Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Laboratoř precesní elektronové difrakce

Vedoucí laboratoře: Dr. Lukáš Palatinus

Precesní elektronová difrakce je nová metoda, která umožňuje stanovení atomární struktury krystalických mikrovzorků z elektronových difrakčních dat. Od klasické elektronové difrakce se liší tím, že elektronový svazek provádí precesní pohyb, který častečně ruší dynamické efekty difraktovaných intenzit. Elektronová difrakce neposkytuje tak přesné strukturní údaje, jako difrakce rentgenová, má ale proti ní tu zásadní výhodu, že ji lze provádět na velmi malých vzorcích, na kterých by rentgenovo záření difraktovalo příliš slabě.

Velmi výhodné je kombinovat elektronovou difrakci a rentgenovou difrakci na práškových vzorcích. Řešení složitých struktur z práškových dat je totiž velmi obtížné, pokud neznáme alespoň odhad cílové struktury, a ten může poskytnout elektronová difrakce na zrnku práškového materiálu. Kombinace elektronové difrakce s rentgenovou difrakcí na monokrystalech není tak častá, ale pro multifázové systémy již také prokázala svoji důležitost. Cílem experimentální základny budované v Oddělení strukturní analýzy je mít k dispozici právě tyto tři základní difrakční metody.

Laboratoř elektronové difrakce je ve stadiu výstavby. Na konci listopadu 2009 bude nainstalován repasovaný transmisní elektronový mikroskop CM120 firmy Phillips doplněný přístrojem Spinning Star firmy Nanomegas, který zajišťuje precesi elektronového paprsku, plošným detektorem Veleta a Elektrometrem Pleiades. Laboratoř bude zprovozňována na přelomu roku 2009 a 2010, náběh na rutinní měření očekáváme koncem roku 2010. Využití precesní elektronové difrakce přináší řadu teoretických i technických otázek, kterým se věnuje Projekt elektronového difraktometru (viz Výzkumná témata Oddělení strukturní analýzy).

Transmisní elektronový mikroskop CM120 s nástavci pro precesní elektronovou difrakci. (1) Plošný detektor Veleta, (2) Elektrometr Pleiades, (3) Precesní nástavec Spinning Star

Laboratoř precesní elektronové difrakce 22. října 2009



Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.