PRACOVNÍ SKUPINA POLYMERNÍCH MEMBRÁNOVÝCH MATERIÁLŮ

English text at old web: http://www.imc.cas.cz/en/imc/membr/memmat/

Vedoucí: Ing. Zdeňka Sedláková, CSc.
(telefon: +420-296 809 252, e-mail: sedlakova@imc.cas.cz)

Výzkum

Materiály s požadovanými vlastnostmi jsou získávány syntézou polymerů se specifickými skupinami a ekonomicky výhodným míšením polymerů.

  • Ing. Z. Sedláková, CSc. a Ing. J. Lokaj, CSc. se zabývají polymerní syntézouNové polymery s úzkou distribucí molekulárních hmotností a přesně definovanou délkou polymerních řetězců jsou syntetizovány kvaziživou radikálovou polymerizací s účastí nitroxidů. Touto technikou byly připraveny kopolymery obsahující jednotky styrenu a akrylonitrilu nebo diethylfumarátu. Připravené kopolymery slouží jako komponenty pro supramolekulární polymerní systémy. Radikálovou polymerizací N-isopropylmethakrylamidu, methakrylátu sodného a N,N´-methylenbisakrylamidu ve vodě byly připraveny ionizované sítě s fázovým přechodem prvního řádu závislým na teplotě a koncentraci NaCl.
  • Syntetizovány byly nové bifunkční LC polyestery s koncovými nitroxylovými radikály s využitím různých alkan-1,w-diylbis(4-hydroxybenzoátů) a 4,4´-(pentandioyldioxy)-dibenzoové kyseliny. Nitroxylové makroradikály sloužily při řízené radikálové polymerizaci styrenu jako účinné terminátory řetězců a umožňovaly jejich specifický růst. Získané kopolymery měly blokovou strukturu typu polystyren-LC kopolyester-polystyren. Bylo charakterizováno jejich fázové chování.
  • Termotropické polyurethany byly připraveny ze tří komerčních diizokyanátů různé flexibility a diolů na bázi derivátů diethanolaminu s mezogenními skupinami v bočním řetězci při stechiometrickém poměru reaktivních isokyanátových a hydroxylových skupin. Polymery byly charakterizovány dynamickou mechanickou spektroskopií, rozptylem X-záření, diferenční skenovací kalorimetrií a polarizační mikroskopií. Vykazovaly fotochromní vlastnosti založené na cis-trans izomerizaci a byly použity k přípravě fotocitlivých polymerů.
  • Mikroporézní hybridní membrány na bázi chitin/chitosan a polyhedrálních oligomerních silsesquioxanů, které určují porézní strukturu membrány na úrovni nanometrů, byly připraveny a zkoušeny při separaci aminokyselin. Makroporézní hybridní membrány připravené postupnou modifikací filtrů z vysoce porézních skleněných mikrovláken sinaly, POSS, chitinem (chitosanem) a chelatujícími činidly jsou nyní studovány v souvislosti s čištěním mikrobiálních chitináz a monoklonálních protilátek z biologických médií pseudoafinitní chromatografií a afinitní chromatografii na imobilizovaných kovových iontech.

Institute of Macromolecular Chemistry AS CR, v.v.i.
Heyrovského nám. 2
CZ-162 06 Praha 6
Czech Republic
phone:+420 296 809 111
fax:+420 296 809 410

Budova UMCH