Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Laboratoř pro orientaci krystalů

Vedoucí laboratoře: RNDr. Jiří Hybler, CSc.

Některá fyzikální měření, zejména optická nebo magnetická, musí být prováděna na vzorcích nalepených v přesně dané krystalografické orientaci, protože měřené vlastnosti jsou anisotropní (závislé na směru). Orientace takových vzorků se provádí v Laboratoři pro orientaci krystalů.

Vedoucí laboratoře: RNDr. Jiří Hybler, CSc.

Některá fyzikální měření, zejména optická nebo magnetická, musí být prováděna na vzorcích nalepených v přesně dané krystalografické orientaci, protože měřené vlastnosti jsou anisotropní (závislé na směru). Orientace takových vzorků se provádí v Laboratoři pro orientaci krystalů. Zpravidla jde o velké, řádově centimetrové krystaly, a pro stanovení jejích orientace se používá klasická Laueho metoda RTG difrakce v uspořádání na odraz, v některých speciálních případech i v kombinaci s metodou precesní.

Experimentální uspořádání je patrné z obrázku. Studovaný krystal je upevněn na podložku a s ní umístěn na specielní držák, umožňující v jistém rozsahu naklápění, otáčení a posuny. Z uspořádání difrakčních stop na zkušebních snímcích lze určit korekční úhly, o které je třeba krystal otočit a sklopit. Po uvedení krystalu do požadované polohy je spolu s držákem přenesen na pilu, na keré je zhotoven orientovaný vzorek požadovaného tvaru (zpravidla destička nebo hranolek).

Orientace jsou prováděny převážně pro potřeby oddělení optických krystalů, v menší míře magnetik a supravodičů.

Laueho metoda RTG difrakce v uspořádání na odraz



Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.