O nové české vynálezy stojí celý svět

Datum: 02.02.2008
Autor: LENKA PETRÁŠOVÁ
Zdroj: Mladá fronta DNES
Strana: 04
Rubrika: Z domova
 
Vědci teď přišli s několika objevy: novinkou je HemaGel na popáleniny nebo enzym, který dokáže zničit bojový plyn

Praha - Vejdete, nasajete vůni a rázem je vám třináct a jste ve školní laboratoři, kde chemikářka připravuje v kádinkách jakýsi pokus...
Chemik Jiří Labský je na zvláštní nakyslý pach ústavu zvyklý. Stejně jako na to, že na první pohled laboratoře vypadají, jako by se tu čas zastavil někdy před čtvrt stoletím.
Přitom právě tady, v pražském Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd, vznikly jedny z nejvýznamnějších objevů českých vědců posledních let.
Třeba HemaGel.
„Všichni se mi smáli, co tady blbnu s nějakým odřeným kolenem. A vidíte - gel už je v lékárnách,“ vzpomíná na začátky objevu chemik Jiří Labský, spoludržitel patentu na věc, která je na trhu teprve pár týdnů, ale už se jí prodalo deset tisíc balení.
Jak ukázaly testy v nemocnicích, průsvitný gel umí rychle zahojit rány, popáleniny, proleženiny, ale dokonce i opary, na které je řada jiných mastí krátká. A ještě zbaví pacienta bolesti. Čeští vědci mají na gel celosvětový patent. Zázrak?
„To ne. Obě součásti, ze kterých se gel skládá, jsou dávno známé. Vtip je ale v tom, jak je spojit,“ říká Labský. „Do hmoty, z níž se vyrábí kontaktní čočky, jsme přidali lapač volných radikálů. Což je něco, co je třeba součástí pneumatik u aut, aby je slunce neničilo. Do doby, než byly lapače vynalezeny, se kola přikrývala papundeklem,“ vypráví chemik.
Spojit obě látky napadlo vědce na počátku devadesátých let. Ve chvíli, kdy lékaři léčili poraněné oči a potřebovali se v oku zbavit kyslíkových volných radikálů. Ukázalo se, že kontaktní čočky s lapačem pomohly. A nejen čočky….

Plný text naleznete v deníku Mladá fronta DNES

Materiálové centrum (CPMT)

S finanční podporou z fondů EU (program: OPPK) bylo zahájeno budování Centra polymerních materiálů a technologií


 

Akademie v centru pozornosti

Akademie věd ČR zpřístupnila web věnovaný krizi ve financování vědy: ohrozeni.avcr.cz/


 

Ústav makromolekulární chemie AV ČR v.v.i.

Heyrovského nám. 2
162 06 Praha 6
tel:+420 296 809 111
fax:+420 296 809 410