - 300 mil. Kč, 2011 - 250 mil. Kč, 2012 - 250 mil. Kč, celkem 1950 mil. Kč.

Předpokládá se, že celkový podíl účelové podpory z veřejných prostředků na uznaných nákladech bude za celý program v průměru činit 87 %. Podíl účelové podpory z veřejných prostředků na uznaných nákladech projektů se v jednotlivých podprogramech liší. Očekávané průměrné hodnoty tohoto podílu jsou pro jednotlivé podprogramy následující: u podprogramu 1 činí 80 %, u podprogramu 2 činí 85 %, u podprogramu 3 činí 90 %, u podprogramu 4 činí 95 %.

Akademie věd České republiky poskytuje podporu na řešení projektů výzkumu a vývoje z účelových finančních prostředků formou dotace právnickým nebo fyzickým osobám nebo zvýšením výdajů organizačních složek České republiky nebo územních samosprávných celků podle zákona č. 130/2002 Sb. a nařízení vlády č. 461/2002 Sb.

Nejvyšší podíl výše účelové podpory na uznaných nákladech pro jednotlivé podprogramy je stanoven platnou Zadávací dokumentací.

Konkrétní výši účelové podpory u jednotlivých projektů stanoví poskytovatel na základě výsledků hodnocení návrhů projektů podle § 21 zákona č. 130/2002 Sb., na základě výsledků kontroly podle § 13 zákona č. 130/2002 Sb. nebo v souvislosti se změnou výše uznaných nákladů nebo změnou výše účelové podpory na žádost uchazeče podle § 9 odst. 7 zákona č. 130/2002 Sb.

Konkrétní celkovou výši účelové podpory projektů i výši podpory pro jednotlivé roky stanoví poskytovatel na základě hodnocení návrhů projektů a průběžného hodnocení projektů. Na přidělení účelové podpory není právní nárok.

Veřejné soutěže se mohou účastnit právnické osoby s trvalým sídlem v ČR, organizační složky státu nebo územních samosprávných celků a fyzické osoby s trvalým pobytem v ČR. Návrhy programových projektů musí být zpracovány podle platné Zadávací dokumentace.

Návrhy projektů, které splní podmínky a náležitosti pro přijetí návrhů projektů, budou předloženy odbornému poradnímu orgánu pro hodnocení návrhů projektů, jmenovanému poskytovatelem. Pro hodnocení návrhů projektů budou použita následující kriteria:

Obecná kritéria hodnocení

1. Jedná se o návrh projektu ve výzkumu a vývoji
2. Návrh projektu je v souladu s cíli programu a zvoleného podprogramu
3. Návrh projektu je v souladu s požadavky bezpečnosti a etiky v dané oblasti výzkumu
4. Navrhované řešení projektu splňuje priority zvoleného podprogramu

Dílčí kritéria hodnocení

1. Kvalita návrhu projektu a jeho očekávaný přínos
    a)Cíle projektu jsou formulovány jednoznačně
    b)Očekávaný přínos řešení lze pokládat za vysoce aktuální a potřebný
    c)Předpokládané výsledky jsou nové a jejich ochrana podle právních předpisů je pravděpodobná
2. Proveditelnost projektu
    a)Navrhovaná metodika řešení je použitelná a dává záruky dosažení stanovených cílů
    b)Řešitelský tým dává záruku úspěšného vyřešení projektu
    c)Pravděpodobnost nesplnění cílů projektu je malá nebo je v přijatelné výši
3. Realizace projektu
    a)Kalkulace nákladů a jejich výše odpovídá rozsahu navrhovaného projektu
    b)Stávající materiální, laboratorní, přístrojové, případně jiné vybavení řešitelského pracoviště nebo řešitelských pracovišť poskytuje/í záruky úspěšného řešení projektu
    c)Požadavky na pořízení nových zařízení jsou oprávněné a odpovídající rozsahu deklarovaného i pravděpodobného účelného využití
    d)Rizika řešení projektu jsou přijatelná

Souhrnné hodnocení

1. Souhrnné slovní hodnocení oponenta
2. Závěrečné doporučení oponenta

Postup hodnocení návrhu projektu přijatého do veřejné soutěže

Návrhy projektů přijatých do veřejné soutěže jsou hodnoceny oponenty a odborným poradním orgánem poskytovatele. Jednání odborného poradního orgánu se řídí schváleným statutem a jednacím řádem.

Poskytovatel zajistí ke každému návrhu projektu posudky nejméně dvou oponentů, kteří splňují požadavek nepodjatosti podle § 8 nařízení vlády č. 461/2002 Sb. Posudky oponentů jsou podkladem pro hodnocení odborným poradním orgánem. O výsledku veřejné soutěže ve výzkumu a vývoji rozhodne poskytovatel.

Po rozhodnutí o výsledku veřejné soutěže ve výzkumu a vývoji jsou uchazeči vyrozuměni o výsledku veřejné soutěže zveřejněním na internetové adrese www.avcr.cz. Rozhodnutí poskytovatele o výsledku veřejné soutěže ve výzkumu a vývoji je konečné. Na poskytnutí podpory není právní nárok.

Hodnocení úspěšnosti řešení projektů

Řešení projektů bude průběžně sledováno a každoročně vyhodnocováno odborným poradním orgánem poskytovatele na základě hodnocení dílčích zpráv, předkládaných řešitelem vždy na konci kalendářního roku v termínu stanoveném poskytovatelem.

Pokud se ukáže, že projekt je řešen na nevyhovující odborné úrovni nebo budou shledány nedostatky v hospodaření s poskytnutými účelovými finančními prostředky, může poskytovatel podporu projektu zastavit.

Pro celkové hodnocení řešení projektu a úspěšnosti splnění jeho cílů předloží řešitel závěrečnou zprávu nejpozději do 30 dnů od ukončení řešení projektu, ve které doloží způsob řešení a dosažené výsledky.

Kritéria pro průběžné a závěrečné hodnocení projektů

Pro průběžné hodnocení řešení projektů jsou stanovena tato hlavní kritéria:

  • úroveň plnění cílů projektu (zda jsou stanovené cíle projektu plněny podle časového plánu a zda je reálný předpoklad jejich dosažení),
  • množství a kvalita dosažených výsledků (zda dosud dosažené výsledky a výstupy dosahují vysoké mezinárodní, mezinárodní, kvalitní národní, průměrné nebo podprůměrné úrovně),
  • účelnost čerpání finančních prostředků (zda jsou finanční prostředky čerpány v souladu se zadáním a zda byly účelně vynaloženy).

Pro závěrečné hodnocení výsledků řešení projektů jsou stanovena tato hlavní kritéria:

  • úroveň splnění cílů projektu, včetně míry jejich uplatnění (zda byly stanovené cíle projektu splněny a zda je prokazatelné uplatnění výsledků),
  • množství a kvalita dosažených výsledků (zda jsou dosažené výsledky a výstupy na vysoké mezinárodní, mezinárodní, kvalitní národní, průměrné nebo podprůměrné úrovni a zda je dosažený počet výsledků dostačující),
  • účelnost čerpání finančních prostředků (zda byly finanční prostředky čerpány v souladu se zadáním a zda byly účelně vynaloženy),
  • naplnění cílů dílčího programu (zda jsou dosažené výsledky a výstupy v souladu s cíli dílčího programu).

Rada programu vypracuje pro každý ukončený projekt závěrečný protokol, v němž uvede svůj závěrečný výrok. Závěrečné hodnocení výsledků řešení projektů schvaluje Akademická rada AV ČR na základě doporučení Rady programu.

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast