Logo Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i.
O ÚMCH | VÝZKUM | KONFERENCE A PŘEDNÁŠKY | SLUŽBY | KNIHOVNA
MOŽNOSTI STUDIA | KONTAKT | NOVINKY | KULTURNÍ AKCE | ODKAZY

ODDĚLENÍ HYDROGELŮ PRO LÉKAŘSKOU A TECHNICKOU PRAXI


Vedoucí: Ing. Jiří Michálek, CSc. (tel. 296 809 308, e-mail jiri@imc.cas.cz)

Výzkum

Vývojem syntetických hydrogelů pro biomedicínální aplikace, stejně jako kontaktní a nitrooční čočky patří k tradičním tématikám ústavu.

Výzkum na tomto atraktivním poli je úzce spjat se jménem akademika Otto Wichterleho, který v osmdesátých a devadesátých letech minulého století patřil k našemu oddělení. Díky jeho původním pracím a spolupráci s předchozím vedoucím oddělení, Ing. J. Vacíkem, CSc. se podařilo uvedené tématiky udržet na mezinárodní úrovni. Ing. Vacík zároveň vytvořil funkční mezioborový tým s kolegy z 1. a 3. LF UK (Doc. MUDr. K. Smetana., RNDr. B. Dvořánková), který svými publikačními a patentovými výstupy získal mezinárodní uznání. Tato spolupráce nám zároveň umožňuje studovat připravované materiály nejen z hlediska jejich fyzikálně-chemických vlastností, ale testovat je in vitro a in vivo. Další dobře fungující spolupráce vznikla mezi naším pracovištěm a Ústavem neurověd 2. LF UK (Prof. Syková), jmenovitě mezi Ing. Přádným a MUDr. Lesným.

 

Obr.1 Akademik Otto Wichterle   Obr 2. Struktura polyakrylátového monolitu pro kapilární  chromatografii 
Obr.1 Akademik Otto Wichterle   Obr 2. Struktura polyakrylátového monolitu pro kapilární  chromatografii    

Přitom vycházíme z aktuálních vědeckých poznatků a disponujeme moderními metodami charakterizace makromolekulárních látek a jejich vlastností, jako např. botnací, mechanické, transportní a optické parametry a ve spolupráci s lékaři a biology studujeme interakci polymer - živá tkáň.

Mezi významné aplikace, které jsme v minulých letech vyvinuli, patří například kontaktní čočky nestandardních parametrů nebo hydrogelové implantáty používané v urologii pro léčbu některých typů inkontinence.

V posledních letech jsme s úspěchem syntetizovali několik typů polymerních fólií pro kultivaci a následnou transplantaci keratinocytů pro krytí rozsáhlých kožních defektů, zejména popálenin. Z hlediska růstu buněk jsme získali slibné výsledky na polymerních materiálech obsahujících etherový kyslík, např. vybrané kopolymery ethoxyethylmethakrylátu. Ve srovnání se standardním hydrogelem - poly(2-hydroxyethylmethakrylátem), nový materiál nepotřebuje pro růst kožních buněk podpůrnou síť myších fibroblastů s blokovanou mitotickou schopností. Přitom bylo dosaženo nejen uspokojivé sorpce kožních buněk na polymerní povrch během kultivace, ale i jejich desorpce po kolonizaci rané plochy.

Kompletní informace o výzkumu na oddělení hledejte v anglické verzi v sekci Podrobnosti .



Dotazy a připomínky lze zaslat na adresu:
jiri@imc.cas.cz

Naposled upraveno:11.01.2007

Přehled obsahu English version Czech versionISO WIN ASC
Vytvořeno dne 5.6.2009 ze zdroje upraveného naposled dne 5.6.2009.